Slováci majú obrovský problém so závislosťou. Vedci prišli s objavom, ktorý ju môže vyliečiť
- Nová liečba by mohla pomôcť miliónom ľudí
- Vedci oslavujú jedinečný objav
- Nová liečba by mohla pomôcť miliónom ľudí
- Vedci oslavujú jedinečný objav
Nie je žiadnym tajomstvom, že Slovensko má dlhodobý problém s užívaním alkoholu. „Metla ľudstva“ zasahuje do života veľkej časti ľudí a je najužívanejšou mäkkou drogou dnešnej doby. Podľa prieskumov je až 400 000 Slovákov závislých od pitia a spoločenská štafeta, ktorú si odovzdávame už v mladom veku sa zdanlivo nedá zastaviť. Vedci však nedávno prišli s revolučným objavom.
Počul si už niekedy o látke Semaglutide? Tá sa v posledných rokoch veľmi osvedčila pri liečbe cukrovky, no pomáha aj ľuďom, ktorí túžia schudnúť. Jej najefektnejším účinkom je totiž potláčanie chuti do jedla. Čo ak by však dokázala potlačiť aj chuť vypiť si? Tento scénar je podľa novej štúdie veľmi pravdepodobný a vedci sú z výsledkov výskumov nadšení.
Revolučný liek, ktorý ti „zhodí“ viac ako 10 % tuku
Semaglutide je v zdravotníckej sfére skutočne prelomový. Podarilo sa mu totiž preukázateľne znížiť telesnú hmotnosť aj v skupine násťročných pacientov. To je niečo, čo sa doposiaľ inému produktu nepodarilo a tínedžeri trpiaci obezitou sú považovaní za rezistnentých voči farmaceutickej liečbe tohto typu.
Výskumníci realizovali šestnásťmesačnú štúdiu, ktorá potvrdila zázračné účinky pri chudnutí tínedžerov. Až tretina účastníkov schudla minimálne 20 percent svojej hmotnosti. Rovnaké výsledky dosiahli aj klinické testy, ktorých sa účastnili dospelí dobrovoľníci. Vzhľadom k tomu, že výskyt obezity sa za posledné štyri desaťročia strojnásobil a podľa WHO až 40 % dospelých trpí nadváhou, objav nemohol prísť v lepší čas. Až 13 % ľudí, ktorí vo svete trpia obezitou, by v lieku mohli nájsť záchranu svojho života.
Liek reguluje chuť nielen do jedla
Na semaglutide je zaujímavé to, že je prvým liekom, ktorý dokázal farmaceuticky znížiť pacientovu váhu o viac ako 10 percent bez výrazných vedľajších účinkov. Je to preto, že molekula semaglutidu sa líši od iných látok vyšším časom rozpadu. V tele aktívne pôsobí omnoho dlhšie a navyše má zrejme lepší prístup k oblastiam mozgu, ktoré dokážu znížiť chuť do jedla.
Vedcov však zaskočilo, keď začali pacienti okrem úbytku chuti do jedla uvádzať aj to, že nemajú chuť na alkohol. Rozhodli sa preto zrealizovať klinickú štúdiu, ktorá potvrdila, že by semaglutide skutočne mohol pomôcť omnoho viac, ako sme pôvodne očakávali.
Bude sa semaglutide používať na boj so závislosťou?
Časopis The Journal of Clinical Psychiatry nedávno upozornil na štúdiu, ktorá pochádza z Oklahomskej univerzity. Tí sa nedávno pridali k sérii výskumov skúmajúcich potenciálne širšie využitie tohto lieku. Semaglutide je súčasťou módnych, ale kontroverzných liekov na chudnutie, aj lieku na liečbu cukrovky Ozempic.
Podľa tlačovej správy Oklahomskej univerzity týkajúcej sa výskumu ide o prvý pokus o posúdenie, či by semaglutide mohol byť prospešný pre pacientov, ktorí trpia alkoholizmom. Vedci sa nedávno stretli pri skúmaní výsledkov šiestich účastníkov. Pravda, šiesti účastníci tvoria pomerne obmedzenú vzorku, no tí, ktorí semaglutide využívali na reguláciu hmotnosti, uviedli, že im klesla tendencia piť alkohol.
Vedci celkovo uvádzajú, že liek potlačil tendencie, ako je fyzický diskomfort z pitia, zvýšená tolerancia alkoholu, zapájanie sa do nebezpečných situácií alebo pretrvávajúce myšlienky na alkohol.
Zázračný liek potlačí chuť na rôzne „neduhy“
Okrem toho, že semaglutide pomáha pri kontrole chuti do jedla, množstvo pacientov potvrdilo, že užívanie semaglutidu na reguláciu hmotnosti alebo cukrovky im paradoxne pomohlo prekonať rôzne závislosti. Vrátane tých, ktoré nesúvisia s jedlom. V rozhovore pre noviny Tulsa World Richards, odborník na medicínu obezity, priznal, že počul mnohé svedectvá od jednotlivcov, ktorí počas užívania semaglutidu pociťovali zníženú chuť na alkohol.
„To je to, čo nás podnietilo skúmať viac,“ poznamenal. „Ľudia to spontánne hlásili.“ Richards spomínal na pacienta, ktorý predtým dokázal skonzumovať celú debničku piva v priebehu niekoľkých hodín, a zistil, že jeho chuť na pivo po začatí liečby semaglutidom takmer zmizla. „To bol prvý prípad, ktorý ma naozaj prinútil zdvihnúť hlavu a spozornieť,“ poznamenal farmakológ.
Hoci táto štúdia nie je ani zďaleka definitívnym dôkazom, že semaglutide môže pomôcť tým, ktorí sa snažia znížiť príjem alkoholu, jej výsledky sú vzhľadom na obmedzenú veľkosť vzorky zaujímavé a pridávajú semaglutidu ďalšie ocenenie do repertoáru.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: WHO, Tulsaworld, Redakcia Startitup, nejm.org