Slovenskí dôchodcovia dostanú peniaze navyše každý mesiac. Zisti, či musíš vyplniť žiadosť (PREHĽAD)
- K zvýšeniu dôjde automaticky alebo na základe žiadosti
- Zisti, kedy a komu pošle Sociálna poisťovňa viac peňazí
- K zvýšeniu dôjde automaticky alebo na základe žiadosti
- Zisti, kedy a komu pošle Sociálna poisťovňa viac peňazí
Zákon o sociálnom poistení stanovuje situácie, keď penzisti môžu dostávať vyšší dôchodok navyše k bežnému zvyšovaniu dôchodkov prostredníctvom valorizácie.
Pracuješ aj počas dôchodku? Ak si po priznaní dôchodku preň stále poistený, máš právo na jeho zvýšenie. To sa stane automaticky alebo po podaní žiadosti.
Žiadosť môžeš podať iba raz
Ak si prestal pracovať a už neplatíš do dôchodkového poistenia počas roka, môžeš hneď na druhý deň po skončení poistenia požiadať o vyšší starobný dôchodok. Ako informuje portál Pravda, za rok môžeš takúto žiadosť podať len raz.
V prípade, že aj naďalej pracuješ, netreba nič podávať. Tvoj dôchodok sa potom sám zvýši každý január nasledujúceho roka.
Ako podať žiadosť o zvýšenie dôchodku?
Keď chceš požiadať o zvýšenie dôchodku, napíš neoficiálny list Sociálnej poisťovni. V ňom uveď svoje meno, priezvisko, rodné číslo a adresu.
Jasne napíš, že chceš zvýšiť dôchodok za obdobie od 1. januára kalendárneho roka až do skončenia tvojho poistenia. Pridaj, že chceš, aby ti dôchodok zvýšili odo dňa po skončení poistenia.
Podpísaný list pošli na centrálu Sociálnej poisťovne v Bratislave alebo cez eSchránku, ak máš aktivovaný elektronický občiansky preukaz a používaš ho. Viac informácií nájdeš na portáli verejnej správy slovensko.sk. Sociálna poisťovňa ti potom pošle rozhodnutie o zvýšení tvojho dôchodku.
Plný predčasný dôchodok
Ako sme ťa informovali, do plného predčasného starobného dôchodku môže poistenec odísť, ak odpracoval najmenej 40 rokov. Suma tejto dávky bez ohľadu na to, koľko mu chýba do dovŕšenia dôchodkového veku, sa pritom znižuje o 0,3 % za každých začatých 30 dní poberania predčasného starobného dôchodku pred dovŕšením dôchodkového veku.
V súčasnosti však platí aj vyššia dôchodková hodnota, ktorá sa odvíja od priemernej mzdy na Slovensku. Kvôli tomu aj po novom roku pribúda počet žiadostí o odchod do predčasného dôchodku. Poistenci by však na základe uvedeného výpočtu mali rátať s tým, že čím skôr túto penziu požiadajú, tým viac sa im bude krátiť dôchodková dávka.
Výpočet je v tomto prípade v podstate podobný ako pri penzii po dosiahnutí dôchodkového veku. Násobia sa pri ňom odpracované roky s priemerným osobným mzdovým bodom a následne s dôchodkovou hodnotou. Tá sa mení každý rok a treba teda rátať s tou aktuálnou.
Aký je rozdiel v klasickom starobnom a predčasnom dôchodku?
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.