V Bratislave vyrastá unikátna drevená škôlka. Architektonický skvost stál milióny eur
- Materskú školu postavili na základoch bývalej vinárne
- Drevostavba, aká na Slovensku nemá obdoby
- Momentálne sa pre škôlku hľadá aj nový riaditeľ
- Materskú školu postavili na základoch bývalej vinárne
- Drevostavba, aká na Slovensku nemá obdoby
- Momentálne sa pre škôlku hľadá aj nový riaditeľ
Bratislavské deti budú mať novú unikátnu škôlku. Nová materská škola na Kadnárovej ulici v mestskej časti Rača sa pýši neuveriteľnou architektúrou. Pôvodne sa škôlka mala otvoriť už vo februári, no kvôli dokončovacím prácam sa otvorenie presunulo na jar. Do škôlky prídu prvé deti už v septembri tohto roka.
Atraktívna drevostavba je vydareným projektom, ktorý zvýši životnú úroveň aj tých najmenších obyvateľov. Rača, podobne ako iné mestské časti v Bratislave, dlhodobo trpela nedostatkom miest v materských školách. Nová inštitúcia zabezpečí výchovu a výučbu až 88 škôlkarom, informoval portál yimba.sk.
Architektonický unikát, akého na Slovensku niet
Ako informuje portál yimba.sk, na výstavbu škôlky si mesto zvolilo nefunkčný objekt bývalej vinárne Tramín. Preto projekt nesie názov Materská škola TRAMÍN. Z konštrukčného hľadiska ide o stĺpikový vertikálny nosný systém v kombinácii s lepenými lamelovými nosníkmi a CLT panelmi.
Výstavba sa začala v prvej polovici minulého roka. Teraz sa stavebné práce dokončujú. Jednopodlažná stavba kruhového tvaru disponuje vnútorným átriom s kruhovým priemerom 32 metrov. Práve kruhový tvar budovy slúži na kompletné presvetlenie herní. Fasáda átria je totiž celá presklená. Vonkajšia fasáda budovy má okná rôznych tvarov a veľkostí, čo škôlke pridáva na „hravom“ duchu. Škôlka tiež disponuje zelenou strechou.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Škôlka má štyri samostatné triedy s celkovou kapacitou 88 detí. V objekte sú aj dve sociálne zariadenia, ktoré sú prispôsobené pre potreby detí so sťaženými možnosťami pohybu.
Ako informuje yimba.sk, v škôlke sa nachádza aj jedáleň a priestor na výdaj jedla. Strava bude do materskej škôlky dovážaná externe, pričom na tento účel bude slúžiť samostatný vchod. V zariadení nechýba ani miestnosť pre upratovanie a priestory pre ostatných zamestnancov škôlky, teda najmä pedagógov.
„Škôlka Kadnárova mala koncom decembra už takmer úplne dokončenú fasádu, vo vnútri sa robia ešte podlahy a dokončovacie práce. Nasledovať budú vonkajšie úpravy, detské ihrisko a zariaďovanie interiéru,“ vyjadril sa starosta Rače Michal Drotován pre Bratislavský kraj. Škôlka je momentálne pred kolaudáciou.
Starosta Rače tiež dodal, že momentálne sa koná súťaž na vybavenie škôlky, informujú Bratislavské noviny. V súčasnosti sa hľadá aj nový riaditeľ škôlky.
Tých najmenších môžu vystriedať najstarší
Celkové náklady na výstavbu škôlky sa odhadujú na 2,5 milióna eur, pričom 1,6 milióna eur z toho, je príspevok z eurofondov, ako píšu Bratislavské noviny.
Za architektúrou stojí renomovaná kancelária Pantograph, zhotoviteľom je firma Kami Profit, ktorá úspešne realizovala rekonštrukciu základnej školy Plickova v Rači, ale aj základnej školy v Záhorskej Bystrici.
Niektorí obyvatelia by sa mohli obávať, že ak bude o túto škôlku malý záujem, budova schátra. Samospráva však vidí riešenie. Objekt škôlky sa dá veľmi ľahko prispôsobiť pre iné funkcie, napríklad stacionár pre seniorov.
Zdroje: yimba.sk, Bratislavské noviny, Bratislavský kraj, Kami Profit, Instagram/@kamiprofit, Youtube/ KAMI PROFIT sro