Ako sušené hrozienko. Mesiac sa stále scvrkáva a otriasa, pre ľudí nie je bezpečný
- Jeho obvod sa zmenšil už o približne 100 metrov
- Nové informácie sa dozvieme až v roku 2025
- Vedci prirovnávajú Mesiac k sušenému hrozienku
- Jeho obvod sa zmenšil už o približne 100 metrov
- Nové informácie sa dozvieme až v roku 2025
- Vedci prirovnávajú Mesiac k sušenému hrozienku
Podľa novej štúdie amerických vedcov sa obvod mesiaca zmenšil za posledných niekoľko miliónov rokov o približne 100 metrov, informoval o tom denník Independent. Podľa webového portálu Phys.org, ktorý sa špecializuje na vedecké správy, tento jav môže byť spôsobený ochladením jadra prirodzenej družice Zeme. Tento proces je prirovnaný k zvrásneniu hrozien počas ich sušenia a premeny na sušené hrozienka.
Niektoré časti južného pólu Mesiaca sú obzvlášť citlivé na zosuvy pôdy spôsobené seizmickými aktivitami. Rovnako ako na Zemi, aj seizmické otrasy Mesiaca sú výsledkom vnútorných porúch a môžu dosť značne narušiť štruktúry a zariadenia umiestnené na povrchu Mesiaca, tvrdia vedci.
Na rozdiel od zemetrasení, ktoré trvajú iba niekoľko sekúnd, môžu mesačné seizmické otrasy trvať hodiny a dokonca celé popoludnie, čo predstavuje potenciálne ničivý vplyv na budúce ľudské sídla.
Dôvodom je, že Mesiac má na svojom povrchu usadeniny, ktoré vznikali niekoľko miliárd rokov kolíziami asteroidov a komét. Autor štúdie Nicholas Schmerr prirovnal povrch Mesiaca k suchému uzemnenému štrku a prachu, ktorý bol zasiahnutý asteroidmi a kométami.
„Výsledkom je, že prepracovaný povrchový materiál môže mať veľkosť mikrónov až balvanov, ale všetko je veľmi voľne spevnené. Voľné sedimenty veľmi umožňujú otrasy a zosuvy pôdy,“ vysvetlil tiež Schmerr.
Kamera Lunar Reconnaissance Orbiter Camera na palube sondy NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) zaznamenala tisíce relatívne malých, mladých ťahových zlomov široko rozmiestnených v mesačnej kôre.
Astronauti v ohrození
Povrch Mesiaca je relatívne krehký a neustále sa láme. Tento jav pokračuje a významne sa prejavuje na južnom póle Mesiaca, kde americká NASA plánuje poslať svojich astronautov v blízkej budúcnosti. Títo astronauti by sa tak mohli ocitnúť v riziku, pretože tieto otrasy môžu dosiahnuť až päť stupňov Richterovej stupnice, pričom už pri tejto úrovni začína zemetrasenie spôsobovať škody.
Pre americkú agentúru NASA nie sú mesačné otrasy ničím novým, záznamy o nich vedú už dlho. Prvýkrát boli zaznamenané pomocou seizmometrov v rámci programu Apollo pred viac ako 50 rokmi, a tiež ich študovala sonda Lunar Reconnaissance Orbiter, ktorá obieha okolo Mesiaca od roku 2009. Zistili, že niektoré oblasti južného pólu Mesiaca sú obzvlášť citlivé na zosuvy pôdy zo seizmických otrasov.
Bližšie informácie získame až v roku 2025
Aby sme presne pochopili správanie sa zmenšujúceho povrchu Mesiaca, budú potrebné ďalšie dáta. Časť týchto dát by mohli získať astronauti v rámci mesačného programu Artemis, ktorý sa koná v spolupráci s USA a niektorými európskymi krajinami. Let na Mesiac bol však odložený. NASA plánuje misiu Artemis až v roku 2025.
„Aby sme lepšie pochopili seizmické nebezpečenstvo, ktoré predstavuje budúce ľudské aktivity na Mesiaci, potrebujeme nové seizmické údaje nielen na južnom póle, ale celosvetovo,“ povedala Renee Weber, spoluautorka štúdie.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: NASA, Independent , Phys.org