Silácke vyhlásenia Iránu o vojne s USA. „Odpoveď bude jasná a silná,“ vyhlásili vrcholoví predstavitelia
- Predstavitelia Iránu čoraz asertívnejšie zdôrazňujú, že útoky na ich územie môžu mať veľké dôsledky pre región
- USA sa zatiaľ rozhodujú, ako odpovedať na útoky na ich základne v regióne
- Predstavitelia Iránu čoraz asertívnejšie zdôrazňujú, že útoky na ich územie môžu mať veľké dôsledky pre región
- USA sa zatiaľ rozhodujú, ako odpovedať na útoky na ich základne v regióne
Najvyšší iránsky vojenský predstaviteľ vo svojom príznačnom vyhlásení potvrdil pripravenosť krajiny konfrontovať sa so Spojenými štátmi a zdôraznil, že Irán síce neusiluje o konflikt, ale v prípade možného boja je neohrozený.
Toto odvážne vyhlásenie vodcu iránskych Islamských revolučných gárd (IRGC) prichádza uprostred stupňujúceho sa napätia, keď Pentagón zvažuje významnú odvetu po útoku bezpilotného lietadla v Jordánsku, pri ktorom zahynuli traja americkí vojaci.
Generálmajor Hosejn Salámí, veliteľ IRGC, vydal v reakcii na americkú rétoriku prísne varovanie, v ktorom uviedol: „Americkí predstavitelia vydali hrozby voči Iránu. Náš odkaz je jasný: vaše odhodlanie bolo otestované, naše schopnosti sú známe, a hoci neiniciujeme konflikt, sme plne pripravení reagovať na akékoľvek hrozby. To je nesporná skutočnosť,“ informuje britský denník The Guardian.
Dilema militantných skupín
V rámci strategického posunu frakcie napojené na Irán v Iraku, ktoré čerpajú inšpiráciu z hnutia Katajb Hizballáh – frakcie zapletenej do smrtiaceho útoku dronom na americkú vojenskú základňu –, údajne obmedzujú svoje operácie proti americkým silám.
V oznámení, zverejnenom na oficiálnej internetovej stránke skupiny, sformulovala pozastavenie svojich vojenských a bezpečnostných operácií proti tomu, čo označila za „okupačné sily“, s odvolaním sa na snahu zabrániť diplomatickým komplikáciám pre irackú vládu.
Hoci vo vyhlásení Kataib Hizballáh zdôraznil svoje autonómne rozhodovanie, oddelené od iránskeho vplyvu, zdá sa, že na obzore môže byť širšie zastavenie aktivít. Náznaky naznačujú, že aj ďalšie militantné skupiny v Iraku, ktoré sú napojené na Irán, sú pripravené nasledovať tento príklad a dočasne zastaviť svoje aktivity.
Tento krok, ktorý sa vníma ako snaha predísť blížiacemu sa vojenskému úderu USA, znamená opatrnú reorganizáciu týchto skupín. Kataib Hizballáh, významný subjekt v rámci irackej koalície Islamského odporu, začiatkom tohto týždňa zverejnil svoje rozhodnutie zastaviť akcie proti americkým cieľom, píše The Guardian.
„Červené čiary“ Teheránu
Zástupca Iránu pri OSN Amir Saíd Iravání v stredu vyjadril pevný postoj a vyhlásil, že Teherán bude rázne čeliť akýmkoľvek útokom zameraným na jeho územie, záujmy alebo občanov v zahraničí.
Zdôraznil, že: „Odpoveď na útoky Spojených štátov alebo iných zahraničných síl na iránskych obyvateľov, záujmy alebo územie bude jasná a silná.“
Táto asertívna reakcia iránskeho diplomatického zboru sa objavila po vyhlásení prezidenta USA Joea Bidena, ktorý prezradil, že vypracoval stratégiu v reakcii na útok bezpilotného lietadla, ktorý uskutočnili s Iránom spojené iracké frakcie a ktorý si vyžiadal obete na životoch v Jordánsku. Konkrétne informácie o tomto pláne však zostávajú nezverejnené, píše agentúra Reuters.
Iran’s Representative to the United Nations, Saeed Iravani has stated today that any Attack by the United States or other Foreign Power against Iranian Nationals, Interests, or Territories will be met with a Decisive and Strong Response. pic.twitter.com/5iRshY0Ged
— OSINTdefender (@sentdefender) January 31, 2024
V posledných týždňoch došlo k sérii konfrontácií s iránskymi revolučnými gardami, najmä s opakujúcimi sa izraelskými vojenskými akciami v Sýrii. Najmä údery pripisované Izraelu viedli k stratám na životoch Iráncov, pričom 20. januára zahynulo päť členov gárd a 25. decembra ďalší dvaja.
Okrem toho sa v pondelok odohral ďalší incident, pri ktorom Izrael zaútočil na „iránske vojenské poradenské centrum“ v Sýrii, čo si vyžiadalo dve obete. Iránska diplomacia v Sýrii naopak spochybnila konkrétny cieľ a poprela tvrdenia, že mŕtvi boli iránski štátni príslušníci.
K regionálnemu napätiu prispela aj ofenzíva Iránu, ktorý 15. januára uskutočnil útok proti údajnému izraelskému špionážnemu centru v poloautonómnej kurdskej zóne v Iraku. Táto akcia podčiarkuje stupňujúce sa nepriateľstvo a strategické manévre, ktoré charakterizujú zložitú geopolitickú situáciu v regióne, informuje Reuters.
Zdroje: The Guardian, Reuters