Čas na Dexit? Líderka krajnej pravice v Nemecku hovorí o odchode krajiny z EÚ

  • Protesty proti krajne pravicovej strane AfD naďalej pokračujú
  • Líderka strany hovorí o referende o vystúpení z Únie
afd2
Vľavo líderka AfD Alice Weidelová, vpravo protest proti krajne pravicovej strane TASR/AP/DPA, Klaus-Dietmar Gabbert AP Photo/Ebrahim Noroozi
  • Protesty proti krajne pravicovej strane AfD naďalej pokračujú
  • Líderka strany hovorí o referende o vystúpení z Únie

Protesty proti krajne pravicovej strane Alternatíva pre Nemecko (AfD) pokračovali aj v pondelok, pričom opäť za účasti tisícok ľudí. Ako spresnila agentúra DPA, napr. v západonemeckom meste Paderborn prišlo na zhromaždenie organizované pod heslom „Dajte AfD k ľadu“ asi 5 000 ľudí.

V rozhovore pre britský denník Financial Times zašla líderka AfD Alice Weidelová ďalej a uviedla, že ak by sa jej strana dostala v Nemecku k moci, bola by za referendum o členstve v EÚ založené na modeli brexitu.

Weidelová ďalej dodala, že by sa jej vláda snažila reformovať EÚ s cieľom odstrániť jej „demokratické deficity“. Konkrétne má na mysli obmedziť právomoci Európskej komisie, ktorú nazvala „nevolenou výkonnou mocou“.

V prípade, že by takáto reforma nebola možná, tak by občania mali mať možnosť, rovnako ako vo Veľkej Británii, rozhodnúť o zotrvaní Nemecka v EÚ. „Potom by sme usporiadali referendum o vystúpení,“ dodala.

Samotné vystúpenie Británie líderka AfD nazvala „absolútne správne“, pričom podľa nej bolo toto hlasovanie pre jej krajinu vzorom. 

Koaličný potenciál

Ako sme ťa informovali ešte minulý týždeň, otázna je samotná účasť strany v možnej koalícii. Ako upozorňuje portál Welt, Weidelová označila účasť AfD vo vláde za „nevyhnutnú“ z dlhodobého hľadiska, totiž podľa nej by konzervatívna CDU mohla s AfD spolu vytvoriť „veľkú pravicovú väčšinu, CDU to nemôže dlhodobo odmietnuť, najmä na východe“.

Nemecko v druhom polroku tohto roka čakajú troje krajinské voľby, a to v Brandenbursku, Durínsku a Sasku, pričom podľa aktuálnych prieskumov vo všetkých troch regiónoch je AfD najsilnejšou stranou.

V prípade, že by sa do Saského parlamentu nedostala SPD alebo liberálna FDP, tak by AfD mohla pokojne vytvoriť aj jednofarebnú vládu, hoci aj len so 40 percentami.

Ako píše nemecký portál Spiegel, v prieskume inštitútu pre výskum verejnej mienky Civey a denníka „Sächsische Zeitung“ dosiahla AfD 37 percent a CDU 33 percent. Pred mesiacom boli pritom obe strany v rovnakom prieskume na rovnakej úrovni.

Krajne pravicová AfD sa stále drží na druhom mieste

Týždenný prieskum uskutočnila spoločnosť INSA a bulvárny denník Bild ho zverejnil v utorok. Podpora AfD podľa neho klesla z minulotýždňového maxima 23 percent na 21,5 percenta, v prieskumoch od polovice roka 2022 má však jasne stúpajúcu tendenciu.

Proti posilňovaniu krajnej pravice protestovalo počas uplynulého víkendu takmer milión demonštrantov po celom Nemecku. Protesty vyvolalo odhalenie, že v Postupime sa niektorí politici AfD vlani v novembri tajne stretli s pravicovými extrémistami a hovorili o plánoch na vytlačenie prisťahovalcov z krajiny – vrátane niekoľkých, ktorí majú nemecké občianstvo.

Konzervatívny opozičný blok CDU/CSU zostal v najnovšom prieskume najsilnejší s 30,5 percentami (pokles o pol percentuálneho bodu oproti predchádzajúcemu týždňu). Sociálni demokrati (SPD) kancelára Olafa Scholza tiež stratili pol percentuálneho bodu a klesli na 13,5 percenta, Zelení mierne vzrástli na 12,5 percenta.

Liberálni Slobodní demokrati (FDP) zostávajú na piatich percentách, čo je hranica potrebná na vstup so nemeckého parlamentu. Krajne ľavicová Die Linke klesla na tri percentá.

Výrazne vzrástol počet voličov rôznych menších strán (z ôsmich na 11,5 percenta), čo sa dá pripísať podpore pre novovznikajúcu ľavicovopopulistickú Alianciu Sahry Wagenknechtovej (BSW). V najnovších výsledkoch prieskumu nebola ešte uvedená samostatne.

Prieskum sa uskutočnil od piatka do pondelka na vzorke 2 000 respondentov so štatistickou chybou 2,5 percentuálneho bodu.

Zdroje: Financial Times, TASR, Welt

Najnovšie videá

Trendové videá