Dnešná mládež sa topí v problémoch. Nový prieskum poukazuje na konkrétnu generáciu, ktorá je na tom najhoršie

  • Mladí ľudia bojujú s množstvom problémov
  • V rámci generácie Z ide najčastejšie o týchto 5
  • Mladých trápia financie, priateľstvá aj šikana
chlapec v mikine
Ilustračná fotografia Archív Canva/ASphotofamily
  • Mladí ľudia bojujú s množstvom problémov
  • V rámci generácie Z ide najčastejšie o týchto 5
  • Mladých trápia financie, priateľstvá aj šikana

Do generácie Z patria všetci ľudia narodení medzi neskorými 90. rokmi minulého storočia a ranými 20. rokmi tohto storočia. Tzv. „zoomeri“ alebo „Gen Z“, ako sa v internetovom priestore nazývajú, sú všeobecne známi svojimi progresívnymi ideálmi, digitálnymi zručnosťami, ale aj množstvom problémov, ktorými trpia.

Komplexný pohľad na takmer najmladšiu časť svetovej populácie ponúkol prieskum organizácie American Enterprise Institute. Prieskum bol vykonaný na vzorke vyše 5 000 mladých dospelých naprieč všetkými štátmi USA. Odpovede výskumníci získavali prostredníctvom osobných rozhovor s respondentmi. Výsledky pritom ukazujú znepokojivú realitu života mladej generácie.

Obavy o priateľstvá

Jednou z významných starostí generácie Z sú vzťahy a priateľstvá. Najmä mladé ženy v tejto skupine často vyjadrujú obavy o tom, či majú dostatok priateľov. Pre „Gen Z“ je dôležité budovanie silných sociálnych väzieb a tzv. podporných sietí, a preto sa často obávajú, či sa im v tejto oblasti darí dostatočne.

Autori prieskumu dodávajú, že táto potreba spolupatričnosti a interakcie môže byť zintenzívnená vývojom digitálnych médií a sociálnych sietí, ktoré ovplyvňujú spôsob, akým mladí ľudia komunikujú a budujú svoje vzťahy.

Starosti o kariéru

Ďalšou veľkou obavou generácie Z je hľadanie zmysluplného povolania alebo kariéry. Hoci ide o úctyhodnú snahu, tlak vytvorený snahou o správny výber kariéry a dosiahnutie finančnej stability môže viesť k značnému stresu a úzkosti.

žena v strese
zdroj: Archív Canva/Karolina Grabowska

Rastúce náklady na vzdelanie a bývanie ešte viac zvyšujú pocit potreby dosiahnutia finančnej nezávislosti a zabezpečenia v mladom veku. Niektorí mladí ľudia sa tiež cítia preťažení možnosťami a rozhodovaním sa o budúcom povolaní, pretože majú tendenciu nastaviť si vysoké očakávania.

Finančný stres

Ako je vyššie spomenuté, zabezpečenie finančnej stability je na zozname priorít generácie Z pomerne vysoko. Mladí ľudia často čelia ekonomickým výzvam a  finančnej neistote. Obavy o financie preto môžu ovplyvniť rôzne aspekty ich života, vrátane ich psychického zdravia a plánovania vlastnej budúcnosti.

Výskumníci radia, že riešenie finančného stresu a budovanie finančnej gramotnosti by mohli byť kľúčovými faktormi na podporu duševného zdravia „Gen Z“. Vzdelávanie mladých ľudí o riadení financií a investovaní má potenciál pomôcť zmierniť ich obavy a pripraviť ich na finančnú budúcnosť.

Osamelosť a sociálna izolácia

Osamelosť a pocit sociálnej izolácie sú bežné u členov generácie Z. Väčšina z nich tieto emócie zažíva najmä počas svojich tínedžerských rokov. S poklesom osobného sociálneho kontaktu počas adolescencie a vplyvom rôznych faktorov (ako napr. šikana) sa mnohí „zoomeri“ cítia izolovaní a osamelí.

šikanovanie
zdroj: Archív Canva/Mikhail Nilov

Pocit izolovanosti môžu naviac znásobiť aj komentáre starších ľudí, ktorí často tvrdia, že generácia Z „nemá mať z čoho psychické ťažkosti“. Často prevláda názor, že mladí ľudia sú jednoducho precitlivení, alebo sa nudia. Odborníci však upozorňujú, že takéto správanie má potenciál len zhoršiť psychický stav daných ľudí a viesť k rozsiahlejším problémom.

Problémy so šikanou

Šikana zostáva významným problémom naprieč generáciami. Iné to nie je ani pre generáciu Z, pričom význačný počet mladých ľudí hlási, že túto nepríjemnú skúsenosť prekonali opäť počas ich tínedžerských rokov.

Pre „zoomerov“ je špecifická najmä online šikana, ktorá sa počas uplynulých rokov stala rozšíreným problémom. Mladí ľudia sa často stretávajú s nadávkami, vyhrážkami a ponižovaním na internete, čo môže mať vážne následky na ich mentálne zdravie.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroj: American Enterprise Institute

Najnovšie videá

Trendové videá