Invázny druh z Číny čoskoro zamorí celú Európu. Boj s ním stojí milióny eur

  • Krab Čínsky je na našom území invazívnym druhom
  • Vedci sa snažia jeho populáciu znížiť pascami
Krab Čínsky
Sky News/Mike lane
  • Krab Čínsky je na našom území invazívnym druhom
  • Vedci sa snažia jeho populáciu znížiť pascami

Krab čínsky, s vedeckým názvom Eriocheir sinensis, je považovaný za jeden z najproblematickejších inváznych druhov na svete. Jeho odolnosť predstavuje významný problém a vedci v Európe aktívne hľadajú riešenia na zníženie jeho populácie. Vedci chcú chrániť pôvodné ekosystémy ohrozené ničivým vplyvom tohto invázneho druhu, ako uvádza CNN.

Pred viac ako sto rokmi tieto kraby objavili v Európe neďaleko Brém v Nemecku. Pravdepodobne sa sem dostali loďami zo svojej pôvodnej Ázie. Následne sa ich počet prudko zvýšil na celom kontinente a rozšíril sa do 18 z 27 členských štátov Európskej únie. Ide ako invázny nepôvodný druh, pričom vedci zdôrazňujú jeho škodlivé účinky, akými sú narušenie vodných potravinových reťazcov, prenos račieho moru a zvýšenie erózie priehrad a brehov.

Invázne kraby lovia rôznymi spôsobmi

Lovcom krabov sa najviac osvedčila pasca vyvinutá Univerzitou Antverpy a Belgickou agentúrou pre životné prostredie vo Flámsku. Podľa Jonasa Schoelyncka, profesora akvatickej ekológie na Univerzite Antverpy, boli od roku 2018 v krajine nainštalované tri takéto pasce, ktoré zachytili asi tri milióny krabov. Kovový kanál je nainštalovaný cez rieku a padajú doň, keď sa pohybujú po dne rieky.

Pretože nemôžu plávať, ako iné vodné druhy, musia sa plaziť cez potrubia vedúce k ohradám na oboch brehoch. Tam ich hromadia a likvidujú.

Podobná pasca tohto dizajnu bola minulý rok nainštalovaná v Británii a skupina plánuje ich nasadenie na ďalších miestach v Belgicku, Nemecku, Francúzsku a Švédsku v nasledujúcich rokoch. Pasce budú cieliť na oblasti, kde prechádza veľké množstvo krabov.

Na jeseň sa dospelé jedince presúvajú zo sladkej vody do mora, kde kladú vajíčka. Na jar sa mladé kraby presúvajú z mora do riek. Pokrývajú úžasné vzdialenosti, až desať kilometrov denne, hovorí Schoelynck, pričom dodáva, že niektoré boli pozorované aj viac ako 1 000 kilometrov od pobrežia.

Jedna z nevyriešených otázok sa týka manipulácie s odchytenými krabmi. V Nemecku majú vedci povolené likvidovať kraby buď varením, alebo usmrtením elektrickým prúdom. Naopak, v Belgicku sa kraby zmrazujú vo vedrách.

V Číne sa kraby považujú za sezónnu pochúťku. Nemajú však veľa mäsa, čo znižuje ich popularitu na európskom trhu. Schoelynck ďalej poukazuje na to, že značnú časť krabov ulovených do pascí tvoria mladé jedince, zatiaľ čo v Číne sa zvyčajne konzumujú väčšie dospelé jedince.

Napriek tomu kraby chytené do jednej z belgických pascí nachádzajú alternatívne využitie, keďže smerujú do miestnej zoologickej záhrady a slúžia ako krmivo pre zvieratá.

Kraby stoja Európu ročne milióny eur

EÚ odhaduje, že invázne druhy spôsobujú jej členom hospodárske škody vo výške 12 miliárd eur ročne, a vo svojej stratégii v oblasti biodiverzity do roku 2030 sa zaväzuje regulovať tieto druhy a zabrániť ich šíreniu.

„Invázne cudzie druhy (IAS) sú živočíchy a rastliny, ktoré sú náhodne alebo zámerne zavlečené do prírodného prostredia, v ktorom sa bežne nevyskytujú, čo má vážne negatívne dôsledky pre ich nové prostredie. Predstavujú veľkú hrozbu pre pôvodné rastliny a živočíchy v Európe. Sú jednou z piatich hlavných príčin straty biodiverzity,“ uvádza dokument Európskej únie.

Krabom sa v európskom prostredí darí z viacerých dôvodov. Podobne ako väčšina inváznych druhov nemajú prirodzených nepriateľov, sú oportunistickými potravinármi a sú veľmi odolné. Svoju úlohu by však mohli zohrávať aj klimatické zmeny. Teplejšie vody by mohli prispieť k tomu, že sa v nich krabom viac darí.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: CNN, Environment.ec.europa.eu

Najnovšie videá

Trendové videá