Bratislava v najnovšom rebríčku pohorela na plnej čiare. Praha naopak hviezdi, zaradila sa medzi najbohatšie regióny EÚ
- Praha predbehla Berlín, Brusel či Paríž
- Rozdiel medzi Slovenskom a Českom sa zväčšuje
- Praha predbehla Berlín, Brusel či Paríž
- Rozdiel medzi Slovenskom a Českom sa zväčšuje
Portál Prague Morning poukazuje na najnovší rebríček Štatistického úradu Európskej únie, podľa ktorého sa hlavné mesto nášho západného suseda prepracovalo veľmi vysoko, zatiaľ čo Bratislava zaznamenala najmä v porovnaní s Prahou za poslednú dekádu značný prepad.
Za Prahou aj také metropoly ako Paríž či Berlín
Bnn Breaking informuje o tom, že najnovšie údaje katapultovali českú metropolu do centra pozornosti a označili ju za štvrtý najbohatší región v Európskej únii, vďaka čomu predbehla také ekonomické veľmoci ako Brusel, Paríž či Berlín. Pred českou metropolou sú iba dva regióny Írska a Luxembursko.
Eurostat uvádza, že v Luxembursku je regionálny HDP na obyvateľa vyjadrený v štandardoch kúpnej sily na úrovni 257 % priemeru EÚ, kým v dvoch regiónov Írska to je 247 % a Praha vyniká 207 %.
Hlavný ekonóm Banky Creditas Petr Dufek ale zdôrazňuje, že medzi Prahou a zvyškom Českej republiky je veľký rozdiel. Dufek túto ekonomickú vitalitu pripisuje atraktivite mesta pre veľké korporácie, ktorú priťahuje kombinácia strategickej polohy, kvalifikovanej pracovnej sily a dynamického podnikateľského prostredia.
Táto koncentrácia korporátnych gigantov nielenže poháňa miestnu ekonomiku, ale zároveň výrazne kontrastuje s ostatnými regiónmi v rámci Českej republiky, ako aj jej bezprostredných susedov.
„HDP na obyvateľa v Prahe rástol za posledných deväť rokov rýchlejšie ako vo zvyšku krajiny. Čo sa týka HDP na hlavu v parite kúpnej sily je Berlín na šesťdesiatich percentách Prahy, zatiaľ čo celé Nemecko je o tridsať percent vyššie ako celá Česká republika,“ uviedol zaujímavé porovnanie Dufek pre český portál Novinky.cz.
Diametrálne odlišný priebeh od Bratislavy
Tento rozdiel, ktorý sa v priebehu posledných deviatich rokov neustále zväčšuje, vyvoláva obavy o spravodlivé rozdelenie bohatstva a potenciál regionálnej nerovnováhy. Táto disparita však presahuje hranice Českej republiky a Dufek upriamuje pozornosť na odchýlku od Slovenska.
„Bratislava v roku 2013 predbehla Prahu. Najnovšie údaje však vykresľujú iný obraz, pričom Bratislava teraz zaostáva na úrovni 71 % úrovne Prahy. Jej HDP na obyvateľa zaznamenal za posledných deväť rokov len 2-percentný nárast, zatiaľ čo Praha v rovnakom období prudko vzrástla o 48 %. To je v súlade so širším trendom. Česká republika sa od Slovenska postupne ekonomicky vzďaľuje. Kým v roku 2012 sa Slovensko tešilo z 92 % HDP na obyvateľa Českej republiky, do roku 2022 toto číslo kleslo len na 80 %,“ vysvetlil Dufek pre Prague Morning.
Dufek však zároveň varuje pred dezinterpretáciou HDP ako priamej miery životnej úrovne. „Zvýšenie HDP by mohlo odrážať rast ziskovosti podnikov, a nie nevyhnutne viesť k zlepšeniu životnej úrovne obyvateľov,“ vysvetlil. Napriek tomu údaje odhaľujú významné regionálne rozdiely v rámci krajín, čo môže viesť k budúcemu smerovaniu hospodárskej politiky.
Eurostat dopĺňa, že naopak, medzi regiónmi s najhorším výsledkom patrí Mayotte, čo je zámorský región Francúzska (30 %), Severozapaden v Bulharsku a Guyana vo Francúzsku (oba 40 % priemeru EÚ), nasledované Voreio Aigaio v Grécku (41% ) a Severen tsentralen v Bulharsku (42%).
Reálny HDP vzrástol v 231 z 242 regiónov EÚ, pričom pokles bol zaznamenaný v 11 regiónoch. Regiónom s najväčším rastom objemu HDP bolo Algarve v Portugalsku s +17,0 %.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Prague Morning, Bnn breaking, Novinky, Eurostat