Tieto chyby môžu stáť hubárov stovky eur. Na toto si v lese treba dávať pozor (PREHĽAD)

  • Hubári na východe už zahájili sezónu
  • Zber niektorých druhov ťa však môže vyjsť poriadne draho
Žena nožíkom prerezáva hubu v lese.
Ilustračné foto TASR/Erika Ďurčová
  • Hubári na východe už zahájili sezónu
  • Zber niektorých druhov ťa však môže vyjsť poriadne draho

Zdá sa, že tohtoročná sezóna zbierania húb je už v plnom prúde. Členovia facebookovej skupiny Hubári na východe už od začiatku marca zdieľajú svoje úlovky z lesa. Mnohí odchádzajú s košíkmi plnými húb. Ako informuje portál Prešovak, najviac úspechov v zbere hlásia z Vranova nad Topľou, Sabinova a Humenného.

Hubárom sa podarilo v lesoch objaviť napríklad hlivu ustricovú, smrčok jedlý či uchovec bazový. Mnohí z nich ale netušia, že zber niektorých druhov ich môže vyjsť poriadne draho. 

Chránené oblasti

V národných parkoch a iných chránených oblastiach s tretím alebo vyšším stupňom ochrany si môžeš zbierať lesné plody len na určených miestach. Ako uvádza portál Pluska, môžeš tak navyše urobiť iba pre osobnú potrebu.

„Rovnako je umožnený vlastníkom, správcom alebo nájomcom pozemkov, a to s podmienkou, že táto činnosť je vykonaná na pozemkoch v ich vlastníctve, správe alebo nájme v týchto územiach,“ uviedol hovorca Ministerstva životného prostredia SR Tomáš Ferenčák.

Určené miesta pre zber lesných plodov nájdeš v Slovenskom raji, Slovenskom krase, Veľkej Fatre a v prírodnej rezervácii Vydrica.

Vlastníci, správcovia alebo nájomcovia môžu na svojich pozemkoch zbierať lesné plody bez obmedzení. O dodržiavanie pravidiel sa starajú hlavne zamestnanci správ národných parkov a strážcovia prírody.

„Zberačom na komerčné účely sa snažia v prvom rade dohovoriť, pokuty sú krajným riešením. V blokovom konaní im hrozí pokuta do 300 eur, ako aj odobratie nazbieraných lesných plodov a náradia,“ ozrejmil Ferenčák s tým, že v správnom konaní môže byť za daný priestupok uložená pokuta do 3 319,39 eura a prepadnutie veci.

Za nezodpovedný zber pokuta aj 300 eur

Mnohí nevedia, že okrem bežných húb ako dubáky, suchohríbky alebo kuriatka, sú v našich lesoch aj chránené druhy. Existuje zoznam 70 takýchto húb a za ich nazbieranie môžete dostať pokutu 100 až 300 eur, v závislosti od vzácnosti huby, závažnosti činu a vplyvu na prírodu.

Matsutake huby
zdroj: Flickr/USFWS - Pacific Region

Medzi chránené druhy patria napríklad hríb kráľovský a hríb príveskatý, ako aj niektoré rýdziky, plávky, hríb satan a muchotrávka cisársku.

Pri zbere húb okrem toho často dochádza k poškodzovaniu iných rastlín. Tiež sa často pohybujú mimo turistických chodníkov, čo môže zvyšovať riziko vzniku lesných požiarov.

Zber húb bez obmedzení je častejší hlavne vo východnej Európe. Vo Švajčiarsku je limit pre zber stanovený na jeden kilogram denne. V Rakúsku je možné počas leta zbierať huby iba medzi 7. a 19. hodinou. Holandsko má najprísnejšie pravidlá, keďže je to jediná krajina v EÚ, kde je zber húb úplne zakázaný.

Pozor na nebezpečné kúsky

Ako sme ťa už v našom článku informovali, na Slovensku môžeš počas zbierania húb natrafiť aj na poriadne nebezpečné kúsky. Spisovne sa tento druh húb nazýva holohlavce, no mnohí ich poznajú ako lysohlávky. Prezývajú ich dokonca aj ako „magické“ huby, lysáče, shrooms, hubičky či lysiny.

Holohlavce sú známe pre svoje psychotropné účinky.

„Na Slovensku je oficiálne evidovaných 7 druhov, ale pravdepodobne ich je viac, približne aspoň 10. V Európe je asi 15 druhov. Všetky majú určitý obsah psychotropných látok, niektoré viac, niektoré menej,“ vysvetlil mykológ Vladimír Kunca.

Podľa mykológa tvorí väčšina druhov plodnice na jeseň, no niektoré už počas leta.

„Väčšina rastie na lúkach, pastvinách, hlavne podhorských a horských, niektoré druhy však aj na okraji lesov, dokonca aj na dreve, hlavne konárikoch,“ dodáva Kunc, pričom avizuje, že tieto druhy vyhľadávajú čisté, človekom málo ovplyvnené prostredie.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Prešovak, Pluska, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá