Rozpad V4 sa nekoná. Napätie však bolo cítiť aj na tlačovej konferencii, Fico vytočil kolegov
- Slovenského premiéra čakal v Prahe dav demonštrantov. Išiel ich pozdraviť, oni ho vypískali
- Kritika prichádza aj od Tuska a Fialu
- V4 je naďalej dôležitý formát, zhodli sa politici. Tlačovka bola napätá
- Slovenského premiéra čakal v Prahe dav demonštrantov. Išiel ich pozdraviť, oni ho vypískali
- Kritika prichádza aj od Tuska a Fialu
- V4 je naďalej dôležitý formát, zhodli sa politici. Tlačovka bola napätá
Slovenský premiér Robert Fico sa v Prahe nedočkal prívetivého privítania. Na predsedu slovenskej vlády čakal v Lichtenštajnskom paláci dav demonštrantov, ktorí mávali s plagátmi. Mali na nich heslá „Fico choď domov do Ruska“ alebo „Fico, čo robíte, tam v tej Putinovej r*ti?“.
Plagáty boli zamerané aj proti maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi, ktorí sú spoločne s Ficom podľa demonštrantov „zbabelé Putinove podržtašky“. Okrem toho demonštranti niesli vlajky Ukrajiny a Európskej únie.
Na Fica, ktorý do Prahy prišiel na rokovanie V4, čakal aj piskot či zdvihnuté prostredníky. Demonštrantov Fico dokonca išiel pozdraviť, tí mu však odpovedali piskotom a skandovaním, že je proruský aktér.
Pískot a skandování čekaly i na Robeta Fica. Slovenský premiér demonstrantům s velkým plakátem “Fico jdi domů, do Ruska” šel zamávat. pic.twitter.com/SCAbxvxSTd
— Filip Harzer (@HarzerF) February 27, 2024
Napätá atmosféra zrejme bude prebiehať aj na stretnutí premiérov Poľska, Česka, Maďarska a Slovenska.
Poľský premiér Donald Tusk i český premiér Petr Fiala v uplynulých dňoch kritizovali Ficov prejav k 2. výročiu vojny na Ukrajine. V ňom slovenský premiér opakoval nepodložené naratívy ruskej propagandy, že vojna začala v roku 2014 kvôli ukrajinským nacionalistom. Taktiež spochybňoval vojenskú pomoc Západu a tvrdil, že práve pomoc vojnu na Ukrajine predlžuje.
Fiala považuje dialóg za dôležitý, Fica sa chystá konfrontovať
Podľa pondelkových vyjadrení Fialu a Tuska summit ukáže, či má V4 ešte zmysel, uvádza TASR. Obaja politici sa stretli ešte pred schôdzkou V4 v Prahe, kde mali aj spoločnú tlačovú konferenciu.
Lídri budú podľa českého úradu vlády rokovať najmä o energetickej bezpečnosti, strategickej agende EÚ, o predchádzaní nelegálnej migrácii či ďalšej podpore Medzinárodného vyšehradského fondu.
To, či sa budú vedieť zhodnúť na konkrétnych projektoch, podľa Fialu ukáže, či má formát V4 ešte zmysel, alebo ide o prežitok. Český premiér na tlačovej konferencii spolu s poľským kolegom, dodal, že ho príliš neteší stretávať sa s kolegami, s ktorými v kľúčových veciach nesúhlasí, ale napriek tomu považuje spoločný dialóg za dôležitý.
„K mieru nikdy neviedlo, že zložíme zbrane a schováme sa. Nemôžem prijať ani to, že konflikt snáď rozpútali Ukrajinci alebo západné krajiny. Vinník je úplne jasný. Je to ruská agresívna politika a Rusko zabíjajúce civilistov. Stačí mať otvorené oči, aby sme videli, kto je obeť a kto je agresor,“ povedal Fiala.
Spoločne s Tuskom sa chystajú Fica a Orbána konfrontovať. Poľský premiér uviedol, že sa im chystá pripomenúť, prečo vlastne V4 vznikla a k čomu sa jej krajiny zaviazali.
„Vo vyšehradskom vyhlásení spájame svoje úsilie, aby sme zjednotili spoločnosť západu, EÚ a našu bezpečnosť. Vďaka tomu, že vznikla V4, sme členmi NATO a EÚ,“ povedal Tusk.
Premiéri krajín V4 sa naposledy stretli minulý rok v júni v Bratislave. Potom prevzalo predsedníctvo vo V4 Česko. Napriek tomu, že sa odvtedy uskutočnilo viacero stretnutí politikov na tejto platforme vrátane prezidentského summitu, predsedovia vlád sa v utorok stretli pod hlavičkou českého predsedníctva po prvýkrát.
Fiala chcel podľa svojich slov počkať na ustanovenie vlád v SR a Poľsku a prekážalo mu tiež Orbánovo blokovanie kľúčových rozhodnutí v EÚ. Na stretnutie nastal podľa neho správny čas teraz, keďže obe prekážky pominuli.
Rozpad V4 sa nekoná, ale napätie ostáva
Politici sa zhodli, že V4 je naďalej potrebná, aj keď premiéri krajín majú na niektoré témy rozdielne názory. Robert Fico, Viktor Orbán, Donald Tusk a Petr Fiala na spoločnej tlačovej konferencii priznali, že mali náročnú, ale zmysluplnú diskusiu.
„Rozdiely sa nezmenili, sú to rozdiely, ktoré sú verejne známe. Súčasne sme zistili, že existujú témy, na ktorých sa zhodneme,“ uviedol český premiér Petr Fiala.
„Zhodneme sa že ruská agresia je hrubým porušením medzinárodného práva. Zhodneme sa aj, že Ukrajina potrebuje pomoc. Náš postoj sa líši v tom, ako Ukrajine pomáhať,“ dodal predseda českej vlády.
Fiala uviedol, že Poľsko a Česko veria, že Ukrajine treba pomáhať aj vojenskou cestou, naopak Slovensko a Maďarsko budú Kyjevu pomáhať len pomocou humanitárnou.
„Nebudem tajiť, že sa nezhodneme na príčine vojny na Ukrajine,“ narážal český premiér na slová Roberta Fica, o tom, že vojnu u našich východných susedov zapríčinili ukrajinskí nacionalisti.
Fico taktiež zopakoval svoje tvrdenie, že vojna na Ukrajina nemá vojenské riešenie. Nedokázal ale odpovedať ani na otázku ako mier dosiahnuť. Toto tvrdenie zastáva aj Maďarsko, ktoré však tvrdí, že Rusko nechce na maďarských hraniciach.
„Maďarsko nechce mať spoločnú hranicu s Ruskom. Mali sme také obdobie a máme nato zlé spomienky. Chceme, aby existovala entita, ktorá by stála medzi Ruskom a Maďarskom,“ uviedol Orbán.
Rozdiely bolo vidieť aj na tlačovej konferencii
Názorové rozdiely boli cítiteľné aj počas tlačovej konferencie, keď Fico a Fiala opisovali Macronovu Parížsku konferenciu. Slovenský premiér ju nazval „militantnou“ a tvrdil, že jediným jej cieľom bolo zaistiť ďalšie dodávky zbraní pre Ukrajinu, pričom jej chýbali slová o mieri. Naopak Fiala tvrdí, že konferencia sa venovala téme mieru a ako ho zabezpečiť.
Pozdvihnutie u Tuska a Fialu vyvolali aj Ficove slová, že Ukrajina nevyhrá, ani keby jej spojenci dali všetky zbrane sveta. To podľa neho ilustruje aj snaha niektorých krajín poslať na Ukrajinu svojich vojakov.
„Tí, čo hovoria, že treba poslať vojakov na Ukrajinu, si dobre uvedomujú, že Ukrajina nemôže vyhrať bez cudzej pomoci,“ uviedol Fico a tvrdil, že vyslanie vojakov členských krajín NATO by len zvýšilo napätie medzi Alianciou a Ruskou federáciou. Dokonca hovoril aj o tretej svetovej vojne.
Naopak český premiér má iný názor. „Neverím v pacifistické riešenie. Neverím, že keď sa ustúpi agresorovi, že to prinesie mier,“ povedal naopak Fiala. Rovnaký názor majú aj bezpečnostní analytici, v rozhovore nám Matej Kandrík z Adapt Institute povedal, že Ukrajina môže ešte stále vyhrať, ak ju budeme dostatočne podporovať.
Politici sa zhodli, že vojna nebude trvať večne a V4 je dôležitý formát, ktorý ukázal svoju silu už v minulosti. „Faktom je, že vojna za niekoľko rokov skončí. A možno tu nebudeme už ani my, ale V4 tu bude,“ povedal Fico.
Slovenský premiér uviedol, že V4 je formát, ktorý by niektorí radi videli mŕtvy, a to práve pre jej úspechy, ako napríklad spoločné vzdorovanie migračnej politike Bruselu.
Práve migračná politika a boj proti nelegálnej migrácii je jedným z bodov, na ktorom sa aj teraz politici zhodli. Ďalšími sú energetická bezpečnosť založená na jadre, ďalej hospodárstvo a potreba znížiť byrokraciu, okresanie zelenej politiky Európskej únie či právo veta pri rozhodovaní v Európskej únii.
„Politici sa menia, ale národy ostávajú prepojené,“ uviedol Tusk.
Zdroj: TASR