Situácia na realitnom trhu nabrala prekvapivý spád: Kupujúci dnes môžu „žmýkať“ predávajúcich, tvrdí odborníčka
- Róberta Mecková vie, čo sa stane s cenami nehnuteľností
- Kupujúci majú nad predajcami vraj často navrch
- Róberta Mecková vie, čo sa stane s cenami nehnuteľností
- Kupujúci majú nad predajcami vraj často navrch
Rok 2023 bol pre ľudí, ktorí kupovali byty, skutočne radostný. Celým rokom nás sprevádzal klesajúci trend a nehnuteľnosti dosiahli svoje cenové dno v septembri. Už v prvých dvoch mesiacoch tohto roka je však jasné, že ďalšieho zlacňovania sa nedočkáme.
Róberta Mecková, riaditeľka FinGo recloud, očakáva, že ceny realít ostanú približne na súčasnej úrovni, prípadne začnú mierne rásť.
„Aj štatistiky, ktoré zverejnila NBS, ukazujú, že ceny, pravdepodobne, našli svoje dno už v septembri a v závere roka stúpali, hoci zatiaľ len pomalým tempom. V roku 2023 boli nehnuteľnosti o 6 % lacnejšie ako v roku 2022. V praxi vidíme, že lacnejšie sa predávali najmä staršie byty, ktoré sa od novostavieb cenovo vzdialili oveľa výraznejšie, než sme boli zvyknutí,“ komentuje Mecková.
Novostavby a staršie byty dosiahli rovnakú cenovú úroveň
Róberta Mecková vysvetľuje, že už niekoľko rokov pozorujeme minimálny cenový rozdiel medzi novostavbami a staršími bytmi. Tento trend začal zhruba pred piatimi rokmi.
„Vtedajší rekordný rast cien nehnuteľností poháňaný vysokým dopytom spôsobil, že staršie nehnuteľnosti stáli takmer rovnako ako niektoré developerské projekty, a keď kupujúci pri novostavbe zohľadnil ešte aj nižšie mesačné náklady za energie, fond opráv a správu, bolo rozhodnuté,“ vysvetľuje.
Nákupca sa preto najčastejšie rozhodne kúpiť nový byt, aj keď musí dlhšie čakať na dokončenie developerského projektu. Odborníčka si však všimla, že v poslednej dobe sú zas atraktívnejšie staršie byty. „Nožnice medzi cenami novostavieb a starších bytov sa totiž vplyvom situácie na hypotekárnom trhu roztvorili oveľa výraznejšie. Túto situáciu sledujeme už vyše roka,“ uvádza.
Kupujúci „žmýkajú“ predávajúcich
„Dnes je teda cenový rozdiel medzi novostavbami a staršími bytmi podstatne vyšší a ukrýva sa za ním práve aktuálna situácia na trhu. Pre horšiu dostupnosť hypoték kupujúci väčšinou siahajú po lacnejších nehnuteľnostiach, resp. hľadajú cesty, ako sa k nehnuteľnosti dostať za menej peňazí.“
Už dlhšie vraj platí, že realitnému trhu velia kupujúci. Tí si v dnešnej dobe dovolia omnoho viac a z predávajúcich „žmýkajú“ skutočne výrazné zľavy. Mecková upresnila, že prístup predávajúcich je, samozrejme, individuálny a mnoho z nich nie je ochotných spustiť zo stanovenej ceny.
„Takéto situácie sú však skôr výnimkou. Vo všeobecnosti si predávajúci už uvedomujú dnešnú realitu na trhu a sú nútení sa jej prispôsobiť. Zvlášť ak im predaj nehnuteľnosti ponáhľa, idú s cenou dole výraznejšie, ako pôvodne plánovali, a ak sa dostupnosť hypoték v blízkej dobe výraznejšie nezvýši, tento trend zrejme budeme sledovať aj naďalej.“
Developerov sa znižovanie cien výrazne nedotklo
Developeri podľa Meckovej mierne znížili ceny, resp. výraznejšie dotovali kúpu nehnuteľnosti rôznymi akciami. S poklesom cien starších nehnuteľnosti sa však nemôžu porovnávať.
„Keď sa pozrieme napríklad na 2-izbové byty, podľa štatistík NBS sa priemerná cena za meter štvorcový pohybuje na úrovni viac ako 2 800 eur. Pri byte s rozlohou 50 m2 teda hovoríme o cene okolo 140-tisíc eur. Realita na trhu je však taká, že dnes viete kúpiť napríklad dvojizbák v pôvodnom stave v staršom paneláku v Košiciach už od 110-tisíc eur, ale cena 2-izbového bytu v novostavbe sa pohybuje od 165-tisíc eur,“ priblížila riaditeľka FinGo recloud.
Mnoho kupujúcich aj napriek tomu stále preferuje novostavby. Ak sa nechceš vzdať výhod, akými je parkovacie miesto či garážové státie, aj ty si určite rád priplatíš. Staré bytové domy sú aj náročnejšie na údržbu.
„Uvidíme, akým smerom sa budú hýbať ceny nehnuteľností v ďalších mesiacoch. Je však veľmi pravdepodobné, že ceny starších bytov a novostavieb sa tak skoro k sebe nepriblížia,“ uzavrela Mecková.
Zdroj: FinGo