Prezidentka Zuzana Čaputová rozhodla o kontroverznej novele Trestného zákona

  • Čaputová oznámila svoj ďalší postup v súvislosti so schválenou novelou zákonov v oblasti trestného práva
  • Urobila tak v piatok v Prezidentskom paláci
predseda Smeru Robert Fico a prezidentka Zuzana čaputová
TASR/Pavel Neubauer, Jaroslav Novák
  • Čaputová oznámila svoj ďalší postup v súvislosti so schválenou novelou zákonov v oblasti trestného práva
  • Urobila tak v piatok v Prezidentskom paláci

Na toto rozhodnutie sa čakalo niekoľko dní. Prezidentka Zuzana Čaputová v piatok 16. februára o 11.00 h v Prezidentskom paláci v Bratislave oznámila svoj ďalší postup v súvislosti so schválenou kontroverznou novelou Trestného zákona.

Prezidentka podá novelu Trestného zákona na Ústavný súd

Premiér Robert Fico (Smer-SD) v stredu (14. 2.) podpísal Trestný zákon, následne ho doručili do Prezidentského paláca. Fico taktiež poslal prezidentke Čaputovej list, v ktorom navrhuje aj úpravu premlčacích lehôt, ich výšku navrhuje aj v závislosti od závažnosti trestného činu a trestných sadzieb, ktoré za skutky hrozia, píše TASR.

Prezidentka Zuzana Čaputová rozprava do mikrofonu
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

„Rozhodla som sa, že v súvislosti s novelou podám návrh na Ústavný súd. Novelu som však musela podpísať, neuplatňujem si právo veta,“ uviedla Zuzana Čaputová. „Prestaňme sa už dohadovať a nechajme rozhodnúť Ústavný súd,“ povedala Čaputová.

„Nevyhnutným predpokladom môjho podania na Ústavný súd preto je, že som novelu musela podpísať, aj keď s ňou nesúhlasím, a preto ju na súde namietam. Je to však jediný spôsob, ako umožniť, aby sa nespustili účinky novely ani na jeden deň,“ vysvetlila prezidentka.

Prezidentka Čaputová tiež ozrejmila, že bude žiadať pozastavenie účinnosti tohto zákona, kým Ústavný súd nerozhodne. 

Odborníci vyjadrili hlboké znepokojenie nad prijatými zmenami

V Národnej rade Slovenskej republiky bola nedávno schválená kontroverzná novela Trestného zákona, ktorá skracuje premlčacie lehoty aj pre trestné činy z*ásilnenia. Táto zmena vyvolala vlnu nevôle medzi odborníkmi a aktivistami, ktorí sa zaoberajú pomocou obetiam se*uálneho násilia.

Skupina odborníkov, poskytujúcich podporu a pomoc obetiam se*uálneho násilia a zneužívania, ako aj tých, ktorí sa venujú výskumu a zlepšeniu ochrany práv ľudí vystavených násiliu, vyjadrila hlboké znepokojenie nad prijatými zmenami.

„Poznáme mená a vidíme tváre konkrétnych ľudí – najmä žien a detí –, ktorých sa zmeny dotknú,“ píšu v experti v stanovisku. Podľa nich novela nepriaznivo ovplyvní mnohé doteraz nevyriešené prípady z*ásilnenia, ktoré sa stali v rokoch 2004 až 2014, a stavia páchateľov do výhodnejšej pozície.

„Ide nielen o nenahlásené prípady, ale aj o situácie, keď bolo trestné oznámenie už podané, ale polícia doteraz nikoho neobvinila,“ upozorňujú odborníci.

Experti tiež poukázali na to, že novelizácia zákona neprešla riadnym legislatívnym procesom, čo vyvoláva otázky o motiváciách za týmito zmenami. Kritizovali aj argumentáciu poslancov, ktorá podľa nich nereflektovala hĺbku problematiky a perpetuovala mýty minimizujúce závažnosť se*uálneho násilia. Viac sme o tom písali v tomto článku.

Signál obetiam

„Aj slová dokážu ubližovať. Už samotné znenie zákona a spôsob, akým sa o se*uálnom násilí hovorí, môžu v spoločnosti posilniť atmosféru, v ktorej budú obete so svojím strachom, ponížením a bolesťou,“ upozorňujú ďalej experti.

Tieto vyjadrenia podľa nich posielajú obetiam se*uálneho násilia a zneužívaným deťom signál, že im nebude verené a že ak sa po rokoch rozhodnú hovoriť o svojich skúsenostiach. Budú to musieť riešiť samy, bez šance na spravodlivosť alebo uznanie.

Novela zároveň obmedzuje ochranu len na obete, ktoré utrpeli zneužitie v posledných desiatich rokoch, čo je podľa nich nedostatočné. „Popri skrátení premlčacej doby v prospech páchateľov novela neprináša žiadnu pozitívnu zmenu pre obete. Naopak, podkopáva desaťročia budovanú ochranu ich práv a bazálny pocit istoty,“ dodáva sa v stanovisku.

Pod stanovisko sa podpísali desiatky odborníkov z mnohých oblastí, medzi nimi aj Ida Želinská z kolektívu Neon, MUDr. Michal Patarák zo Slovenskej psychiatrickej spoločnosti, Anna Polcková z Cirkevného zboru ECAV či Sandra Tordová z OZ Proti prúdu.

Zdroje: TASR, Archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá