Skrytý narcista ti zo života urobí „hotové peklo“. Vo vzťahu ho odhalíš 3 známymi vetami

  • Skrytý narcista pôsobí hanblivejšie, ale vo vnútri túži po uznaní
  • Tento človek žije v role obete
  • Vo vzťahu s ním ide tvoja bolesť bokom
hádka pár muž žena vzťah
Ilustračná fotografia Canva/Damir Khabirov
  • Skrytý narcista pôsobí hanblivejšie, ale vo vnútri túži po uznaní
  • Tento človek žije v role obete
  • Vo vzťahu s ním ide tvoja bolesť bokom

Väčšinu narcistických ľudí vieš rozpoznať už len na základe toho, že o svojej prítomnosti dajú veľmi radi znať. Skrytého narcistu však tak rýchlo neodhalíš, musíš sa zamerať na určité správanie. Pretože tichá voda brehy myje.

Za narcistu zvyknú ľudia označovať tých, ktorí sa viac blížia k patologickému pólu, vysvetlil pre Startitup klinický psychológ v tomto článku. Hlavným problémom narcistov je problém so sebahodnotou. Ich sebahodnota nie je pevná alebo je narušená traumou, a tak ich pocit grandióznosti funguje ako obranný mechanizmus. 

Čo je skrytý narcizmus? 

Ako informuje portál Psychology Today, narcistov vieme rozdeliť do niekoľkých podtypov. Medzi tieto podtypy patrí aj skrytý narcista, alebo inak povedané, introvertný narcista či zraniteľný narcista.

Psychoanalytik James Masterson identifikuje skrytého narcistu ako typ, ktorému chýba agresivita exhibicionistického narcistu. Ľudia so skrytým narcizmom sú náchylnejší na depresiu, pocity prázdnoty alebo pocit toho, že sa všetko okolo nich rozpadá. 

Skrytí narcisti sú tichí a úzkostní

Skrytého narcistu je veľmi ťažké odhaliť, nakoľko sa tento človek javí ako hanblivý, pokorný a úzkostlivý. Ich uspokojenie môže byť nepriame prostredníctvom ich emocionálnej investície do niekoho, koho obdivujú. Takýto ľudia si berú veci veľmi osobne, môžu sa cítiť nedocenene, nepochopene alebo že sa s nimi zaobchádza zle.

Hoci sa sami devalvujú, túžia po pozornosti a čudujú sa, prečo si ich ľudia naokolo nevážia. Týchto ľudí psychoanalýza kvalifikuje ako ľudí s narcistickou poruchou osobnosti, pretože aj napriek týmto pocitom, sa vo vnútri cítia špeciálne a často aj tajne túžia po obdive. Skrytí narcisti sa správajú nadradene, moralisticky alebo ako vykorisťovaní, a trpiaci za všetko. 

smutná žena, ktorá plače
zdroj: Unsplash/Nikolay Hristov

Napriek tomu, že skupiny narcistov majú spoločné základné črty, v určitom zmysle je skrytý narcista zrkadlom exhibicionistického narcistu. Zatiaľ čo exhibicionistický narcista požaduje, aby bol stredobodom pozornosti, skrytý narcista sa cíti znevažovaný tým, že nie je.  Alebo si ustavične získava pozornosť tým, že sa dostáva do role obete.

Normálni introverti sú vo všeobecnosti dobrí poslucháči. Narcistickí introverti nie. Často iných ľudí považujú za nudných či neznalých. A namiesto priameho rozkazovania skrytí narcisti skôr využívajú pasívne-agresívne správanie. Môžu súhlasiť s vecami, ktoré sú im navrhované, ale nebudú sa im podriaďovať. Napríklad, na dohodnuté stretnutie prídu neskoro, zabudnú naň alebo dokonca predstierajú, že sa s tebou vôbec nedohodli.

Manipulujú sebaľútosťou

Skrytí narcisti mnohokrát manipulujú skrz sebaľútosť. Takisto namiesto toho, aby zhodili ľudí okolo seba priamo, je pravdepodobnejšie, že skôr vyjadria závisť. Keďže skrytí narcisti oplývajú veľkou dávkou introvertnosti, nedokážu sa pochváliť otvorene. Namiesto toho prejavujú vyhradené sebavedomie a odsudzujú každého okolo nich ako podriadeného.

Opovrhnutie sa u nich prezentuje akoby boli bez záujmu, niektorí môžu robiť pohŕdajúce gestá, ako napríklad pozerať sa niekam do prázdna, dokonca nahlas vzdychať či zívať. Zatiaľ čo všetci narcisti reagujú na kritiku zle, skrytí narcisti mávajú najtenšiu kožu zo všetkých. Vychádza to z ich viery v to, že sú jedinečne citliví. Namiesto agresívnej a vykorisťujúcej povahy extrovertného narcizmu majú skrytí narcisti pocit zanedbania alebo podceňovania, precitlivenosti a úzkosti.

Vo vzťahu s nimi číha skryté nebezpečenstvo

Vzťah so skrytým narcistom môže byť nebezpečnejší ako s exhibicionistickým typom. Emocionálne zneužívanie totiž býva tichšie a jemnejšie. Potreby svojej polovičky skrytý narcista odmieta alebo ignoruje. Takýto partner ťa skôr zatiahne do toho, aby si ho neustále ľutoval. Neexistuje však spôsob, ako naplniť jeho prázdnotu alebo zmeniť jeho mentalitu obete.

Narcisti nemajú pre partnera empatiu, nebudú ho vnímať ako samostatnú osobu a urobia, čo je potrebné, na udržanie moci a kontroly. Jeho bolesť a potreby budú mať vždy prednosť, a tak sa vo vzťahu s ním začneš postupom času cítiť osamelo a zanedbane. 

hádka
zdroj: Freepik/@Drazen Zigic

Narcistického človeka odhalíš v hádke 

Vraví sa, že každý z nás odhalí svoju pravú tvár, keď sa dostane k moci. Alebo v hádke. O narcistických ľuďoch to platí ešte viac. Ako píše Psychology Today, existujú tri frázy, ktoré počas hádky prezradia, že si vo vzťahu s narcistickým človekom.

Samozrejme, to, či niekto trpí narcistickou poruchou osobnosti dokáže na sto percent povedať iba klinický psychológ, psychiater či terapeut. Sledovať varovné signály a prebrať ich následne s odborníkom, nie je nikdy na škodu. 

„Je mi ľúto, že to tak cítiš.“

Aj napriek tomu, že sa táto fráza sa zdá byť zdvorilostná, ide skôr o manipulačnú taktiku. Pretože namiesto toho, aby sa tvoj partner snažil pochopiť, ako sa cítiš, okamžite odmietne tvoje pocity. Touto frázou v skutočnosti dáva najavo, že neakceptuje alebo odmieta zvážiť, prečo sa tak cítiš. Toto anti-empatické vyhlásenie môže preukázať, že sa nesnaží pochopiť, ako a hlavne prečo, sa takto cítiš. 

„Máš problémy s hnevom.“

Ak tvoj partner počas sporu používa túto vetu často, môže to znamenať, že sa snaží vinu presunúť na teba. Narcistický človek totiž často odkláňa a projektuje, čo znamená, že namiesto pohľadu do vnútra, okamžite obviní druhého človeka. Byť nespravodlivo napadnutý, keď to nie si ty, kto urobil chybu, môže byť šialené. Je prirodzené byť v tejto situácii rozrušený.

Narcista to však často využíva a obviní ťa z toho, že tvoj hnev nie je opodstatnený, ale naopak, ide proti zdravému rozumu. Touto frázou sa ťa iba partner snaží presvedčiť, že sa tvoje správanie vymyká kontrole. 

„Zničil/a si to.“

Touto frázou sa môže narcistický partner snažiť vyvolať pocit viny. Zvyčajne sa narcistický partner rozhorčí alebo je šokovaný, keď sa s ním pokúsiš riešiť problém vo vzťahu alebo mu povedať, že ti ublížil. Často v takýchto situáciách reagujú dramaticky, ako keby boli smrteľne zranení, alebo sa, naopak, stiahnu a odmietajú ďalej komunikovať.

Tak či onak, komunikujú s tebou, že im nemôžeš čeliť alebo vyjadriť pocit, ktorý sa im nepáči. Ďalej ťa tiež môžu obviniť, že si im pokazil deň, pretože si sa „odvážil“ riešiť problém vo vzťahu.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Psychology Today, Psychology Todaz, Freepik/@Drazen Zigic

Najnovšie videá

Trendové videá