Vedci uskutočnili veľký prielom: Depresívnymi stavmi vieš trpieť pre jedinú majú odchýlku v tele

  • Každý ôsmy človek na svete trpí psychickými problémami
  • Vedci prišli s novým objavom pri liečení symptómov depresie
terapia
TASR/Michal Svítok, Freepik/Racool_studio
  • Každý ôsmy človek na svete trpí psychickými problémami
  • Vedci prišli s novým objavom pri liečení symptómov depresie

Podľa štatistík máme na Slovensku naozaj veľký problém s psychickými problémami. Často nás postihuje depresia či úzkostné stavy a o nie sme zvyknutí žiadať o pomoc. Vedci z americkej univerzity po novom objavili koreláciu medzi telesnou teplotou a depresívnymi stavmi. Môže mentálne zdravie naozaj ovplyvniť teplota našich tiel?

„Každý ôsmy človek má duševnú poruchu, celosvetovo. Týka sa to najmä mladých. 23 percent žiakov sa necíti užitočne, 28 percent žiakov sa nedokáže vysporiadať so svojimi problémami, nepociťujú záujem zo strany školy či dospelých,“ uviedol pre Európsku komisiu Andrej Vršanský, riaditeľ Ligy za duševné zdravie.

„46 percent obyvateľov Európskej únie tvrdí, že v posledných 12 mesiacoch mali psychiatrický problém, pocit depresie alebo úzkosti. Šokujúce je, že v skupine mladých ľudí vo veku 16 – 24 rokov je to až 60 percent,“ uviedol zas Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Alarmujúci vzostup psychických problémov podnecuje spoločnosť, aby sa na diagnostiku týchto „neviditeľných“ ochorení pozrela skutočne z blízka. Pre zlepšenie liečby a prevencie depresie musíme pochopiť neurologické a fyziologické faktory, ktoré sú základom jej vzniku. Niekoľko štúdií nedávno zaznamenalo koreláciu medzi depresívnymi symptómami a telesnou teplotou. 

Zároveň ale obmedzené veľkosti vzoriek týchto štúdií spochybnili ich spoľahlivosť. Práve preto výskumný tím pod vedením Kalifornskej univerzity v San Franciscu (UCSF) vykonal komplexnú analýzu údajov zozbieraných od 20 880 osôb počas siedmich mesiacov. Výskum nakoniec potvrdil, že jedinci s depresiou vykazujú vyššiu telesnú teplotu.

Spôsobuje vysoká teplota depresívne stavy?

Napriek veľkému rozsahu štúdie, ktorá zahŕňala účastníkov zo 106 krajín, sa v nej definitívne nestanovuje príčinná súvislosť medzi zvýšenou telesnou teplotou a depresiou. Zároveň štúdia neurčuje, či depresia vedie k zvýšenej telesnej teplote.

Vedci však nehádžu tieto zistenia „za hlavu“. Výskum totiž vykazuje pozoruhodnú súvislosť, ktorá si zaslúži ďalšie skúmanie. Ak by niečo také jednoduché, ako je udržiavanie nižšej telesnej teploty, mohlo zmierniť príznaky depresie, nastal by úplný zvrat v liečení ľudského trápenia. 

Psychiatrička z UCSF Ashley Masonovej tvrdí, že „podľa našich vedomostí ide o doteraz najrozsiahlejšiu štúdiu, ktorá skúma súvislosť medzi telesnou teplotou – hodnotenou metódami vlastného hlásenia aj nositeľnými snímačmi – a depresívnymi symptómami na geograficky širokej vzorke“.

Vedci navrhujú niekoľko potenciálnych vysvetlení pozorovanej súvislosti. Odhadujú, že depresia súvisí s metabolickými procesmi, ktoré vytvárajú nadmerné teplo, alebo s nesprávnym fungovaním biologických mechanizmov ochladzovania.

Prípadne môže existovať spoločná základná príčina, napríklad psychický stres alebo zápal, ktorá nezávisle ovplyvňuje reguláciu telesnej teploty aj depresívne príznaky.

Ako zmierniť symptómy sa dozvieš na druhej strane. >>>

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Európska komisia, Pilulka.sk, ScienceAlert, Scientific Reports

Najnovšie videá

Trendové videá