Najžiadanejšie zručnosti na Slovensku: Ak si ich osvojíš, firmy sa o teba doslova pobijú
- Technologické inovácie a umelá inteligencia menia charakter práce
- Ktoré zručnosti budú na Slovensku žiadané a ktoré, naopak, stratia na význame?
- Technologické inovácie a umelá inteligencia menia charakter práce
- Ktoré zručnosti budú na Slovensku žiadané a ktoré, naopak, stratia na význame?
Potreba manuálnych, fyzických a základných kognitívnych zručností bude v budúcnosti klesať, no zvýši sa dopyt po technologických, sociálnych, emocionálnych a vyšších kognitívnych schopnostiach.
Vyplýva to z prieskumu realizovaného RÚZ, ktorého cieľom bolo analyzovať, ako a do akej miery digitalizácia, automatizácia či umelá inteligencia transformujú pracovný trh v budúcich rokoch. Táto analýza sa opiera o výsledky medzinárodnej štúdie spoločnosti McKinsey & Company v roku 2021.
Environmentálna gramotnosť
Prieskumu sa zúčastnili najmä zástupcovia zamestnávateľov, ktorí hodnotili úroveň dôležitosti u 19 vybraných zručností v súčasnosti aj budúcnosti. Analýza zahŕňala dve hlavné kategórie zamestnancov: pracovníkov s prevahou duševnej práce a pracovníkov s prevahou fyzickej práce.
Celkovo najvyšší očakávaný posun zaznamenala Environmentálna gramotnosť, aj keď z hľadiska dvoch vyššie spomenutých kategórií sa poradie mierne líšilo.
U pracovníkov s prevahou duševnej práce zaznamenala najvyšší nárast Znalosť cudzieho jazyka (nárast o 17,6 %). Za ňou nasledovala Environmentálna gramotnosť (16,7 %), Porozumenie digitálnym systémom (nárast o 16,4 %) a Používanie a vývoj softvéru (nárast o 14,2 %).
U pracovníkov s prevahou fyzickej práce bol najvyšší dopyt po Environmentálnej gramotnosti (nárast o 20,1%) a ďalej nasledoval Rozvoj digitálnych schopností (nárast o 18,1 %), Znalosť cudzieho jazyka (nárast o 16,3 %) a Porozumenie digitálnym systémom (nárast o 15,8 %).
Pri analýze jednotlivých zručností sa vychádzalo aj z medzinárodnej štúdie Future Work Skills, ktorá za najpotrebnejšie zručnosti v budúcich rokoch označila Analytické a inovatívne myslenie.
Medzi ďalšie kľúčové zručnosti patria Kritické myslenie, Kreativita, Dizajn technológií a programovanie, ako aj Používanie a vývoj softvéru. Štúdia FWS tiež identifikovala Odolnosť voči stresu a flexibilitu či Emočnú inteligenciu ako nevyhnutné zručnosti v najbližších rokoch.
Digitalizácii sa nevyhneme
V rámci realizovaného prieskumu sa potvrdila hypotéza štúdie McKinsey, teda že „dopyt po technologických, sociálnych, emocionálnych a vyšších kognitívnych schopnostiach bude narastať“.
Môžeme očakávať, že Digitálne zručnosti budú pre zamestnávateľov najvýznamnejším kompetenčným prvkom. Ide pritom o jeden zo štyroch pilierov digitálneho kompasu Európskej komisie, ktorá si stanovila za cieľ, aby základné digitálne zručnosti ovládalo minimálne 80 % obyvateľstva.
So zavádzaním technologických inovácií sa však mení aj povaha práce, a preto je podľa RÚZ nevyhnutné zamerať sa na rozvoj takých medziľudských zručností, ktoré by nám technologický pokrok mohol vziať.
Empatia, pokora, spolupráca či riešenie konfliktov. To sú len niektoré z mnohých schopností, ktoré sa v realizovanom prieskume javia ako významné pre budúcich pracovníkov. „Je to dôležité najmä preto, aby zostala zachovaná ,ľudskosť‘ aj navzdory technologickému pokroku.“
Populácia starne
Podľa Európskej komisie bude miera nezamestnanosti na Slovensku aj naďalej klesať. V roku 2022 bola na úrovni 6,1 %, o rok neskôr klesla na 5,7 % a tento rok predstavuje 5,4 %, čo odráža pokračujúci pokles počtu ľudí v produktívnom veku.
Ako informovala agentúra SITA, na sile nabrala hlavne veková kategória 65- až 79-ročných. Kým pred dekádou tvorili 10 percent populácie na Slovensku, v roku 2022 to bolo už 14 percent. Súčasná mladá generácia je málopočetná na to, aby ich nahradila.
Navyše, čoraz viac mladých ľudí priťahuje práca v zahraničí, ktorá ponúka nielen vyšší plat, ale aj inovatívne prostredie a lepšie naplnenie ich špecifických potrieb. Od zamestnávateľov očakávajú hlavne istotu, etické podnikanie a zodpovednejší prístup k riešeniu environmentálnych a sociálnych otázok.
Podľa prognóz Európskej komisie by však mohlo dôjsť k zlepšeniu situácie v oblasti mzdového ohodnotenia. „Pri pozitívnejšej ekonomickej dynamike sa očakáva, že v rokoch 2024 a 2025 budú odmeny zamestnancov rásť rýchlejšie ako inflácia, čo bude mať za následok rast reálnych miezd.“
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Digitálna Koalícia, SITA, European Commission