Lipšic prelomil mlčanie: Špeciálny prokurátor zverejnil detaily svojej autonehody

  • Daniel Lipšic sa vyjadril k detailom svojej autonehody z roku 2016
  • Tragédiu, pri ktorej zomrel človek, obklopuje množstvo konšpirácií
Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, šéf ÚŠP
TASR/Michal Svítok
  • Daniel Lipšic sa vyjadril k detailom svojej autonehody z roku 2016
  • Tragédiu, pri ktorej zomrel človek, obklopuje množstvo konšpirácií

Špeciálny prokurátor a expolitik Daniel Lipšic sa vyjadril k detailom svojej autonehody z roku 2016. Pri tej súčasný špeciálny prokurátor zrazil v Bratislave chodca, ktorý zraneniam podľahol. Táto nehoda je dodnes predmetom mnohých konšpirácií. 

Daniel Lipšic tak urobil prostredníctvom sociálnej siete Facebook, kde v príspevku zverejnil svoje vyhlásenie a aj fotografie.

Lipšic zverejnil detaily o svojej autonehode

„V súvislosti s dopravnou nehodou podpredsedu parlamentu začali viacerí predstavitelia vládnej koalície (ako aj iné osoby) spochybňovať vyšetrovanie mojej dopravnej nehody zo septembra 2016. Považujem to, vzhľadom na aktuálne okolnosti, za prejav neuveriteľnej perfídnosti prameniaci z nenávisti, strachu a pomsty,“ píše na začiatku príspevku Lipšic. 

K Lipšicovej nehode sa vyjadroval napríklad premiér Robert Fico (Smer-SD), ale aj ďalší predstavitelia koalície a taktiež podnikateľ a advokát Zoroslav Kollár.

„Každý kto vyšetroval (alebo obhajoval) trestnú vec, kde boli zaistené kamerové záznamy (okrem detektíva Orieška), vie, že len výnimočne ukazujú presný čas. V prípade mojej nehody boli zaistené dva kamerové záznamy – jeden zaznamenal moje vozidlo pred nehodou v čase 19:59 hod. a druhý v čase 20:14 hod. Je tomu tak práve preto, že takmer všetky kamerové záznamy obsahujú časový posun a nie sú presne nastavené na aktuálny čas,“ vysvetľuje špeciálny prokurátor.

„Presnejší čas obsahuje analýza môjho mobilného telefónu, kde aj z kamerového záznamu vyplýva, že som bezprostredne po nehode telefonoval (na linku 112) pri tele poškodeného, ktorému som sa snažil poskytnúť prvú pomoc. Čas prvého volania je 20:03:52 hod. (volania na linku 112 boli celkovo tri, keďže som mal zapnutý v aute ‚handsfree‘ režim, a keď som volal kľačiac pri tele poškodeného, tak zvuk som mal v aute, takže som musel ísť ‚handsfree‘ najskôr vypnúť). Aj z uvedených dôvodov (dôkazov) ustálil vyšetrovateľ čas nehody na cca. 20:05 hod. (v uznesení o vznesení obvinenia) a následne aj prokurátor v obžalobe,“ popisuje ďalej detaily nehody.

Viacero konšpirácií sa týka aj Lipšicovej dychovej skúšky po autonehode. Aj k tejto téme sa vyjadril. „Bezprostredne po nehode som urobil opakovanú dychovú skúšku s negatívnym výsledkom. Keďže som tušil, že moju nehodu sa budú snažiť akýmkoľvek spôsobom spochybniť, tak som po vykonaní prvotných úkonov (stále na mieste činu) požiadal prítomnú policajnú hliadku (asi o 22:00 hod.) o vykonanie aj krvnej skúšky,“ tvrdí.

Do konca života si budem vyčítať vlastnú nepozornosť, tvrdí špeciálny prokurátor

„Povedali mi, že na to nie je dôvod, pretože som mal opakovanú dychovú skúšku negatívnu. Keďže som na tom trval, oznámili mi, že si krvnú skúšku za daných okolností budem musieť zaplatiť, a privolali ďalšiu policajnú hliadku (asi PMJ), ktorá ma zaviezla do Fakultnej nemocnice na Mickiewiczovej ulici. K odberu krvi prišlo o 23:00 hod,“ dodáva.

Predmetom kontroverzií je aj údajný Lipšicov druhý mobil, ktorý mal používať počas nehody. Špeciálny prokurátor to popiera. „Znalecké skúmanie preukázalo, že som v čase nehody nepoužíval svoj mobilný telefón. Vznikla tak legenda, že v aute som mal druhý mobil, ktorý som v čase nehody používal. Približne 25 rokov používam jeden mobilný telefón (s rovnakým číslom), a nikdy v živote som nedisponoval dvomi mobilnými telefónmi,“ píše v poste.

Neskôr popisuje aj okolnosti vyšetrovania. Podľa Lipšica niekoľko dní po jeho nehode boli do médií „anonymne“ zaslané kamerové záznamy z jeho nehody. „Nikdy som proti tomu nenamietal, pretože kamerové záznamy jednoznačne potvrdili, čo som hovoril už na mieste činu (keď tam prišli prvé médiá).“ 

„Deň po nehode, dňa 20. 9. 2016, som mal tlačovú konferenciu, kde som sa k dopravnej nehode vyjadril, prisľúbil som maximálnu súčinnosť pri vyšetrovaní, ako aj snahu pomôcť rodine zosnulého. Dňa 21. 9. 2016 som oznámil, že nasledujúci deň sa vyjadrím k vzdaniu sa mandátu. Dňa 22. 9. 2016 som sa vzdal mandátu poslanca Národnej rady,“ spomína špeciálny prokurátor na komplikované životné obdobie.

„Do konca života si budem vyčítať vlastnú nepozornosť, ktorá bola jednou z hlavných príčin tejto tragédie,“ dodáva expolitik.

„V čase mojej dopravnej nehody bol predsedom vlády Robert Fico, ministrom vnútra Robert Kaliňák a prezidentom PZ Tibor Gašpar. Je preto ďaleko za hranicou absurdnosti tvrdiť, že moja dopravná nehoda nebola dostatočne vyšetrená,“ uzatvára Lipšic.

Lipšic reaguje pár dní po tom, čo premiér Robert Fico (Smer-SD) obvinil opozíciu a médiá z farizejstva v súvislosti s nehodou podpredsedu parlamentu a predsedu SNS. 

„Andrej Danko nikomu neublížil, dostal na aute šmyk a vrazil do semaforu a už ho vyzývajú, aby sa vzdal funkcie. Tí istí ľudia, ktorí mlčali ako voš, keď špeciálny prokurátor Daniel Lipšic zabil za záhadných okolností človeka na priechode pre chodcov,“ vyhlásil Fico.

Opozícia vyzýva Danka, aby odstúpil z funkcie, keďže podľa nej existujú dôvodné podozrenia, že šoféroval opitý a z miesta nehody ušiel. Premiér sa ho zastáva a tvrdí, že naopak, Lipšic pil pred svojou nehodou v roku 2016.

„Prečo si dal Daniel Lipšic zobrať krv štyri hodiny po dopravnej nehode, hoci tvrdí, že dychová skúška vylúčila alkohol? Bolo to preto, že fúkal zaňho niekto iný a on vedel, že po štyroch hodinách od pitia vína bude mať čistú krv?“ vyslovil svoju domnienku Fico.

Andrej Danko sa podrobil skúške na alkohol po 15 hodinách s nulovým výsledkom. Hovorí, že počas nehody nebol opitý a že sa musel ísť dať ošetriť so zlomeným zubom, preto išiel po nehode hneď preč.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: Facebook/Daniel Lipšic

Najnovšie videá

Trendové videá