Na východe Slovenska sa rozšírila nebezpečná choroba. V nemocnici sú hlavne deti

  • Deti hospitalizované v DFN so žltačkou sú vo veku od šesť do 14 rokov
  • Klinický stav je typický pre ochorenie VHA, komplikácie sa nevyskytujú
Proces známy ako obyčajné umieranie, nemocnica, lôžko
Ilustračný obrázok Unsplash/Stephen Andrews
  • Deti hospitalizované v DFN so žltačkou sú vo veku od šesť do 14 rokov
  • Klinický stav je typický pre ochorenie VHA, komplikácie sa nevyskytujú

V Detskej fakultnej nemocnici (DFN) Košice bolo k pondelku (22. 1.) hospitalizovaných 12 detí s vírusovou hepatitídou typu A (VHA). Pre TASR to uviedla jej hovorkyňa Zuzana Baníková s tým, že výskyt tohto ochorenia malo v uplynulom období mierne klesajúci trend.

Deti hospitalizované v DFN so žltačkou sú vo veku od šesť do 14 rokov. „Klinický stav je typický pre ochorenie VHA, komplikácie sa nevyskytujú,“ spresnila.

Ako informuje Úrad verejného zdravotníctva na svojej webovej stránke, minulý kalendárny týždeň boli v rámci územnej pôsobnosti Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Košice laboratórne potvrdené tri ochorenia na VHA, týždeň predtým dve.

RÚVZ eviduje v Košiciach a v okrese Košice-okolie štyri aktívne ohniská, a to v košickej mestskej časti Šaca a v obciach Ďurkov, Rankovce a Sokoľany. Uplynulý týždeň boli hlásené nové prípady VHA len v Ďurkove.

Problémy evidovali už v decembri

Okres Vranov nad Topľou zaznamenával nárast počtu prípadov žltačky, respektíve vírusovej hepatitídy typu A (VHA). Dialo sa tak od 4. septembra. Do štvrtka (9. 11.) evidovali 129 prípadov.

Pre TASR to z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom vo Vranove nad Topľou potvrdila regionálna hygienička a generálna tajomníčka služobného úradu Monika Kurucová.

„V okrese zaznamenávame stúpajúci trend ochorenia. Momentálne máme desať aktívnych ohnísk v obciach Vechec, Hencovce, Zámutov, Poša, Sedliská, Banské, Soľ, Kamenná Poruba, Vranov nad Topľou a Sačurov,“ uviedla s tým, že postupne dochádza k nárastu ochorenia v obciach Poša, Sedliská, Zámutov, Sačurov a Kamenná Poruba.

V obci Vechec, kde prvý prípad VHA zaznamenali 4. septembra, sa podľa nej situácia začína zlepšovať. Posledný prípad ochorenia tam nahlásili 27. októbra.

V súvislosti s výskytom žltačky v okrese prijal tamojší RÚVZ viaceré opatrenia.

„Osobám, ktoré boli v kontakte s chorým, bol nariadený lekársky dohľad pozostávajúci zo sledovania zdravotného stavu a aktívnej imunizácie. Dosiaľ bolo zaočkovaných viac ako 1000 detí,“ spresnila Kurucová.

Ťažká situácia v Košiciach

Ako sme ťa informovali v októbri, náročná situácia so žltačkou sa už v Košiciach vyskytla, keď deti trpiace touto chorobou obsadili všetkých 25 lôžok v Detskej fakultnej nemocnici (DFN).

„S hepatitídou bojujeme v našej nemocnici od konca minulého roku. V decembri 2022 sa toto ochorenie masívnejšie rozšírilo v dôsledku nízkeho hygienického štandardu v oblasti Luníku IX v Košiciach. Neskôr sa v Moldave nad Bodvou vytvorilo nové ohnisko hepatitídy typu A v dôsledku kontaminácie jediného zdroja pitnej vody,“ uviedol riaditeľ nemocnice Andrej Koman.

V Košiciach sa ochorenie šírilo zo spoločného zdroja pitnej vody. V dôsledku toho došlo k preťaženiu nemocnice v období prázdnin.

Zdroje: TASR, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá