Zachráňte svoje nohy pred katastrofou a vyberte si kvalitné pracovné topánky

ganes.sk
Shutterstock

Poznáte ten pocit, keď vaše nohy na konci dňa doslova kričia o pomoc? Nehovoríme len o otlakoch alebo nepríjemnom pocite. Zlá obuv môže postupne narobiť väčší neporiadok so zdravím chodidiel. Pokiaľ v práci trávite hodiny na nohách, kvalitná obuv nie je luxus, ale nevyhnutnosť.

Krátke a dlhodobé následky nosenia zlej obuvi pre vaše nohy

Najskôr môžete na členkoch či spodnej strane chodidiel spozorovať otlaky a pľuzgiere. Tie sú samy o sebe veľmi nepríjemné. S odstupom času môže nosenie nevhodných topánok vyústiť v ploché nohy, vybočené palce či plantárnu fascitídu. Tieto ťažkosti sa ale riešia oveľa zložitejšie ako bežné otlaky.

Ploché nohy sú obvykle dôsledkom dlhodobého používania obuvi bez adekvátnej podpory klenby, čo vedie k bolesti, kŕčom či únave chodidiel. Ak máte tento problém, ide o signál, že potrebujete ozajstné pracovné topánky.

MONITOR-MICRO-FRONT-BLACK-GANES
zdroj: Ganes.sk

Bolesť nepostihuje len chodidlá

Zlá obuv má priamy dopad aj na chrbticu a celkové držanie tela. Predstavte si, že celý deň beháte v topánkach, ktoré vám nesedia správne. Vaše telo sa tomu musí neustále prispôsobovať a začnete na nohy došľapovať inak, aby ste sa vám chodilo komfortnejšie. Neriskujte to, pretože vaše kroky môžu onedlho smerovať do čakárne ortopéda a fyzioterapeuta.

Samozrejme, jednou z prvých otázok bude, akú prácu vykonávate a či nosíte kvalitnú pracovnú obuv. Zlé topánky môžu spôsobiť reťazovú reakciu, ktorá ovplyvní celé vaše telo, od nôh až po krk. Zanedbávanie potrieb chodidiel skôr či neskôr zhorší kvalitu života a môže vás stáť vašu schopnosť vychutnať si obľúbené aktivity alebo prácu bez bolesti.

Kvalitná pracovná obuv: ako si ju vybrať?

Najdôležitejšia je správna veľkosť, aby vám nohy v topánkach nelietali a neboli stlačené. To ale nie je všetko:

  • Ergonomický dizajn: Obuv do práce by sa mala prispôsobiť prirodzenému tvaru nohy. To zabezpečí komfort a rovnomernú oporu celého chodidla.
  • Adekvátna podpora klenby: to predchádza vzniku bolestí a iných problémov spojených s plochými nohami. Vždy je dobré mať v zálohe aj ortopedické vložky.
  • Priedušné materiály: aby vaše nohy zostali suché a v pohodlí počas celého dňa, noste topánky z priedušných materiálov (nohy sa vám nebudú potiť a vyhnete sa vzniku kožnej či nechtovej mykózy).
  • Odolnosť a bezpečnostné prvky: topánky si treba vyberať podľa typu práce (odolnosť voči vode, olejom, chemikáliám, elektrickému prúdu, teplu, ťažkým predmetom).
  • Pohodlná stielka: mala by byť mäkká, ale dostatočne pevná, aby pohlcovala nárazy a stabilizovala nohu pri dlhodobom nosení.

Tieto chyby pri výbere obuvi robia ľudia najčastejšie

  1. príliš tvrdá alebo nepružná obuv
  2. príliš tesná alebo voľná obuv
  3. chýbajúca podpora klenby
  4. nepriedušné materiály
  5. ignorovanie bezpečnostných požiadaviek v práci

Starostlivosť o nohy = starostlivosť o seba

Ak máte namáhavú prácu, okrem topánok venujte pozornosť aj starostlivosti chodidiel. Doprajte si masáž, wellness, chodenie po kamienkoch, návštevu fyzioterapeuta a tiež dostatok oddychu.

Vaše nohy vám za správnu starostlivosť odvďačia tak, že vás budú bez problémov niesť ešte dlhé roky.

Najnovšie videá

Trendové videá