Odteraz nevynecháš už ani jeden deň: Chodenie do školy zvyšuje dĺžku nášho života

  • Chodenie do školy má podľa najnovšej štúdie na človeka pozitívny vplyv
  • Každý rok strávený v danej inštitúcii totiž zvyšuje dĺžku nášho života
Študenti v triede
Chodenie do školy ti môže predĺžiť život Reprofoto: Unsplash/Javier Trueba
  • Chodenie do školy má podľa najnovšej štúdie na človeka pozitívny vplyv
  • Každý rok strávený v danej inštitúcii totiž zvyšuje dĺžku nášho života

Chodenie do školy môže podľa najnovšej štúdie predĺžiť náš život. Na druhej strane, jej nenavštevovanie je podľa prvej systematickej štúdie, ktorá priamo spája vzdelanie s prírastkom dlhovekosti, rovnako smrteľné ako fajčenie alebo nadmerné pitie.

S použitím dôkazov z priemyselných krajín (Spojené kráľovstvo a USA), ako aj z rozvojových krajín (Čína a Brazília), vedci dospeli k záveru, že riziko úmrtnosti dospelých klesá o 2 % každý rok v dennom vzdelávaní.

Podľa analýzy uverejnenej v The Lancet Public Health je ukončené základné, stredoškolské a vysokoškolské vzdelanie ekvivalentom celoživotného stravovania sa zdravou stravou. To znižuje riziko úmrtia o 34 % v porovnaní s osobami bez formálneho vzdelania.

Ako uvádza The Guardian, opačným extrémom je fakt, že nenavštevovanie školy bolo pre zdravie dospelých rovnako zlé ako konzumácia piatich alebo viacerých alkoholických nápojov každý deň alebo fajčenie 10 cigariet každý deň po celé desaťročie.

Neil Davies, profesor lekárskej štatistiky na University College London a odborník na prepojenie medzi vzdelávaním a zdravím, to opísal ako „impozantný kus práce“.

„Vyššia miera absencií v škole môže tiež viesť k tomu, že deti prídu o budúce zdravotné benefity,“ poznamenal Davies. „Stojí za zmienku, že zvýšená miera absencií v škole má okrem vplyvu na zdravie aj závažné dôsledky.“

Chodenie do školy ako liek na dlhovekosť?

Vedci uviedli, že uvedená metaanalýza predstavuje „presvedčivý dôkaz“ na podporu zvýšených investícií do vzdelávania ako spôsobu zníženia nerovností v celosvetovej miere úmrtnosti. Podporuje ju tiež nórsky vládny výskumný fond a nadácia Billa a Melindy Gatesových.

„Vzdelanie predstavuje samo osebe dôležitý prvok. Nielen pre jeho prínos pre zdravie. Teraz je schopnosť kvantifikovať veľkosť tohto prínosu významným pokrokom,“ povedal Dr Terje Andreas Eikemo z NTNU, spoluautor štúdie.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa GreatLawrawoodsSchools (@greatlawrawoodsschool)

Analýza tiež zistila, že zlepšenia v dlhovekosti majú podobné charakteristiky v bohatých, ale aj chudobných krajinách. A to dokonca bez ohľadu na pohlavie, sociálnu triedu či demografiu.

„Akékoľvek vzdelanie v akomkoľvek bode predstavuje užitočnosť pri znižovaní rizika úmrtnosti,“ povedala Claire Hensonová z Inštitútu pre metriky a hodnotenie zdravia (IHME). Patrí aj k spoluautorom štúdie. „Je čas, aby sa tvorcovia politík pozerali na investície do vzdelávania ako na investície do zdravia,“ dodala.

„Odstránenie priepasti vo vzdelaní znamená odstránenie priepasti v úmrtnosti. Pomocou medzinárodného záväzku musíme prerušiť cyklus chudoby a úmrtí, ktorým sa dá predísť,“ dodala Hensonová vo vyhlásení. 

David Finch, asistent riaditeľa think-tanku Health Foundation so sídlom v Spojenom kráľovstve, pre The Guardian povedal, že vysokoškolské vzdelávanie taktiež predlžuje dĺžku života rôznymi spôsobmi. Chodenie do školy môže vysokoškolákom pomôcť budovať lepšie sociálne vzťahy či racionálne myslenie.

Ako píše portál WION, štúdiu zverejnili pred Medzinárodným dňom vzdelávania (24. január). Tento deň sa oslavuje s cieľom zdôrazniť kľúčovú úlohu, ktorú zohráva vzdelávanie a učitelia v boji proti nenávistným prejavom. Tie totiž v súčasnosti narástli s využívaním sociálnych médií a poškodzujú štruktúru našej spoločnosti.  

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: The Lancet Public Health, The Guardian, WION News, UNESCO, YouTube/TED-Ed

Najnovšie videá

Trendové videá