Slovenskom lomcuje chrípková sezóna. Zatvorili sa už desiatky škôl a najhoršie je pred nami
- Chrípkové obdobie na Slovensku udrelo v plnej sile
- Zatvorili sa už desiatky škôl
- Podľa odborníkov sa situácia môže ešte zhoršiť
- Chrípkové obdobie na Slovensku udrelo v plnej sile
- Zatvorili sa už desiatky škôl
- Podľa odborníkov sa situácia môže ešte zhoršiť
Slovensko čelí významnému nárastu prípadov chrípky, ktorý vedie k zatváraniu škôlok a základných škôl po celom kraji. Najvypuklejšia situácia je momentálne v Prešovskom kraji, kde zaznamenali najvyššiu chorobnosť, naopak Nitriansky kraj stojí na druhom konci spektra s najnižším počtom prípadov.
Informuje o tom portál tvnoviny.sk. Podľa najnovších údajov muselo svoje brány dočasne zatvoriť takmer 200 vzdelávacích inštitúcií.
Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR pre portál varuje, že tendencia zatvárania škôl sa pravdepodobne ešte zvýši, keďže chorobnosť respiračných ochorení naďalej stúpa.
V Žilinskom kraji, napríklad, bolo z dôvodu chrípkových prípadov zatvorených až 25 materských škôl, pričom najviac postihnuté oblasti zahŕňajú hornej Oravu, Dolný Kubín a Námestovo. Zdá sa, že hlavnými obeťami tohto nárastu sú deti do päť rokov.
Späť je aj koronavírus
Nejde však len o chrípku. Pre zdravie detí predstavuje výzvu aj COVID-19. Momentálne na Slovensku prevláda subvariant omikronu, neoficiálne označovaný ako Pirola. V Prešovskom kraji bola situácia natoľko vážna, že muselo byť zatvorených 16 základných škôl.
Riaditelia škôl a škôlok majú možnosť zatvoriť svoje inštitúcie, ak absentuje viac ako 20 percent študentov, či už kvôli chrípke alebo COVID-19. Rozhodnutie zvyčajne prichádza na základe odporúčania príslušného regionálneho úradu verejného zdravotníctva.
Medzi opatrenia môže patriť vyhlásenie chrípkových prázdnin pre celú školu, škôlku alebo pre konkrétne triedy či stupne.
Ako sa chrániť?
Vhodnou formou prevencie chrípky, ale aj iných ochorení je dopĺňanie vitamínu D, ktorého máme práve počas zimných mesiacov nedostatok. Tento vitamín, ktorého najprirodzenejším zdrojom je slnečné žiarenie, je kľúčový pre zdravie kostí, svalov, zubov a plní mnohé ďalšie funkcie v tele. Jeho hladina však môže počas zimných mesiacov klesnúť až o polovicu.
Má protizápalové účinky a stimuluje imunitný systém, čo ho robí užitočným pri liečbe rôznych autoimunitných ochorení. Navyše, vitamín D je nevyhnutný pre správny vývoj a fungovanie mozgu a môže pomáhať pri zlepšovaní nálady a liečbe dlhodobej únavy. Má tiež pozitívny vplyv na kožu.
Však produkcia vitamínu D môže byť ovplyvnená viacerými faktormi ako geografická poloha, ročné obdobie, vek, farba pokožky alebo používanie opaľovacieho krému. Na Slovensku, ktoré patrí medzi krajiny s nižšou hladinou vitamínu D, sa odporúča jeho umelé doplnenie, obzvlášť v zimných mesiacoch.
Vitamín D je dostupný v dvoch formách – D2 (ergokalciferol) a D3 (cholekalciferol), pričom forma D3 je považovaná za efektívnejšiu. Je k dispozícii v rôznych formách ako rybí olej, tablety, kapsuly alebo kvapky pre deti. Pri užívaní vitamínu D je dôležité byť si vedomý možných vedľajších účinkov a interakcií s inými liekmi, pretože vitamín D zvyšuje hladinu vápnika v krvi.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: tvnoviny.sk, TASR