Prírodný klenot, o ktorom mnoho Slovákov netuší. Navštív neopozeranú národnú pamiatku
- Kúsok od cesty medzi obcami Dolná Mičiná a Čerín sa nachádza prírodná pamiatka – Mičinské travertíny
- Je to terasa posiata krátermi, z ktorých vyteká minerálna voda
- Kúsok od cesty medzi obcami Dolná Mičiná a Čerín sa nachádza prírodná pamiatka – Mičinské travertíny
- Je to terasa posiata krátermi, z ktorých vyteká minerálna voda
V srdci Slovenska, v údolí medzi obcami Dolná Mičiná a Čerín, sa ukrýva prírodný poklad – Mičinské travertíny. Národná prírodná pamiatka zaujme krásou, no aj geologickým významom.
Travertíny, známe aj ako travertínové kopy, sú usadeniny z minerálnej vody. V Mičine voda obohatená o vápnik vyviera z prameňov a pri odparovaní vytvára kaskádové útvary rôznych tvarov a farieb. Tieto útvary, pripomínajúce miniatúrne sopky, terasovité jazierka a bizarné sochy, ktoré tu spolu vytvárajú unikátnu atmosféru.
Mičinské travertíny sú domovom aj rôznych vzácnych druhov rastlín a živočíchov. Vlhké prostredie pramenísk a jazierok umožňuje rast vzácnych machorastov a papradí. V okolí travertínov sa navyše vyskytuje aj množstvo chránených druhov vtáctva a hmyzu.
Pre turistov je tu k dispozícii nenáročný náučný chodník s informačnými tabuľami, ktorý umožňuje spoznať travertíny a ich ekosystém pomerne podrobne. Prechádzka po chodníku je príjemným a relaxačným zážitkom pre celú rodinu. Toto miesto sa nachádza len necelé dve hodiny cesty autom z Bratislavy.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Voda v Mičinských travertínoch je pitná a je obohatená o minerály, ako sú vápnik, horčík, železo a mangán. Tieto minerály dodávajú vode charakteristickú chuť a vôňu a zároveň ovplyvňujú jej farbu, ktorá sa môže meniť od tyrkysovej cez zelenú až po hnedú.
Teplota vody v prameňoch sa pohybuje okolo 10 °C a je takmer konštantná počas celého roka.
Okrem liečivých vlastností má voda z Mičinských travertínov aj environmentálny význam. Vďaka obsahu minerálov sa podieľa na tvorbe travertínových útvarov, ktoré sú chráneným prírodným výtvorom.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
„Mičinské travertíny tvorí sústava niekoľkých travertínových kôpok, na ktorých vrcholkoch sa nachádzajú jazierka s neustále prameniacou minerálnou vodou. Vplyvom usadzovania travertínu sa v okolí ich odtokov vytvárajú ďalšie travertínové polia. Celé územie, na ktorom sa nachádzajú Mičinské travertíny sa nachádza v celku Zvolenskej kotliny, vo výške asi 400 m. n. m. a je viac menej rovinaté,“ uvádza portál Slovenský cestovateľ.
„Hlavná časť travertínového ložiska vznikla už v mladšej polovici holocénu, pričom sa v tejto oblasti až do obdobia epiatlantika (4000 – 1250 pred n. l.) rozprestieral karpatský prales a iba bezprostredné okolie prameňov bolo bezlesé. Našli sa tu aj črepy eneolitickej kanelovanej keramiky. Dnešný súčasný stav územia je už výsledkom pôsobenia prírodných činiteľov.“
Atrakcie v okolí
V okolí Mičinských travertínov sa nachádza viacero ďalších zaujímavých miest, ktoré sa oplatí navštíviť. V malebnej obci Čerín môžeš obdivovať krásu gotického kostola sv. Martina z 13. storočia. Pre milovníkov histórie je tu zrúcanina hradu Čabraď z 13. storočia na vrchu Čabraď nad obcou Čerín, ktorá ponúka pekný výhľad na okolie.
Prírodných krás si užiješ v rezervácii Sihlianska skala s vápencovými skalami a jaskyňami neďaleko obce Sihla.
Ak ťa lákajú hrady, môžeš sa vybrať na Pustý hrad z 13. storočia nad obcou Hrochoť.
Pre záujemcov o históriu Slovenského národného povstania je tu Múzeum SNP v Banskej Bystrici. V meste môžeš obdivovať aj gotickú opevňovaciu vežu Barbakan z 15. storočia a historické Námestie SNP s morovým stĺpom a radnicou.
Ak preferuješ turistiku, v okolí Mičinských travertínov nájdeš aj mnoho turistických chodníkov. Pre tých, ktorí hľadajú oddych a relax, sú v okolí k dispozícii kúpele Sliač, Brusno a Sklené Teplice.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: Slovakia Travel, Slovenský cestovateľ