Bývalý šéf štábu Helsinskej komisie čelí závažnému obvineniu. Dostal nálepku „možného zahraničného agenta“
- Parkerov obhajca tvrdí, že jeho mandant bol cieľom odvetnej kampane
- Parker na Ukrajinu cestoval od vypuknutia vojny minimálne sedemkrát
- Parkerov obhajca tvrdí, že jeho mandant bol cieľom odvetnej kampane
- Parker na Ukrajinu cestoval od vypuknutia vojny minimálne sedemkrát
Meno Kyle Parker ti s najväčšou pravdepodobnosťou nehovorí nič, ale americký The New York Times píše, že ide o hlavného poradcu Senátu pre Americkú komisiu pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, známejšiu ako Helsinská komisia. Komisia je vedená členmi Kongresu a je obsadená poradcami Kongresu. Má vplyv na otázky demokracie a bezpečnosti a výrazne podporuje Ukrajinu.
Z toho jednoznačne vyplýva, že Parker zastáva významnú funkciu, a aj preto sú najnovšie informácie o tomto dlhoročnom politikovi, ktorého špecializáciou bola politika voči Rusku, dosť zarážajúce.
Údajne prekročil právne a etické hranice
Britský The Guardian totiž zdôrazňuje, že je Parker podľa správy zverejnenej v pondelok vyšetrovaný za to, že podnikal cesty na Ukrajinu vo vojenskej uniforme a dodával ozbrojeným silám krajiny súkromne darované ostreľovacie vybavenie. V spomínanej správe sa uvádza, že činy Kylea Parkera mohli prekročiť právne a etické hranice, následkom čoho sa z neho môže stať neregistrovaný zahraničný agent.
Senate Aide Investigated Over Unofficial Actions in Ukraine
Kyle Parker says he delivered sniper gear as part of his unabashed support for Ukraine. Investigators say there may be “counterintelligence issues.” pic.twitter.com/tyAtBRwuFE— Linda (@LindaDHartman) February 26, 2024
„Parker cestoval po ukrajinských frontových líniách v maskáčoch, ukrajinských vojenských odznakoch a najal si ukrajinského úradníka pre štipendium americkej vlády kvôli námietkam predstaviteľov Kongresu pre etiku a bezpečnosť,“ informuje The New York Times.
Nezávislá právnická kancelária tieto obvinenia vyšetruje a podľa amerického denníka pristúpila k rozsiahlemu vyšetrovaniu správania zamestnancov komisie, ktorá zaujala výrazne proukrajinský postoj v čase, keď sa táto krajina bráni proti invázii Ruska.
V správe, ktorú napísal výkonný riaditeľ Helsinskej komisie Steven Schrage a právny zástupca Michael Geffroy, sa uvádza, že Parker bol „úmyselne alebo nevedome terčom a zneužívaný zahraničnou spravodajskou službou“, pričom poukázal na neidentifikované „problémy kontrarozviedky“, ktoré bolo potrebné nahlásiť FBI.
Obsah tejto správy natoľko nahneval predsedu komisie a zástupcu republikánov v Južnej Karolíne Joea Wilsona, ktorý je podporovateľom Ukrajiny, že ten odporučil okamžité uvoľnenie Parkera z funkcie s cieľom ochrany národnej bezpečnosti.
„Údajne spáchal závažné nevhodné činy týkajúce sa ukrajinských a iných zahraničných osôb. Naliehavo odporúčam zabezpečiť jeho okamžitú rezignáciu alebo uvoľnenie z funkcie,“ uviedol.
Zástupca samotného Parkera na tieto obvinenia reagoval tým, že jeho klient neurobil nič zlé. Vyhlásil, že Parker bol terčom „odvetnej kampane“ za vznesenie obvinení zo zlého správania voči autorom predkladanej správy. Parker prostredníctvom svojho zástupcu odkázal, že vzdať sa svojej funkcie dobrovoľne určite nechystá.
Veľký podporovateľ Ukrajiny
Portál Ukrainska pravda poukazuje na to, že správa sa opiera o verejné záznamy o udalosti, počas ktorej Parker hovoril o získaní vybavenia pre ukrajinských ostreľovačov. V nahrávke spomenul, že príbuzný na Ukrajine mu odovzdal asi 27 600 eur, ktoré vyzbierali veteráni a dobrovoľníci. S týmito peniazmi nakúpil na Amazone diaľkomery a balistické senzory vetra od výrobcu v americkej Philadelphii.
Parker povedal, že ich doručil do Charkova počas veľkonočného víkendu v roku 2022 „chlapom, ktorí to zvládnu s ostreľovačmi vpredu“.
Diaľkomery sú špecializované ďalekohľady alebo monokulárne ďalekohľady a merače vetra pomáhajú vypočítať parametre počasia na zarovnanie záberov.
Na sociálnych sieťach Parker tvrdil, že od invázie vo februári 2022 cestoval na Ukrajinu najmenej sedemkrát, vrátane aktívnych bojových zón, pričom sa označil za „najscestovanejšieho amerického predstaviteľa na vojnovej Ukrajine“. Na fotografiách z týchto ciest na sociálnych sieťach je zobrazený v maskáčoch a odznakoch, ktoré pripomínajú ukrajinské jednotky.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Onet , The New York Times, The Guardian , Ukrainska Pravda