Slovensko zaplavia kamery za viac ako 16 miliónov. Rezort vnútra chce mestá pod drobnohľadom

  • Nové kamerové systémy a analytické nástroje samosprávy využijú na zvýšenie bezpečnosti
  • Predmetom záujmu je aj dôslednejšie monitorovanie vlakov
Žena za volantom si prekrýva rukou ústa a kamery.
Ilustračné foto Freepik/@wirestock, Freepik/@senivpetro
  • Nové kamerové systémy a analytické nástroje samosprávy využijú na zvýšenie bezpečnosti
  • Predmetom záujmu je aj dôslednejšie monitorovanie vlakov

Ministerstvo vnútra spolu s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie oznámili plán. Ako uvádza portál Autoviny.sk, tento plán obsahuje výzvu na podporu inteligentných miest a regiónov, pričom na tento účel vyčlenili 16,25 milióna eur.

MIRRI SR v novom programovom období z Programu Slovensko plánuje dve výzvy. Sú zamerané na „Investície do bezpečného fyzického prostredia obcí, miest a regiónov“ a „Podporu budovania inteligentných miest a regiónov“. Na to použijú nástroj integrovaných územných investícií.

Konkrétnu podobu projektov určí územie podľa svojich vlastných potrieb.

Kamery na znižovanie kriminality

„Na poslednej Rade vlády pre prevenciu kriminality sme dohodli, že z eurofondov vyčleníme 20 miliónov eur na dve výzvy, ktoré v samosprávach pomôžu zlepšiť bezpečnosť. Bezpečnú samosprávu nevytvorí len posilnenie policajných hliadok v uliciach. Celosvetovo je dokázané, že kriminalitu pomáhajú znižovať práve bezpečnostné kamery,“ informoval minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Na podporu bezpečnejšieho fyzického prostredia obcí, miest a regiónov je pripravených 3,8 milióna eur.

Tieto prostriedky sú určené predovšetkým pre menej rozvinuté oblasti a pokryjú rôzne aktivity. Medzi ne patrí prevencia kriminality, napríklad inštalácia kamerových systémov alebo nových verejných svetelných bodov.

Očakávajú, že výzvu vyhlásia do konca prvého polroka 2024.

Dôkladný zber a analýza dát

Plánujú vyhlásiť výzvu na podporu inteligentných miest a regiónov na Slovensku s rozpočtom 16,25 milióna eur. Tieto peniaze sa použijú aj na zavádzanie nových služieb, analytických nástrojov a aplikácií, ktoré zvýšia bezpečnosť a odolnosť obcí, miest a regiónov.

Podporia doplnkové aktivity a riešenia pre už existujúce alebo budúce kamerové systémy. To zahŕňa zber a analýzu dát či využitie umelej inteligencie na rozpoznávanie hrozieb.

Na snímke je bezpečnostná kamera
zdroj: Unsplash/Michał Jakubowski

Prieskumy ukazujú, že až 84 % primátorov a starostov považuje kamerové systémy za účinné. Tieto systémy sú momentálne nainštalované v 43 % kľúčových zón mestských a obecných oblastí. To naznačuje, že existuje ešte veľký potenciál pre zvýšenie bezpečnosti rozšírením systémov do ďalších dôležitých lokalít.

Zároveň skoro 70 % komunálnych lídrov vidí príležitosť na zlepšenie verejného poriadku prostredníctvom medziobecnej spolupráce. Vytváranie spoločných komunálnych centier ochrany by mohlo byť pri tomto úsilí nielen efektívne, ale aj efektívne z hľadiska správy a prevádzky.

Rómske hliadky a bezpečnosť vo vlakoch

Rezort taktiež vyčlenil viac ako 80 miliónov eur na takzvané rómske hliadky.

„Dáme Rómom prácu, ktorú im zaplatíme z európskych peňazí, a dáme prácu v miestach, kde nikto iný pracovať nemôže, iba Rómovia. Vďaka týmto hliadkam zabezpečíme bezpečnosť vo viac ako 420 obciach, kde žije prevažne rómska komunita, a zabezpečí sa aj bezpečnosť v okolí, kde žije majoritné obyvateľstvo,“ uzavrel Raši.

Minister vnútra sa plánuje zameriavať nielen na preventívne opatrenia na zvýšenie bezpečnosti v mestách a obciach, ale aj na zlepšenie bezpečnosti vo vlakoch.

Už čoskoro sa má stretnúť s generálnym riaditeľom slovenských železníc. Na stretnutí budú prioritne riešiť monitorovanie vlakov, kde sa zvyšuje počet hlásených incidentov, podľa oznámenia ministerstva.

Kamerové záznamy sa môžu ľahko stratiť

Opozičné Progresívne Slovensko (PS) očakáva dlhodobé a systémové riešenia prevencie kriminality v obciach. Poslanec Národnej rady SR Marek Lackovič to uviedol v reakcii na pripravované výzvy na budovanie kamerových systémov v obciach, o ktorých informoval minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas-SD).

„Riešiť kriminalitu kamerovými systémami je absolútne nedostatočné. Nestačí pre obce nakúpiť kamery. Niekto ich musí sledovať, prevádzkovať, vyhodnocovať a prípadne aj reagovať,“ zdôraznil Lackovič.

Väčšina obcí podľa neho nemá prostriedky, ktoré by mohli investovať do príslušníkov obecnej polície a nedisponuje ani vhodnými priestormi.

„Väčšina záznamov sa preto stratí v počítačoch starostov a starostiek,“ podotkol.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Autoviny.sk, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá