Česko-slovenské vzťahy sa otriasajú v základoch. „Bratia“ nám posielajú silný odkaz

  • V reakcii na kopiace sa zahraničné škandály súčasného premiéra SR Roberta Fica sa české médiá rozhodli vymedziť voči jeho konaniu
  • Kritizujú torpédovanie vzťahov
20232411_fico_praha_35001517
TASR/Jaroslav Novák
  • V reakcii na kopiace sa zahraničné škandály súčasného premiéra SR Roberta Fica sa české médiá rozhodli vymedziť voči jeho konaniu
  • Kritizujú torpédovanie vzťahov

V posledných dňoch si renomované české médiá podávajú súčasného premiéra Slovenskej republiky, Roberta Fica (SMER-SD). Všetko to spustila Ficova idea „suverénnej“ zahraničnej politiky a jeho neustále koketovanie s ruským záujmom, ktoré vyvrcholilo stretnutím slovenského ministra zahraničných vecí Juraja Blanára (SMER-SD) s jeho ruským kolegom Sergejom Lavrovom.

Toto konanie vyústilo k „diplomatickému kroku“ českej vlády pod vedením premiéra Petra Fialu (ODS) prerušiť pravidelné stretnutia vlád dvoch krajín. České média píšu, že tento moment môže znamenať hlboké ochladenie diplomatických vzťahov pre najbližšieho spojenca Slovenskej republiky.

Ďalej kritizujú Ficove správanie na medzinárodnej scéne, čoraz bližšie partnerstvo s maďarským premiérom Viktorom Orbánom alebo torpédovanie Parížskeho samitu.

Reflex: „Bizarné. Fico nechutne chváli Putina, zatiaľ čo českí vojaci chránia Slovákov pred Ruskom“

Autor článku pre týždenník Reflex opisuje, že súčasná slovenská vláda otvorene koketuje so zločineckým režimom Vladimira Putina, čo je výrazný rozdiel oproti časom, keď bolo Slovensko najbližším spojencom Českej republiky, a ukazuje tak výrazný kontrast v politických ideológiách oboch národov.

Premiér Robert Fico toto zladenie demonštroval vo videu z 24. februára, druhého výročia invázie na Ukrajinu, kde obhajoval ruské pozície a opakoval propagandu Kremľa. Táto rétorika vraj vyvoláva otázky o pocitoch českých vojakov, ktorí sú od apríla 2022 nasadení na Slovensku, aby čelili potenciálnym hrozbám z východu.

„Svojím agresívnym prístupom Fico už v septembri minulého roka získal voličov slovenských extrémistických strán. Bola to predvolebná stratégia a taktika, ale on vo svojom besnení pokračuje. Ak si to premiér myslí, ťažko nájsť dôvod, prečo by mali vojaci Severoatlantickej aliancie chrániť bezpečnosť nášho suseda na misii, ktorá sa koná na Slovensku a ktorej sa zúčastňujú aj českí vojaci,“ dodáva autor v Reflexe.

Ficove slová odrážajú rétoriku ruského exprezidenta Dmitrija Medvedeva, ktorý si osvojil naratív západných stratégií zameraných na zničenie Ruska, démonizáciu Putina a rozpútanie slovanskej bratovraždy, ktorá by potenciálne mohla prerásť do jadrového konfliktu a tretej svetovej vojny, pokračuje autor.

Medzičasom zakročila aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, keď vo svojom „tvíte“ na sociálnej sieti X uviedla, že stretnutie ministra zahraničných vecí SR a Ruskej federácie nás neposunulo bližšie k mieru na Ukrajine, na ktorú Rusko nelegálne a neoprávnene vtrhlo.

Podľa prezidentky SR najrýchlejšia cesta k mieru vedie cez ruského prezidenta Vladimira Putina, keď svojim jednotkám nariadi odísť z Ukrajiny, „nie tým, že mu dávame nádej na víťazstvo a akceptáciu“

Novinky: „Koniec ilúzie nadštandardných vzťahov so Slovenskom“

Autor pre portál Novinky.cz poukazuje na nedávnu roztržku medzi Slovenskom a Českou republikou, kedysi blízkymi spojencami v rámci Vyšehradskej skupiny, podčiarkuje hlbšie rozpory, ktoré pramenia z rozdielnych názorov na medzinárodnú politiku a vojnu na Ukrajine.

Výroky slovenského premiéra Roberta Fica, ktorý opakuje rétoriku Kremľa tým, že z konfliktu obviňuje ukrajinských neonacistov z roku 2014 a rozširovanie NATO, ostro kontrastujú s českým postojom a poukazujú na znepokojujúci príklon Slovenska k Rusku.

Tento ideologický rozkol spochybňuje hodnotu medzivládnych konzultácií, pričom reakcia českého premiéra Fialu odráža závažnosť politického obratu Slovenska, hoci si vyžaduje vyváženejší prístup, ukončuje autor.

Respekt: „Fico je agresívny voči Českej republike a jeho publikum to od neho očakáva“

Komentátor pre český denník Respekt píše, že strach o česko-slovenské vzťahy už dávno nedosiahol také negatívne výšky a priznáva, že sa na vlne negativity ocitol aj on. Táto obava autora nedávno zasiahla dvakrát.

Najprv v polovici januára, keď slovenský premiér Robert Fico navštívil bratislavský cintorín, aby si uctil Gustáva Husáka, nehľadiac na to, aký ohlas bude mať jeho konanie v Českej republike, kde je Husák nezmazateľne spojený so škodami boľševickej diktatúry.

Napriek Ficovým vyhláseniam o „priateľstve a porozumení“ medzi našimi národmi bola jeho ľahostajnosť k českým perspektívam citeľná, pokračuje autor.

Znepokojenie sa prehĺbilo vo februári, keď si Fico pripomenul dva roky ruskej vojny na Ukrajine a odmietol predstavu Ukrajiny bojujúcej za slobodu – postoj, ktorý je základom českej vládnej a prezidentskej politiky, tvrdí komentátor.

Keď vraj Fico vyhlásil, že jediným plánom Európskej únie je podpora vzájomného vyvražďovania Slovanov, nebolo možné to nevnímať ako priamu urážku českých lídrov, ako boli Petr Pavel, Petr Fiala alebo Jana Černochová. „Nepamätám si, že by sa niektorý česko-slovenský štátnik v novodobej histórii vyjadroval o svojich partneroch s takým silne deklarovaným pohŕdaním,“ zakončuje autor.

Fico: „Suverenita nám svedčí“

Premiér Robert Fico v reakcii vyhlásil, že necíti potrebu meniť svoju rétoriku a že suverenita Slovensku svedčí. Urobil tak na štvrtkovej tlačovej konferencii v súvislosti s vyššie opísanými udalosťami. Zopakoval, že česká vláda bude na Slovensku kedykoľvek vítaná, a podčiarkol silu vzťahu oboch národov.

„Budeme si držať svoju pozíciu. Necítim potrebu meniť charakter mojej rétoriky alebo spôsob vyjadrovania. Naopak, ja sa domnievam, že táto suverenita nám svedčí. Konečne sa Slovensko nadýchlo po tých troch alebo štyroch rokoch, ktoré boli hrozné,“ povedal premiér. Podčiarkol, že vláda nemôže len na základe nejakej udalosti meniť postuláty svojej politiky.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: Reflex, Novinky.cz, Respekt, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá