Drsná reakcia šéfa RTVS Machaja na Šimkovičovú: Chcete nás politicky ovládnuť. Do vojny sa už zapájajú aj moderátori

  • Verejnoprávna televízia pripomienkuje výhrady ministerky kultúry
  • Riaditeľ Ľuboš Machaj postupy koalície kritizuje
Na snímke ministerka Martina Šimkovičová a šéf RTVS Ľuboš Machaj po otvorení kreatívneho centra televízie.
Ministerka Martina Šimkovičová a šéf RTVS Ľuboš Machaj po otvorení kreatívneho centra televízie TASR/Dano Veselský
  • Verejnoprávna televízia pripomienkuje výhrady ministerky kultúry
  • Riaditeľ Ľuboš Machaj postupy koalície kritizuje

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová minulý týždeň avizovala, že s verejnoprávnou televíziou má veľké plány. A už ich stihla dať aj na papier. V utorok sme ti priniesli informáciu, že RTVS čakajú rozsiahle zmeny, čo zo strany vedenia aj širokej verejnosti prinieslo vlnu kritiky.

Televízia sa teraz rozhodla k niektorým výhradám šéfky rezortu kultúry vypichnúť konkrétne nezrovnalosti. V krátkom čase chce RTVS s tímom odborníkov z mediálneho práva predložiť pripomienky k návrhu zákona.

Účelové ovládnutie

„RTVS so znepokojením sleduje snahy súčasnej vládnej koalície o účelové ovládnutie verejnoprávnych médií,“ konštatujú v tlačovej správe. Domnievajú sa, že tieto snahy vedú k podriadeniu ich politickej moci a snažia sa nad televíziou získať kontrolu. Dôvodová správa k návrhu zákona podľa nich uvádza zavádzajúce informácie, ktoré účelovo skresľujú plnenie verejnoprávnej funkcie RTVS.

„Doteraz však zo strany MK SR neboli uvedené žiadne konkrétne výhrady podložené dôkazmi, že RTVS si neplní svoje zákonné povinnosti,“ píšu. Ohradzujú sa, že aj podľa prieskumov sú považovaní za najobjektívnejšie médium na Slovensku. Dopĺňajú tiež, že informácie, ktoré poskytujú sú nestranné, overené, vyvážené a pluralitné.

V domnienke, že sa ich koalícia snaží ovládnuť, ich podporuje aj plán na výmenu riaditeľa. Ľuboša Machaja, ktorého zvolili na päť rokov, by mal nahradiť niekto nový. Pripomínajú, že novozriadená Rada slovenskej televízie a rozhlasu by mala mať rozšírené právomoci. Tá bude môcť okrem iného voliť a odvolávať generálneho riaditeľa, a to aj bez udania dôvodu.

RTVS sa posunula dopredu

Ľuboš Machaj si ale za svojou inštitúciou stojí. „Odmietam tvrdenia, že pôvodná tvorba RTVS je nedostatočná. RTVS, napriek mnohým problémom, ktorým v poslednom období čelila, sa posunula dopredu. Hoci došlo k zásadnému zníženiu v oblasti jej financovania, dokázali sme nastaviť na tento rok kvalitnú vysielaciu štruktúru aj s množstvom nových programov,“ vysvetľuje generálny riaditeľ.

Navrhované zmeny sú podľa neho v zásadnom rozpore s princípmi európskej ochrany verejnoprávnych médií. Navrhovaný zákon vláda s nikým z manažmentu nekonzultovala, proste s ním len prišla.

„Som presvedčený, že koalícia sa nesnaží vyriešiť problémy na základe faktov, ale len na základe domnienok. To, že tento zákon je riešený v režime skráteného medzirezortného pripomienkového konania, neposkytuje veľký priestor na verejnú diskusiu,“ vyjadril sa generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj. 

Čo ministerka RTVS vyčíta:

  • Neplnenie verejnoprávnej funkcie – podľa nej nie sú nestranní a neprinášajú objektívne a vyvážené informácie.
  • Skĺznutie k bulvárnemu spravodajstvu.
  • Takmer nulovú vlastnú slovenskú tvorbu – tvrdí, že investujú do predražených zákaziek pre externé prostredie.
  • Stratu vysielacích práv na Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji a MS v zjazdovom lyžovaní – chybou vedenia ich podľa ministerky dostala komerčná televízia (RTVS o ne prišla za minulého riaditeľa).

Konfrontácia

V tlačovej správe sa RTVS vyjadrila ku každému z vyššie uvedených bodov. V prípade neobjektívnosti sa odvolávajú na prieskumy, kde stále figurujú ako najobjektívnejšie médium.

Všetci pracovníci spravodajstva a publicistiky RTVS sa striktne riadia Štatútom programových pracovníkov a spolupracovníkov RTVS, etickými zásadami žurnalistiky a práve objektivita, pluralita, faktická presnosť a aktuálnosť sú nespochybniteľnými základnými piliermi spravodajstva a publicistiky RTVS,“ zastali sa svojej práce v oficiálnom stanovisku.

Ďalej tiež uvádzajú, že populárne licencované programy sú súčasťou vysielania verejnoprávnych vysielateľov aj v okolitých krajinách. Rovnako obhajujú aj nedostatočnú vlastnú tvorbu.

„Nie je pravdou, že RTVS má takmer nulovú vlastnú tvorbu. Od nástupu súčasného vedenia uviedla množstvo pôvodnej tvorby v segmente dokumentu, dramatickej tvorby, ale aj zábavných a vedomostných či vzdelávacích programov, nevynímajúc tvorbu pre deti,“ uviedli.

Vyratúvajú programy ako pôvodný historický seriál Čas nádejí, vianočnú rozprávku Tri zlaté dukáty, rodinný magazín Najvernejší či gastronomický cestopis Veľkou lyžicou. Predstavili tiež šou Hit roka, reláciu Traf to!, dokumentárny cyklus Opri sa o mňa a mnohé ďalšie.

Na margo zrušených športových vysielacích práv uvádzajú nasledovné: „Ide o lživé tvrdenie, keďže o vysielacia práva na tieto podujatia prišlo ešte predošlé vedenie RTVS na čele s Jaroslavom Rezníkom. Vysielacie práva na MS v zjazdovom lyžovaní boli navyše súčasťou balíka licencií spolu s právami na vysielanie MS v ľadovom hokeji.“ Súčasné vedenie sa podľa RTVS malo tento stav, práve naopak, snažiť zvrátiť.

Vy všetci ste RTVS

Voči konaniu vlády už vystúpili aj redaktori a moderátori. Pavol Hubinák v príspevku na sociálnej sieti píše, že si nepamätá (okrem úradníckej) takú vládu, ktorá by nič nemala proti RTVS. „Vždy to bol fackovací panák. Nik si však nedovolil ju zn*silňovať pred očami ľudí tak, ako sa to deje teraz. Je to absolútne nechutné a neprípustné, aby boli ľudia z RTVS vystavení toľkému hejtu a neistote, len preto, že si plnia svoju prácu,“ vyjadril svoj názor moderátor Rádia FM.

Reakciu už podľa moderátora RTVS pripravujú hromadne aj zamestnanci verejnoprávnej televízie. „Pýtate sa na legitímne veci, ktoré súvisia so zamestnancami RTVS a spravodajstvom. Prečo zamestnanci nič nerobia… Robia,“ uviedol. Dodal, že aktivity pripravujú, ale nedajú sa zorganizovať za 10 hodín. „Sme dve firmy ROZHLAS a TELEVÍZIA. Snažíme sa robiť najlepšie, ako sa dá. Pre vás, platíte nás vy z vašich daní. Nie my sme RTVS, VY všetci ste RTVS, ona je VAŠA,“ uzavrel.

Netrvalo to dlho a zamestnanci RTVS aj externí spolupracovníci spísali vyhlásenie, v ktorom žiadajú stiahnutie zákona, ktorý má zrušiť súčasnú podobu verejnoprávnej televízie a rozhlasu. Uvádzajú, že vyhlásenie je vyjadrením znepokojenia ľudí, ktorí sa snažia profesionálne a poctivo vykonávať svoje zamestnanie, povolanie a pre mnohých aj poslanie. Ich snahou je zabezpečenie kvalitnej budúcnosti verejnoprávnych médií na Slovensku.

„My, podpísaní zamestnanci a externí spolupracovníci RTVS, preto žiadame predkladateľa – ministerstvo kultúry, aby stiahlo daný návrh z pripomienkového konania a aby v spolupráci s RTVS vytvorilo prostredie pre celospoločenskú diskusiu o budúcnosti verejnoprávneho média ako garanta nezávislej novinárskej a kultúrnej tvorby,“ píše sa vo vyhlásení.

Zamestnanci dodávajú, že prvým predpokladom pre spoluprácu je vytvorenie mechanizmu pre zodpovedné riadenie nezávislé od politickej moci. Žiadajú tiež stabilné financovanie aj po zrušení tzv. koncesionárskych poplatkov.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: Archív Startitup, Tlačová správa RTVS, Denník N, Facebook/Pavol Hubinak, Facebook/Miro Frindt, Denník N

Najnovšie videá

Trendové videá