Čaká nás POSLEDNÝ zimný víkend: Prinesie „aprílové“ počasie, jednej oblasti hrozia aj mrazy (PREDPOVEĎ)
- Počasie, ktoré si pre nás pripravil víkend, bude zaujímavé
- Niekde bude pršať, inde hrozia aj mrazy
- Počasie, ktoré si pre nás pripravil víkend, bude zaujímavé
- Niekde bude pršať, inde hrozia aj mrazy
Víkend, na ktorý všetci úpenlivo čakáme, bude posledným astronomicky zimným. Prinášame ti predpoveď počasia na víkend 16. marca a 17. marca, aby si vedel, či sa ti oplatí naplánovať si výlet do prírody, alebo radšej ostať doma.
Počas piatku (15. marca) bude ďalej od nášho územia pôsobiť tlaková níž. Vzhľadom na to, že sa bude nachádzať mimo Slovenska, podľa portálu PočasieRadar.sk počas posledného pracovného dňa zrážky čakať nemusíme.
Práve naopak, po okraji tlakovej níže sa na naše územie bude dostávať ešte teplejší vzduch.
Kombinácia teplého vzduchu so slabnúcim výbežkom tlakovej níže však spôsobí, že piatok bude polooblačný. Miestami sa môžu vyskytnúť aj slabé prehánky. Tie môžu zasiahnuť Oravu a Zemplín. V popoludňajších hodinách začne oblačnosť pribúdať aj na západnom Slovensku.
Najvyššia denná teplota bude 12 až 17 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1 500 metrov nad morom sa bude pohybovať okolo 3 stupňov Celzia. Fúkať bude slabý vietor alebo bude bezvetrie, uvádza SHMÚ.
Čo sa týka víkendu, už v sobotu nastane zmena. Ak si plánoval prechádzku v prírode, zrejme by si si mal nájsť náhradný program, pretože meteoradar ukazuje, že časté dažďové prehánky by mali potrápiť celé územie Slovenska. Tie zrážky budú dôsledkom studeného frontu, ktorý patrí k vyššie spomínanej tlakovej níži.
Práve táto níž bude na Slovensko naťahovať vlhkejší morský vzduch. Dobrou správou je, že počas soboty nedôjde k výraznému poklesu teplôt. Mali by dosahovať od 8 °C na severe po 14 °C na juhozápade. Práve na juhozápade bude zrážok najmenej.
Upršané počasie sa však na Slovensku nezdrží a k ďalšej zmene dôjde už v noci na nedeľu. V tomto čase totiž začne zo Slovenska odchádzať studený front. Očakáva sa, že oblačnosti bude počas nedele málo.
Čo sa týka zrážok, tie by sa mali vyskytnúť len dopoludnia na východnom Slovensku. Počas dňa dôjde len k minimálnemu poklesu teplôt – budú sa držať na úrovni 7 až 11 °C. Počas noci je však možné, že na severe bude mrznúť. Na západe hrozí len prízemný mráz.
Extrémne teplý február
Február skončil na Slovensku ako mimoriadne až extrémne teplý. Najvyššia priemerná mesačná teplota bola 9,1 stupňa Celzia v Hurbanove a Bratislave – Mlynskej doline. Najnižšia priemerná mesačná teplota bola 2,9 stupňa Celzia v obci Stratená. Slovenský hydrometeorologický ústav o tom informoval na sociálnej sieti.
„Najvyššia odchýlka priemernej mesačnej teploty vzduchu od normálu 1991 až 2020 bola 7,3 stupňa Celzia na staniciach Kuchyňa, Hurbanovo a Sliač. Najnižšia odchýlka teploty vzduchu bola 4,8 stupňa Celzia na Lomnickom štíte,“ priblížili meteorológovia.
Najnižšia teplota vzduchu do 1 000 metrov nad morom bola nameraná 1. februára v obci Torysky, a to -8,5 stupňa. Na Lomnickom štíte bolo -14,4 stupňa 2. februára.
„Absolútne najvyššia teplota vzduchu bola 19,4 stupňa Celzia nameraná dňa 27. februára v obci Veľké Trakany,“ uviedol SHMÚ. Teplota 19 stupňov alebo vyššia bola na staniciach Orechová, Mužla, Žiar nad Hornom, Klenová, Milhosť Bystričany, Somotor, Hurbanovo a Vysoká nad Uhom.
„Február 2024 bol na väčšine územia Slovenska zrážkovo suchý až mimoriadne vlhký. Percento normálu 1991 až 2020 mesačného úhrnu zrážok bolo najvyššie 238,6 percenta v Telgárte a najnižšie 55,7 percenta v Kuchyni,“ skonštatoval SHMÚ.
Najnižší mesačný úhrn bol podľa meteorológov 16,7 milimetra v Milhostove. Pod hranicou 20 milimetrov bol mesačný úhrn zrážok aj na staniciach Prešov-vojsko, Kamenica nad Hronom, Mužla, Hraň, Blahová a Kuchyňa.
Najvyšší mesačný úhrn zrážok bol v Jasnej, a to 254,4 milimetra, tvrdí SHMÚ. Nad 150 milimetrov bol mesačný úhrn zrážok aj na staniciach Martinské hole, Donovaly, Vyšná Boca, Králiky, Motyčky a Harmanec.
Zdroje: Počasie Radar, SHMÚ, TASR