Vedci našli novú „molekulu dlhovekosti“. Pomerne neznáma látka NMN sa nachádza v tvojej špajze
- Ide o látku NMN, ktorá je veľmi podobná vitamínu B3
- Nájdeš ju v malých množstvách aj v ovocí a zelenine, ako je avokádo, brokolica či kapusta
- Ide o látku NMN, ktorá je veľmi podobná vitamínu B3
- Nájdeš ju v malých množstvách aj v ovocí a zelenine, ako je avokádo, brokolica či kapusta
V júni 2018 vydala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) 11. vydanie svojej Medzinárodnej klasifikácie chorôb a po prvýkrát do nej pridala starnutie. Klasifikácia starnutia ako choroby tak otvorila cestu pre nový výskum nových terapeutík na oddialenie alebo zvrátenie chorôb súvisiacich s vekom, ako je rakovina, kardiovaskulárne a metabolické choroby a neurodegenerácia.
Vďaka novým výskumom sa tak objavujú aj nové zistenia, ktoré molekuly starnutie odďaľujú. Jednou z nich je aj nikotiamid mononukleotid, známa pod skratkou NMN. Ide o molekulu nachádzajúcu sa prirodzene v ľudskom tele. Je tiež derivátom vitamínu B3. NMN sa nachádza v malých množstvách v ovocí a zelenine, ako je avokádo, brokolica, kapusta, fazuľky edamame a uhorky.
Ako NMN vzniká a prečo je dôležitá?
David Sinclair, známy výskumník na Harvardskej univerzite v oblasti anti-agingu, ktorého výskum resveratrolu, NAD+ a sirtuínov priznal, že sám berie MNM, aby zistil, aké účinky má. Povedal, že jeho lipidový profil sa dramaticky zlepšil. Cíti sa energickejší a jeho krvné ukazovatele vo veku takmer 60 rokov sú bližšie k ukazovateľom 31-ročného.
Na to, aby si pochopil, čo taká molekula NMN v ľudskom tele zabezpečuje, je nutné vysvetliť niekoľko procesov. NMN sa po vstupe do tela premieňa na NAD+. Ide o nevyhnutný koenzým zapojený do viacerých biologických procesov vrátane starnutia a génovej expresie. Podieľa sa tiež na premene jedla, ktoré jeme, na energiu pre naše bunky. Pomáha aj enzýmom, ktoré opravujú DNA a zabraňujú poškodeniu našich buniek.
Nedostatok NAD+ môže viesť k potenciálnym zdravotným problémom, vrátane metabolických porúch súvisiacich s vekom, duševných porúch a neurodegeneratívnych ochorení.
„Môže ísť o obezitu, cukrovku 2. typu, depresiu, úzkosť, Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu. Sú to choroby, ktoré súvisia s vekom a tie zase súvisia s nedostatkom NAD+,“ vysvetľuje pre Forbes Kathryn Piper, registrovaná a licencovaná dietologička v štátoch Missouri a Illinois.
Čo hovoria štúdie
Aj napriek tomu, že sa vedci pozorne molekule NMN venujú, stále existuje málo klinických dôkazov o potenciálnom prínose NMN pre ľudí. Preto je potrebných viac klinických štúdií na ľuďoch, aby sa potvrdili jej výhody ako doplnku stravy. Štúdia o dôsledkoch zmeneného metabolizmu NAD pri metabolických poruchách priniesla zaujímavé zistenia.
„V mnohých myších modeloch chorôb a starnutia preukázala NMN širokú škálu pozoruhodných účinkov, ktoré prospievajú chorobám od cukrovky cez Alzheimerovu chorobu až po ischémiu,“ píše sa v štúdii.
Podľa nej NMN dokázala potlačiť prírastok hmotnosti súvisiaci s vekom, zvýšiť energetický metabolizmus a fyzickú aktivitu. Zlepšila tiež citlivosť na inzulín, funkciu očí, mitochondriálny metabolizmus a zabránila zmenám v génovej expresii spojených s vekom.
NMN je pravdepodobne dobrým kandidátom na potlačenie zápalu či nárastu zápalu spojeného so starnutím, keďže štúdie ukazujú, že znižuje zápal tukového tkaniva spojený s vekom.
NMN ako doplnok stravy
Mnoho komerčných produktov obsahujúcich NMN zvyčajne ponúka 50 miligramov až 150 miligramov na kapsulu. Existujú aj doplnky proti starnutiu a na dlhovekosť s vyššími dávkami NMN, ktoré dosahujú až 500 miligramov na dávku.
Keďže NMN je relatívne nový doplnok, údaje o dlhodobej bezpečnosti sú obmedzené. Vždy sa preto odporúča konzultácia s odborníkom v oblasti zdravotnej starostlivosti pred začatím užívania akéhokoľvek nového doplnku. Štúdia z roku 2023 odhalila, že perorálne podávanie 900 miligramov NMN denne je vo všeobecnosti bezpečné a dobre tolerované dospelými.
Jedna malá štúdia z roku 2021 v Frontiers in Nutrition pozorovala 30 účastníkov, ktorí užívali buď 250 miligramov NMN alebo placebo denne počas 12 týždňov. Dospela k záveru, že používatelia NMN môžu pociťovať mierne vedľajšie účinky vrátane bolesti brucha, hnačky, plynatosti a zdravotných problémov horných dýchacích ciest pri nadužívaní.
A hoci k preskúmaniu všetkých účinkov na ľudské telo vedie ešte dlhá cesta, už teraz existujú zaujímavé výsledky.
„Predbežný výskum naznačuje, že NMN môže podporovať zdravé starnutie,“ hovorí dietologička Piper. Zdieľa však aj to, že väčšina štúdií o NMN prebieha v skúmavkách alebo na zvieratách.
Na Slovensku je táto látka pomerne nová, no v Spojených štátoch sa používa v mnohých doplnkoch stravy. Existuje už pomerne dlho a bola aj predmetom mnohých kontroverzií.
Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) koncom roka 2022 túto látku oficiálne vyradil zo zoznamu legálnych výživových doplnkov. Nebolo to však z dôvodu výraznej potenciálnej škodlivosti, ale preto, že NMN sa v súčasnosti podrobuje klinickým skúškam ako liek a kvôli tomuto rozporu sa nemôže predávať ako doplnok stravy.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: NCBI, Forbes , NCBI