Mnohí Slováci môžu zbytočne prísť o peniaze. Vyhneš sa tomu vďaka jedinému tlačivu

  • Sociálna poisťovňa vypláca dôchodky aj dôchodcom, ktorí nežijú na území Slovenska
  • Tí však majú určité povinnosti, ktoré ak nesplnia, o peniaze prídu
senior
Ilustračná snímka freepik
  • Sociálna poisťovňa vypláca dôchodky aj dôchodcom, ktorí nežijú na území Slovenska
  • Tí však majú určité povinnosti, ktoré ak nesplnia, o peniaze prídu

Ak chceš poberať dôchodok bez komplikácií, nesmieš zabúdať na určité povinnosti, bez ktorých to nejde, píše denník Pravda.

Sociálna poisťovňa množstvo údajov získava z Registra fyzických osôb, ako napríklad adresu trvalého bydliska či prechodného pobytu. To, čo však musia poisťovni zaslať dôchodcovia, je doklad o žití.

Doklad o žití posiela určitá skupina dôchodcov

Dôchodcovia, ktorí žijú v zahraničí mimo krajín Európskej únie, majú dôležitý úlohu, ak nechcú prísť o peniaze. Vždy do 15. apríla musia doručiť do Sociálnej poisťovne vyplnené tlačivo s názvom „Potvrdenie o žití“, informovali sme.

Dôchodcovia, ktorí majú nahlásené trvalé bydlisko v štátoch nepatriacich do Európskej únie a nežijú ani vo Švajčiarsku alebo vo Veľkej Británii, majú povinnosť do 15. apríla poisťovni preukázať, že stále žijú. Preukázanie žitia je totižto zákonnou podmienkou, bez ktorej nemá dôchodca nárok na to, aby mu vyplatili dôchodok do štátov mimo Európskej únie.

Sociálna poisťovňa peniaze dôchodcom zasiela spätne, a to každého štvrťroka hneď po tom, ako im doručia „Potvrdenie o žití“.

Na rozdiel od slovenských pravidiel a zákonov majú dôchodcovia v štátoch, ktoré sa riadia koordinačnými nariadeniami Európskej únie, okrem Českej republiky, povinnosť zaslať takéto potvrdenia iba raz ročne, konkrétne do 31. januára.

Tlačivo musí mať overený podpis

Tlačivo „Potvrdenie o žití“ musí byť dôsledne vyplnené a vlastnoručne podpísané. Podpis nemôže byť starší ako jeden mesiac pred jeho odoslaním do poisťovne a zároveň musí byť aj úradne overený, či už notársky, alebo zamestnancom príslušnej inštitúcie sociálneho zabezpečenia v konkrétnom štáte.

Sociálna poisťovňa už tieto formuláre poslala zahraničným dôchodcom v januári, aby mali dostatok času na vyplnenie a odoslanie. Okrem toho sú „Potvrdenia o žití“ k dispozícii v rôznych jazykoch priamo na webovej stránke Sociálnej poisťovne.

Tento formulár je nevyhnutný pre dôchodcov, ktorí žijú mimo štátov Európskeho hospodárskeho priestoru, Švajčiarskej konfederácie a Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska.

Ako nahlásiť zmenu adresy?

Zmenu adresy treba nahlásiť vždy do ôsmich dní od jej zmeny. Táto povinnosť je neoddeliteľnou súčasťou procesu správy sociálnych dávok a dôchodkov v Slovenskej republike. Ak zmenu adresy neoznámiš, môžeš čeliť viacerým nepríjemným dôsledkom.

Prvým dôsledkom je možnosť, že ti zo strany Sociálnej poisťovne nebudú doručené dôležité písomnosti. To môže viesť k vážnym problémom, keďže by si mohol premeškať dôležité informácie týkajúce sa sociálnych dávok alebo dôchodku.

Okrem toho, ak dostávaš svoj dôchodok v hotovosti prostredníctvom pošty, neoznámenie zmeny adresy môže spôsobiť prerušenie výplaty dôchodku. To by mohlo vážne ovplyvniť tvoj finančný stav a pohodlie.

Vyplácanie dôchodku do zahraničia

Ďalšou dôležitou informáciou je spôsob vyplácania dôchodku do zahraničia. Ak žiješ v krajine, ktorá je členom EHP alebo vo Švajčiarskej konfederácii, Sociálna poisťovňa ti bude dôchodok vyplácať vopred v pravidelných mesačných lehotách.

Ak žiješ v inom štáte, ktorý má so Slovenskou republikou medzinárodnú dohodu o sociálnom zabezpečení, dôchodok ti vyplatia dodatočne v trojmesačných lehotách po predložení dokladu o žití.

Pre tých, ktorí pracovali aj v iných krajinách a prispievali na miestne dôchodkové systémy, existuje možnosť uplatniť si dôchodok z cudziny. Postup je jednoduchý – navštíviš pobočku Sociálnej poisťovne podľa tvojho bydliska a vyplníš potrebné formuláre. Sociálna poisťovňa sa už postará o ďalšie kroky.

Čítajte viac z kategórie: Ekonomika

Zdroje: Socálna poisťovňa, Pravda, Redakcia

Najnovšie videá

Trendové videá