Dietologička: Doplnky stravy nezabránia chorobám, no nespôsobujú len „drahý moč“

  • Vitamínové doplnky stravy sú dnes úplne bežné
  • Na každého telo vplývajú inak
doktorka, jablká
freepik
  • Vitamínové doplnky stravy sú dnes úplne bežné
  • Na každého telo vplývajú inak

Vyváženou stravou si do tela „naženieš“ najviac vitamínov. Ľudia však často siahajú aj po výživových doplnkoch.

Či už ide o bežné „Déčka“ v zime, alebo zinok pre zdravé vlasy, vitamínové rady sa na nás valia zo všetkých strán. Ale sú vitamíny naozaj také účinné, ako to sľubujú ich predajcovia?

Niektorí vitamínoví neprajníci tvrdia, že jediné, čo vitamíny spôsobujú, je „drahý moč“. Je to preto, že vitamíny sa z tela skutočne vylúčia relatívne rýchlo. Práve preto ti dobrý lekárnik odporučí verziu vitamínov s pomalým uvoľňovaním.

Je to bežný vedľajší účinok

Každý, kto niekedy konzumoval doplnok stravy z vitamínovej skupiny B, vám povie, že to robí s farbou moču zvláštne veci. To je však taký bežný vedľajší účinok, že ho niektorí predajcovia uvádzajú aj na etiketách či v príbalových letákoch. Neznamená to ale, že zo seba všetky vitamíny vylúčiš. Telo si z nich má zobrať to, čo potrebuje.

To, koľko týchto látok absorbujeme a koľko ich vylúčime, závisí od našej jedinečnej fyziológie.

Každého telo funguje inak

„Vitamíny sa vždy vstrebávajú, ale biologická dostupnosť (množstvo, ktoré telo prijme) sa môže líšiť v závislosti od určitých faktorov,“ uviedla pre IFLScience doktorka a dietologička Carrie Ruxton.

„Patrí medzi ne vek (starší ľudia vstrebávajú menej vitamínov B a vytvárajú menej vitamínu D v reakcii na slnečné žiarenie), ale aj inhibítory v strave (rastlinné potraviny s vysokým obsahom vlákniny môžu znižovať vstrebávanie minerálov, zatiaľ čo potraviny bohaté na vápnik môžu inhibovať vstrebávanie železa) a promótory v strave (bielkoviny zvyšujú vstrebávanie minerálov, vitamín C zvyšuje vstrebávanie železa, tuky v strave zas zvyšujú vstrebávanie vitamínov A, D, E a K, preto si k zelenine pridajte trochu oleja alebo masla),“ poradila.

Na snímke je niekoľko druhov zeleniny
zdroj: Canva/tvirbickis

Prečo potrebujeme vitamíny?

„Hlavným dôvodom je, že ľudia sa odklonili od odporúčanej zdravej stravy, ktorá obsahuje ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky, ryby, chudé čerstvé mäso, mliečne výrobky, čaj a vodu z vodovodu. Začali sa stravovať s vysokým obsahom sladkých limonád, čipsov, cukroviniek, sušienok a hotových jedál,“ vysvetlila Ruxton pre IFLScience.

„Tieto obľúbené potraviny majú vysoký obsah kalórií, ale nízky obsah vitamínov, minerálov, polyfenolov a zdravých tukov, ako sú omega-3. Štúdia Global Burden of Disease odhaduje, že nesprávna strava je v súčasnosti hlavnou modifikovateľnou príčinou chronických ochorení, ktorá je zodpovedná za približne pätinu úmrtí na celom svete,“ tvrdí diétologička. 

V ideálnom prípade by sme všetci získavali potrebné vitamíny zo stravy. Vitamínové doplnky sú však alternatívou, ktorú jednoducho veľa ľudí potrebuje.

Takže, fungujú vitamíny?

Aby sme pochopili, či vitamínové doplnky fungujú, musíme najprv pochopiť, aká je ich úloha.

„Priala by som si, aby ľudia vedeli, že úlohou výživových doplnkov je pomôcť nám dosiahnuť optimálny príjem vitamínov, minerálov a omega-3 tukov,“ pokračoval Ruxton v rozhovore pre IFLScience.

„Doplnky stravy nie sú lieky a nezabraňujú chorobám ani ich neliečia, ale napriek tomu sú dôležitým nástrojom v našej výzbroji, aby sme si udržali zdravie od detstva až po starobu.“

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroj: IFLSCIENCE

Najnovšie videá

Trendové videá