Nočná mora Slovákov je tu: Dane však vieš zaplatiť aj jednoducho, daniari zverejnili, ako na to (NÁVOD)
- Jednoduchá možnosť úhrady daní bude pre daňovníkov k dispozícii aj v tomto roku
- Daniari zverejnili všetky podrobnosti
- Jednoduchá možnosť úhrady daní bude pre daňovníkov k dispozícii aj v tomto roku
- Daniari zverejnili všetky podrobnosti
Daňovníci môžu aj tento rok platiť dane kartou alebo cez internetbanking. Možnosť online platby za správne poplatky a 15 druhov daní je dostupná priamo počas vykonávania spoplatneného úkonu na portáli finančnej správy.
Ako uvádza portál oPeniazoch.sk, finančná správa spolu so Štátnou pokladnicou spustili pred rokom online platbu 15 druhov daní na svojom portáli.
„Uhradiť daň je možné prostredníctvom platobnej karty využitím Google Pay, Apple Pay, alebo prenesením platobných údajov do internetbankingu vybraných bánk,“ informuje finančná správa.
Od 1. apríla sa ceny menia
Na webovej stránke daňovníkov nájdeš všetko potrebné o platbe daní kartou vrátane návodu, ako to urobiť. Môžeš tu zaplatiť aj správne poplatky priamo z elektronickej schránky na Ústrednom portáli verejnej správy.
Od 1. apríla 2024 sa menia ceny niektorých služieb, ktoré poskytuje finančná správa podľa novely zákona o správnych poplatkoch. Poplatky stanovené pevnou sumou treba zaplatiť hneď pri podaní žiadosti, bez toho, aby ťa niekto vyzýval.
„Upozorňujeme, že v prípade neuhradenia spoplatneného podania do 31. marca 2024, daňový subjekt takéto podanie už nebude platiť v sume poplatku platného do 31. marca 2024. Finančná správa mu po 1. apríli 2024 zašle výzvu na zaplatenie správneho poplatku s novou sumou,“ doplnili daniari.
Ako služba funguje?
Klient musí mať aktivovanú schránku na ÚPVS, aby mohol využívať túto novú funkciu, ktorá sa týka 32 služieb. Tieto služby nájde v ÚPVS pod možnosťou „Nájsť službu“.
Pomocou tejto možnosti môžete nájsť aj konkrétnu službu s určeným správnym poplatkom podľa jeho ID. Funkcia ePlatby umožňuje zaplatiť správny poplatok kartou.
Po poslaní žiadosti o spoplatnenú elektronickú službu sa žiadosť spracuje a žiadateľ dostane do svojej schránky na ÚPVS správu s príkazom na úhradu. Správa obsahuje všetky dôležité informácie pre platbu: výšku poplatku, číslo účtu v IBAN formáte a variabilný symbol. Platbu môžete vykonať jednoducho kliknutím na „Zaplatiť“.
Odklad ti dokáže ušetriť stovky eur
Ako sme ťa už informovali, zamestnanci, ktorí minulý rok nezískali príjmy mimo závislej činnosti, môžu požiadať svojho zamestnávateľa o podanie daňového priznania, ale musia tak urobiť najneskôr do 15. februára. Všetci ostatní Slováci musia daňové priznanie typu A podať sami alebo cez svojich účtovníkov.
Tradičný termín podania je do 31. marca, ale Finsider poukazuje na to, že rok 2024 je výnimkou a termín sa posúva o dva dni, pretože posledný deň marca pripadá na nedeľu a nasledujúci deň je Veľkonočný pondelok. Takže daňové priznanie môžeš podať do utorka, 2. apríla.
Môžeš tiež požiadať o odklad podania priznania až do konca júna, čo ti dáva ďalšie tri mesiace na odpočinok od týchto povinností. Ak si mal príjem zo zahraničia, môžeš si podanie odložiť až o šesť mesiacov.
Odklad daňového priznania sa ti môže aj finančne oplatiť. Dokážeš vďaka nemu ušetriť až vyše 600 eur.
Všeobecne ľudia, čo nestíhajú alebo nemajú peniaze na zaplatenie dane, si žiadajú o odklad. Ak tento rok začneš platiť odvody do sociálnej poisťovne, oplatí sa zamyslieť nad odkladom. Ak si minulý rok neplatil odvody, tento rok musíš, a tak v júni zaplatíš o tri mesiace menej.
Tento rok sa výška odvodov vypočítava z minimálneho vymeriavacieho základu 652 eur a dosahuje teda sumu 216,13 eura mesačne. Ak si teda nepodáš priznanie v marci, ale v júni, ušetríš túto sumu ešte počas troch mesiacov navyše.
Ak chceš oznámiť, že si daňové priznanie odkladáš na jún, jednoducho na webe Finančnej správy nájdeš formulár s názvom „Oznámenie daňovníka o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania“. Treba doň uviesť DIČ a ak ho nemáš, stačí toto políčko nechať prázdne a vyplniť svoje rodné číslo o pár riadkov nižšie.
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Zdroje: oPeniazoch.sk , Finančná správa SR