Prevratný objav: Užívanie lieku, ktorý máš doma aj ty, môže znížiť riziko vzniku rakoviny až o 50 %
- Jeden z najznámejších liekov súčasnosti pomáha v prevencii vážnych ochorení
- Znižuje riziko viacerých typov rakoviny, ktoré často postihujú Slovákov
- Jeden z najznámejších liekov súčasnosti pomáha v prevencii vážnych ochorení
- Znižuje riziko viacerých typov rakoviny, ktoré často postihujú Slovákov
Hippokrates, staroveký grécky lekár, ktorý sa pokladá za otca medicíny, napísal, že vŕbové listy a kôra majú schopnosť zmierňovať bolesť a horúčku. O tisíce rokov neskôr z nich vedci izolovali účinnú látku salicín, resp. kyselinu salicylovú, z ktorej sa pripravuje kyselina acetylsalicylová, dnes známa ako aspirín.
V súčasnosti sa aspirín využíva po celom svete na zmierňovanie bolesti a znižovanie horúčky, ale aj ako prevencia infarktu či mŕtvice. Výskumy z posledných dvadsiatich rokov navyše ukazujú, že pravidelné užívanie aspirínu môže priniesť ďalší významný benefit: zníženie rizika vzniku niektorých typov rakoviny a to až o 50 %.
Kolorektálny karcinóm
Ako sme ťa informovali v tomto článku, Slovensko má v rámci Európy, ale aj celosvetovo jednu z najvyšších úmrtností na rakovinu hrubého čreva a konečníka, pričom v súčasnosti sa čoraz častejšie diagnostikuje aj u mladých pacientov do 30 rokov. Vývoj rakoviny hrubého čreva pritom trvá aj niekoľko rokov.
Výskumy ukazujú, že pravidelné užívanie nízkych dávok aspirínu počas niekoľkých rokov môže znížiť riziko vzniku kolorektálneho karcinómu až o 50 % a dokonca inhibovať jeho progresiu.
Tím vedcov pod vedením profesora Heika Hermekinga z Ludwig-Maximilians-Universität v Mníchove sa zameral na skúmanie molekulárnych mechanizmov, prostredníctvom ktorých pôsobí aspirín proti rakovine.
Výsledky ich výskumu, publikované v časopise Cell Death and Disease, ukázali, že aspirín stimuluje produkciu dvoch typov mikroRNA (miR-34a a miR-34b/c), ktoré majú schopnosť potlačiť rast nádorov. To sa docieľuje aktiváciou enzýmu AMPK, ktorý následne aktivuje transkripčný faktor NRF2.
NRF2 potom vstúpi do bunkového jadra a podnieti expresiu génov miR-34. Aspirín tiež inhibuje onkogén c-MYC, ktorý by inak mohol potlačiť aktivitu NRF2. „Aspirín by sa preto v takýchto prípadoch mohol použiť terapeuticky,“ hovorí Hermeking pre Medical Express.
Rakovina prsníka
Rakovina prsníka predstavuje najčastejšie onkologické ochorenie u žien. Ako uvádza portál Nie Rakovine, na svete je každých 19 sekúnd diagnostikovaný nový prípad rakoviny prsníka.
Na Slovensku sa počet prípadov rakoviny prsníka neustále zvyšuje, pričom viac ako 30 000 žien žije s touto diagnózou a približne 900 žien ročne na túto chorobu zomiera.
Výsledky štúdie publikovanej v Breast Cancer Research, ktorá zahrnula údaje od viac ako 57 000 žien zapojených do California Teachers Study, odhalili, že u 23 % žien užívajúcich nízke dávky aspirínu došlo k 20 % zníženiu rizika rozvoja HR-pozitívneho/HER2 negatívneho karcinómu prsníka, čo je jedna z najčastejších foriem tejto choroby.
Aspirín má totiž schopnosť inhibovať aromatázu, čo je enzým stimulujúci produkciu estrogénu, ktorý podporuje rast buniek rakoviny prsníka s pozitívnymi hormonálnymi receptormi. Pri liečbe rakoviny prsníka sa často využívajú silnejšie formy inhibítora aromatázy, ktoré zastavujú produkciu estrogénu, čím pomáhajú znižovať riziko alebo spomaľovať progresiu choroby.
Rakovina pankreasu
Slovensko patrí medzi krajiny s najvyššou úmrtnosťou na rakovinu pankreasu v Európe. Toto mimoriadne zákerné ochorenie je často diagnostikované až v pokročilom štádiu, čo znižuje šance na úspešnú liečbu. V súčasnosti viac ako 95 % pacientov s rakovinou pankreasu zomiera.
Medzi hlavné rizikové faktory patrí chronický zápal pankreasu, známy aj ako pankreatitída. Chronická pankreatitída je často spojená s nadmernou konzumáciou alkoholu, fajčením cigariet a zlou životosprávou.
Podľa tejto štúdie, ktorá bola predstavená aj na United European Gastroenterology Week v Barcelone, môže dlhodobé užívanie aspirínu v nízkych dávkach znížiť riziko vzniku rakoviny pankreasu až o 34 %.
Tento výskum prebiehal počas desiatich rokov a zapojilo sa doň viac ako 600 000 ľudí. Pozoruhodné je, že okrem zníženia rizika rakoviny pankreasu bolo zaznamenané aj zníženie rizika rakoviny pečene a pažeráka (o 34 %) či zníženie rizika rakoviny žalúdka (o 38 %).
Tieto zistenia podporujú teóriu, že zápal zohráva významnú úlohu pri vzniku rakoviny, vrátane rakoviny pankreasu. Vzhľadom na protizápalové účinky aspirínu sa predpokladá, že jeho pravidelné užívanie môže byť účinnou prevenciou proti tejto zákernej chorobe.
Zdroje: Medical Express, Nie Rakovine, Breast Cancer Research, Gastro Journal