Dovolenkový „raj Slovákov“ bol ohniskom vážnej choroby. Zdroj infekcie je nezvyčajný
- Z obľúbenej slovenskej dovolenkovej destinácie sa vrátili s vážnou chorobou
- U nemeckých turistov odhalili kryptosporidiózu
- Z obľúbenej slovenskej dovolenkovej destinácie sa vrátili s vážnou chorobou
- U nemeckých turistov odhalili kryptosporidiózu
Viaceré zahraničné denníky v posledných dňoch upozorňujú na riziko spojené s dovolenkou v Chorvátsku. Národná knižnica medicíny (NLM) spadajúca pod americké ministerstvo zdravotníctva totiž uverejnila správu o zvýšenom počte prípadov kryptosporidiózy u ľudí, ktorí do tejto dovolenkovej destinácie v lete cestovali.
Ide o pomerne zložito liečiteľné parazitárne ochorenie. Jeho pôvodcom je prvok zvaný Cryptosporidium parvum, ktorý môže spôsobovať rôzne komplikácie. Prejavujú sa najmä u munodeficitných rizikových skupín, píše Zdravotéka.
Ochorenie sa prenáša fekálno-orálnou cestou aj od ľudí aj od zvierat. Nakaziť sa môžeme v pri kúpaní kontaminovanej vode, potravinami, ale napríklad aj pohlavným stykom.
Ochorenie postihuje hrubé i tenké črevo, produkuje cysty a vylučuje ich. Sprevádzajú ho silné príznaky ako hnačka, nevoľnosť, napínanie na zvracanie, únava organizmu, dehydratácia a strata hmotnosti.
Ako podotýka správa NLM, v auguste a septembri 2023 sa z Chorvátska vrátil nezvyčajne vysoký počet turistov s touto diagnózou. Identifikoval ich rutinný nemecký dohľad. Deväť nakazených osôb svoju dovolenku trávilo v istom rovnakom kempingu a sedem ďalších sa ubytovalo v iných rezortoch vzdialených najviac 15 kilometrov od seba. Nakazili sa však aj osoby tráviace svoj čas v iných častiach krajiny.
Dovedna Nemci odhalili 23 prípadov kryptosporidiózy. Na základe štandardizovaných dotazníkov odborníci predpokladajú, že boli zdrojom infekcie bazény.
Chorváti v lete bili na poplach
Ako sme ťa informovali v júni minulého roka, neďaleko obľúbených chorvátskych ostrovov ako Krk či Pag sa museli uzavrieť tri známe pláže. Na pobreží Jadranského mora sa uskutočňovali pravidelné cykly testovania kvality vody, po ktorých sa v oblasti mesta Novi Vinodolski začalo biť na poplach.
V testovaných vodách sa nad povolenými limitmi vyskytovali baktérie zvané enterokoky spôsobujúce infekciu močových ciest. Taktiež tu odhalili baktériu Escherichia coli, ktorá môže človeku navodiť množstvo tráviacich ochorení.
Okrem toho sa však na známych pobrežiach objavili fekálie a ďalší odpad. Hygienici museli následne zatvoriť pláže Zagori-západ, Zagori-východ a Bribirska.
Za znečistenie vody mohli silné dažde. S tým súviselo aj vypúšťanie fekálnych odpadových vôd do mora, ku ktorému došlo v dôsledku nefunkčnosti kanalizácie. Spoločnosť zodpovedajúca za kanalizáciu tvrdila, že po silnom lejaku sa v kanalizácii usadil štrk či iné materiály. Potrubie sa upchalo a spoločnosť tak musela využiť núdzové vypúšťanie.
Spoločnosť tvrdila, že okamžite reagovala na výzvy autorít a more vyčistila.
„Potom sme zistili, že príčinou problému je upchatie jednej vetvy potrubia, teda zaplnenie kolektora rôznymi materiálmi v dôsledku silných zrážok. Problém sme napravili, čo ukazujú aj výsledky testu kvality mora z minulého piatku, podľa ktorého je more opäť vynikajúcej kvality,“ uviedol Igor Uremović, člen predstavenstva firmy VIO.
Po nevyhovujúcich výsledkoch sa kvalita vody v spomínaných lokalitách počas prvého júnového týždňa vrátila do normálu, následne sa však opäť výrazne zhoršila. Šlo zrejme o znečistenie najväčšej oblasti za posledných 10 rokov, domnievali sa odborníci.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: National Library of Medicine, Zdravoteka