Lacné pivo, krátky let a nádherné pamiatky. Známy zahraničný portál Bratislavu odsunul na východ Európy
- Portál ospevuje naše lacné pivo, nízke ceny a hrady
- Vyzdvihuje aj to, že sa mesto sa nachádza priamo na západnej hranici krajiny s Rakúskom
- Portál ospevuje naše lacné pivo, nízke ceny a hrady
- Vyzdvihuje aj to, že sa mesto sa nachádza priamo na západnej hranici krajiny s Rakúskom
S príchodom teplejších dní sa nám otvára chuť na nové cestovateľské dobrodružstvá po celom svete. Často však zabúdame, že rovnako ako my túžime spoznávať iné krajiny, niekto z ďalekého kúta planéty môže mať záujem preskúmať Slovensko.
V novom článku britského portálu LadBible sa dočítame o Slovensku, teda hlavne o Bratislave.
Autor opisuje Bratislavu ako mesto vo východnej Európe. Spomína, že letenky sem možno kúpiť už za 16,99 libry (menej ako 20 eur). Na porovnanie pridáva, že to je oveľa menej, než stojí cesta vlakom do Londýna.
„Mesto sa môže pochváliť aj pintami (pollitrami, pozn. red.) už za dve libry, vďaka čomu je víkend zábavný, cenovo dostupný a prináša rýchly kultúrny ponor pred odletom domov. Lety sú rýchle, dve hodiny a 35 minút, čo znamená, že je to primeraný čas dostať sa niekam a späť s niekoľkými dňami uprostred,“ uvádza autor článku.
Malé mesto s lacnou „pochúťkou“
Autor článku zdôrazňuje polohu mesta pri západnej hranici krajiny s Rakúskom. Mesto leží na oboch brehoch rieky Dunaj. Navyše uvádza, že v Bratislave žije menej ako 500-tisíc obyvateľov.
„Pre kontext, počet obyvateľov Veľkého Manchestru je viac ako 2,8 milióna,“ ozrejmuje autor v článku.
Podľa britského portálu by si určite nemal vynechať návštevu Bratislavského hradu, ktorý „má prvotriedny výhľad na mesto a určite stojí za návštevu, keď práve neochutnávate lacné pivo“.
Príjemná atmosféra a skvelá architektúra
Stránka tiež vyzdvihuje Dóm svätého Martina a spomína dokonca aj Euroveu s jej okolím. Táto oblasť zahŕňa promenádu, nákupné centrum, nábrežie a mestské divadlo, čo vytvára ucelený mestský prvok.
Podľa LadBible nájdeš kúsok od centra nádherné zrúcaniny hradu Devín, kde sa stretávajú rieky Dunaj a Morava.
„Bratislava je tiež top destináciou pre britské večierky kvôli svojmu lacnému pivu,“ píše autor.
Tento rok sa zdá, že v centre uvidíme viac Britov, než na čo sme boli zvyknutí v posledných rokoch. Ľudia v komentároch pod článkom hovoria nielen o lacnom pive, ale aj o príjemnej atmosfére, ktorú zažili v našom hlavnom meste.
Spomínajú tiež aj východnú architektúru v kombinácii so západnou mentalitou. Je povzbudivé, že návštevníci vnímajú Bratislavu ako miesto s viac než len lacným pivom a bujarými večierkami.
Plánovanie budúcnosti hlavného mesta
Hlavné mesto sa snaží navyše neustále rozvíjať. Bratislava začne s prípravou nového územného plánu hlavného mesta. Urobí tak po tom, ako v apríli nadobudne účinnosť nová legislatíva v územnom plánovaní. Ako jeden z podkladov bude slúžiť štúdia Bratislava 2050, teda dokument, ktorý obsahuje demografickú analýzu a prognózu vývoja.
„Územný plán je kľúčový dokument pre rozvoj mesta. Ten, s ktorým pracujeme, nie je často aktuálny a často narážame na jeho limity,“ skonštatovala na utorňajšej tlačovej konferencii viceprimátorka Bratislavy Lenka Antalová Plavuchová.
Príprava územného plánu mesta je definovaná legislatívnymi procesmi, konkrétne zákonom o územnom plánovaní a vykonávacou vyhláškou. Začať s prípravou tohto dokumentu chce hlavné mesto po 1. apríli, teda keď vstúpi do účinnosti nová legislatíva. Tá predpokladá, že všetky obce vrátane Bratislavy si pripravia nové územné plány, pričom tie „staré“ stratia platnosť do apríla 2032.
„Zdá sa to dlhá doba, ale poznajúc procesné ustanovenia a spôsoby participácie, je to doba, ktorú treba hneď plniť konkrétnymi krokmi. Tento rok sa preto veľmi vážne pustíme do nového územného plánu,“ uviedol hlavný architekt hlavného mesta Juraj Šujan. Začať s prípravou skôr nemá podľa neho zmysel, pretože ak sa začne s prípravou podľa doterajších predpisov, podľa nich sa aj dokončí a zároveň stratí účinnosť najneskôr v apríli 2032.
Jedným zo základných vstupov na tvorbu nového územného plánu budú aj výsledky spomínanej monografie Bratislava 2050. Dokument nesie podtitul Demografický potenciál, sociálna a ekonomická geografia, scenáre rozvoja hlavného mesta SR Bratislavy do roku 2050. Viac ako 600-stranový dokument je zverejnený na webe Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB).
Monografia vytvára základný predpoklad, aby sa vedelo, akým mestom Bratislava v budúcnosti bude.
Zdroje: LadBible, TASR