Zelenského pobúrilo pápežovo vyjadrenie. Kus Ukrajiny prišiel do Banskej Bystrice, ide o „memento vojny“
- Zelenskyj odmietol pápežovu výzvu na rokovania medzi Kyjevom a Moskvou
- Výstava v Banskej Bystrici ukazuje zničenú sanitku ako symbol odolnosti voči ruskému násiliu
- Zelenskyj odmietol pápežovu výzvu na rokovania medzi Kyjevom a Moskvou
- Výstava v Banskej Bystrici ukazuje zničenú sanitku ako symbol odolnosti voči ruskému násiliu
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom videoposolstve z noci na pondelok kritizoval pápežovu výzvu na rokovania medzi Kyjevom a Moskvou. Stanica RFE/RL pripomenula, že švajčiarsky spravodajský kanál RSI cez víkend zverejnil fragment rozhovoru s pápežom Františkom, v ktorom povedal, že mnohé krajiny ponúkajú sprostredkovanie pri rokovaniach medzi Kyjevom a Moskvou, a nabádal, aby táto ponuka bola prijatá.
Vo videopríhovore, z ktorého citovala stanica Rádio Sloboda (RFE/RL), Zelenskyj pripomenul, že na Ukrajine bolo kedysi veľa bielych domov a kostolov, ktoré „sú dnes spálené a rozbité ruskými granátmi“.
Podľa Zelenského to „veľmi výrečne hovorí o tom, kto má prestať, aby sa vojna skončila“. Uviedol, že „ruskí vrahovia a kati“ neprenikajú ďalej do Európy len vďaka tomu, že im v tom bránia Ukrajinci „so zbraňami v rukách a pod modro-žltou vlajkou“.
„Chránia život a ľudstvo,“ ozrejmil Zelenskyj a dodal, že duchovní im poskytujú podporu „modlitbou, rozhovorom a skutkami“. „Toto je cirkev – s ľuďmi. A nie sa, kdesi tam, dva a pol tisíca kilometrov odtiaľto, venovať virtuálnemu sprostredkovaniu medzi tým, kto chce žiť, a tým, kto ťa chce zlikvidovať.“
Pápež v rozhovore pre spravodajský kanál RSI vyzval nehanbiť sa vyjednávať, pričom argumentoval, že vyjednávanie nie je kapitulácia. „Je to odvaha nedohnať krajinu k samovražde,“ tvrdil.
Výstava každodenných utrpení vojnových obetí
Do Banskej Bystrice pricestoval kus Ukrajiny. Hlavným exponátom výstavy bola sanitka zničená ruskými vojskami v obci v Charkovskej oblasti v septembri 2022. Sanitku cielene ostreľovali ruské jednotky, keď sa zdravotníci snažili poskytnúť prvú pomoc zranenému civilistovi. Počas útoku ho však už nestihli evakuovať, keďže sa auto stalo terčom strely.
Tento objekt dokumentuje silný a emotívny príbeh z radu vojnových udalostí. Ako novodobé memento putuje po rôznych mestách Európy, vrátane Bruselu, Luxemburgu a Štrasburgu.
„Rusko poškodilo alebo zničilo 733 zdravotníckych zariadení. Náš zdravotnícky personál naďalej zachraňuje životy Ukrajincov. Je to aj symbol našej odolnosti,“ povedala zástupkyňa veľvyslanectva Ukrajiny na Slovensku, Natalia Nykyforak. Svetová zdravotnícka organizácia zaznamenala od 24. februára 2022 do začiatku februára 2024 1 552 útokov na zdravotnícke zariadenia na Ukrajine.
„Budeme podporovať Ukrajinu vrátane tých, ktorí sú najviac postihnutí: ženy a deti. Mnoho z nich sa rozhodlo odísť a vrátiť sa potom späť, pretože ako všetci viete, Ukrajinci sú z ocele, celá krajina je z ocele,“ povedala Tamara Sternberg-Greller z Veľvyslanectva Spojených štátov na Slovensku, ktorá sa na výstave zúčastnila.
Pokračujúce ruské útoky
V dôsledku nočného útoku bezpilotnými lietadlami boli v ukrajinských mestách Charkov a Odesa poškodené zariadenia infraštruktúry. S odvolaním sa na miestne úrady o tom v pondelok informovala britská stanica BBC. V úradných hláseniach sa nešpecifikuje, o aké objekty ide. Podľa velenia ukrajinskej armády pre sektor Juh bolo nad Odeskou oblasťou zostrelených desať bezpilotných lietadiel typu Šáhid.
Vo svojom statuse na platforme Telegram južné velenie ukrajinskej armády dodáva, že v dôsledku útoku ruských bezpilotných lietadiel boli poškodené administratívne budovy a rázová vlna rozbila aj okná v rodinných domoch. Podľa predbežných údajov sa dronový útok zaobišiel bez obetí.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: TASR