Zarážajúce zistenia: Potraviny, ktoré bežne dávaš do chladničky, sa v nej stávajú „toxickými“
- Mnohí z nás ani nerozmýšľajú pri vykladaní nákupu do chladničky, čo do nej patrí a čo nie
- Niektoré suroviny sa v chlade stávajú toxickými, varuje doktorka
- Mnohí z nás ani nerozmýšľajú pri vykladaní nákupu do chladničky, čo do nej patrí a čo nie
- Niektoré suroviny sa v chlade stávajú toxickými, varuje doktorka
Chladnička sa považuje vo väčšine prípadov za bezpečné miesto pre uchovávanie širokej škály potravín. Existujú však aj určité suroviny a jedlá, ktoré v chladničke nielenže nemajú čo robiť, ale ak sa tam vyskytnú, vedia organizmu poriadne zavariť.
Odborníčka na ajurvédu doktorka Dimple Jangda zostavila zoznam potravín, ktoré sa v chladničke stávajú toxickými.
Do chladničky cesnak nepatrí, tvrdí doktorka
Doktorka poukazuje na možné škody pri chladení špecifických potravín. Napríklad cesnak by podľa jej slov nikdy nemal byť skladovaný v chladničke. A to najmä vtedy, keď je ošúpaný, pretože rýchlo chytá plesne, ktoré sú spojené s rizikami pre zdravie, dokonca aj s rakovinou, ako tvrdí.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Na druhej strane, Dr. Dilip Gude, starší konzultantný lekár v nemocniciach Yashoda v Hyderabadu, objasňuje, že neexistuje preukázaná súvislosť medzi chladeným cesnakom a vývojom rakoviny, informuje Indian Express. Napriek tomu sa odporúča vždy kupovať čerstvý cesnak so šupkou a ošúpať ho až tesne pred varením.
Cibuľa je tiež „zakázaná“
Podobne, cibuľa, plodina odolná voči nízkym teplotám, by aj napriek tejto jej vlastnosti nemala ísť do chladničky. Uchovávanie cibule v chladničke môže spôsobiť premenu škrobu na cukor, čo vedie k tvorbe plesní. Dr. Jangda tiež varuje pred bežnou praxou chladenia polovice použitej cibule, pretože sa stáva živnou pôdou pre nezdravé baktérie a plesne.
Zázvor, ďalšia obľúbená surovina, najmä v zimnom období, takisto citlivo reaguje na plesne. Podľa Jangdu môže jeho zachladenie a následná kontaminácia súvisieť s poruchami funkcie obličiek a pečene.
A čo ostatné potraviny?
Pokiaľ ide o varenú ryžu, mnoho ľudí má tendenciu uchovávať ju v chladničke, pretože si myslia, že to pomáha pri hladine cholesterolu a cukru v krvi.
Avšak Jangda upozorňuje, že ryža je obzvlášť náchylná na tvorbu plesní a ak je chladená, nemali by sme ju skladovať dlhšie ako 24 hodín. Gude súhlasí, zdôrazňujúc riziko bakteriálneho a plesňového rastu v chladenej ryži, čo môže viesť k otrave jedlom.
Existujú aj ďalšie potraviny, ktoré si udržia svoju čerstvosť lepšie mimo chladničky. Napríklad papriky, avokáda a uhorky by mali byť skladované pri izbovej teplote v hermeticky uzatvárateľných nádobách.
Chladenie uhoriek môže spôsobiť, že sa stanú vodnatými, zatiaľ čo zemiaky môžu v chlade osladnúť a stať sa hrudkovitými. Jablká môžeme skladovať na pulte pri izbovej teplote asi týždeň, tvrdia odborníci.
Experti radia obaliť stopku banánov plastovou fóliou. To údajne dokáže predĺžiť ich trvanlivosť a zabrániť príliš rýchlemu dozrievaniu.
Naopak, med môže v chladničke stuhnúť a zhrudkovať sa, rovnako ako čokoláda má tendenciu stať sa zrnitou a v chladničke stratiť chuť.
Dbaj na čistotu
Ovocie a zeleninu dôkladne umy predtým, ako ich uložíš do chladničky. Opláchne ich studenou, čistou vodou. Na potraviny s hrubšou šupkou použi pokojne aj kefku. To pomáha odstrániť baktérie, pesticídy a nečistoty.
Uchovávaj ovocie a zeleninu v určených sekciách chladničky. Aby si zabránil krížovej kontaminácii, udržuj ich oddelené od surového mäsa, hydiny a morských plodov.
Takisto vždy skontroluj, či máš v chladničke nastavenú správnu teplotu. Odporúčaný rozsah teplôt pre uchovávanie väčšiny ovocia a zeleniny je 0 °C až 4 °C.
Niektoré ovocie a zelenina sú citlivé na vlhkosť. Použi preto papierové utierky alebo priedušné vrecká na absorbovanie prebytočnej vlhkosti, najmä pre produkty uložené v šuplíkoch na zeleninu.
V neposlednom rade treba chladničku pravidelne čistiť, aby si zabránil rastu baktérií a plesní.
Zdroje: Indian Express, IG