Kriminalita detí na Slovensku rastie. Minister vnútra prišiel s riešením pre každú školu

  • Prípadov po tragédii v Prahe pribúda
  • Minister vnútra Eštok zavádza bezpečnostný audit
Na snímke sú žiaci pre základnou školou
Ilustračná fotografia TASR/Miroslava Mlynárová
  • Prípadov po tragédii v Prahe pribúda
  • Minister vnútra Eštok zavádza bezpečnostný audit

Na základnej škole v Harichovciach sa iba štrnásťročné dievča vyhrážalo smrťou dvom spolužiačkam. Tento prípad nie je za posledné dni jediný, ľudia sa po tragickej udalosti v Prahe boja ešte viac. Deviatačka Vanesa sa svojim spolužiačkam vyhrážala cez správy na sociálnych sieťach. Okrem vyhrážok, že si vezme vlastný život, odkazovala dievčatám, že domov nedôjdu živé a zdravé.

Keďže sa správy od dievčaťa stupňovali, rodičia detí podali na polícií trestné oznámenia. „Vyhrážkami zabitím u nich vzbudila dôvodnú obavu o ich život a zdravie,“ vyhlásila pre RTVS hovorkyňa KR PZ v Košiciach Lenka Ivanová. 

Prípadov je stále viac

Po tragickej masovej streľbe je podobných výhražných atakov v prostredí škôl viac. V hlasovej správe sa 19-ročný Matej vyhrážal žiačke z Gelnickej základnej školy, že sa u nich pražský masaker zopakuje. Mladík je už vo väzbe. Výhražný mail prišiel aj do základnej školy v Nitre. V ňom bývalá žiačka školy napísala, že nabehne do školy so zbraňou a všetkých vystrieľa.

Za podobné vyhrážky už obvinili aj 18-ročného mladého muža z Trenčína. Ten pred svojimi spolužiakmi uviedol, že chodí na strelnicu a má zbraň, konkrétne revolver. „Tento prinesie do školy a to tam vystrieľa,“ uviedla hovorkyňa KR PZ Ingrid Krajčíková v reportáži. O jeho osude bude rozhodovať súd. V prípade dokázania viny hrozí mladému mužovi trest odňatia slobody vo výške šesť mesiacov až tri roky. 

Policajt do každej školy

Na tieto prípady reaguje aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Jeho cieľom je zvýšiť bezpečnosť na školách. Prichádza s nápadom, aby bol na každej škole jeden policajt. Na každú školu bude vyčlenený jeden policajt, aby učitelia, rodičia aj žiaci cítili, že štát je tu na to, aby sa staral o ich bezpečnosť,“  informuje portál Ministerstva vnútra. Riaditeľka školy v Harichovciach sa v reportáži vyjadrila, že na škole by sa skôr uplatnil školský psychológ. 

K tejto téme sa vyjadril aj bezpečnostný analytik Martin Kráľovič. Podľa neho by polícia a pedagógovia mali byť viac prepojení, viac sa osobne poznať. Ďalej uvádza, že je ešte nutný finančný nástroj pre základné, stredné a vysoké školy, aby mohli do bezpečnosti investovať. Týka sa to kamerových systémov či odolných dverí. Dobrý kamerový systém totiž môže byť jeden z prvkov, ktorý odradí útočníka od výberu danej školy.

Podľa Kráľoviča je však najdôležitejšie učiť na školách to, ako dobre reagovať v prípade takéhoto útoku. Ako sa správať v prípade, keď sa dostaneš do situácie masového útoku, vysvetlil v tomto článku FBI vyjednávač Radim Pařík. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ministerstvo_vnutra_sr (@ministerstvo_vnutra_sr)

Kontrola bezpečnosti sa začala

Už v pondelok 15. januára sa začal avizovaný bezpečnostný audit. Informovalo o tom na webe Ministerstvo vnútra. Audit je odpoveďou na tragické udalosti nielen v Prahe, ale aj u nás. Na základe výsledkov auditu bude možné pripraviť návrh bezpečnostných odporúčaní pre školy. Bezpečnostný audit bude prebiehať formou dotazníka, ktorý bude rozposlaný na školy. Pointa je zistiť, v akom stave sa v tejto oblasti nachádzajú základné a stredné školy. 

Ministerstvo školstva tiež začalo s prípravou účinnejších programov, ktorých úlohou bude učiť žiakov, ale aj zamestnancov škôl zvládať problémy, konflikty a rizikové správanie. Rovnako dôležité je pomôcť riaditeľom škôl a učiteľom rozvíjať schopnosti, ktoré dokážu žiakom pomôcť, aj rozpoznať prípadné rizikové správanie. Ďalším opatrením bude komplexný audit a analýza existujúcich finančných nástrojov, ktoré smerujú do podpory duševného zdravia bezpečnosti na školách. 

Bezpečnosť detí a mládeže je pre ministerstvo momentálne najvyššou prioritou. „Vývoj nie je dobrý, dokonca je alarmujúci. Napríklad počet kontaktov na krízových linkách pomoci sa medzi rokmi 2019 a 2023 zvýšil štvornásobne. Počet 15- až 18-ročných mladých ľudí, ktorí mali myšlienky na ukončenie života, sa zvýšil päťnásobne,“ uviedol minister školstva Tomáš Drucker. 

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Správy RTVS, MINV, Instagram/ministerstvo_vnutra_sr

Najnovšie videá

Trendové videá