Vedci odhaľujú, koľko krokov ti pomôže vykompenzovať dlhé sedenie (NOVÁ ŠTÚDIA)
- Pravidelná chôdza pomáha kompenzovať negatívne dôsledky sedenia
- Znižuje riziko rakoviny, kardiovaskulárnych chorôb či cukrovky
- Pravidelná chôdza pomáha kompenzovať negatívne dôsledky sedenia
- Znižuje riziko rakoviny, kardiovaskulárnych chorôb či cukrovky
Mnohí z nás trávia sedením 6 až 8 hodín denne. Je známe, že sedavý spôsob života prispieva k zvýšenému riziku srdcovocievnych ochorení, väčšej pravdepodobnosti výskytu rakoviny, cukrovky a znižuje celkovú dĺžku života. Naproti tomu osoby, ktoré denne nachodia viac krokov a pohybujú sa rýchlejšie, čelia týmto rizikám v oveľa menšej miere.
Až doteraz nebolo celkom jasné, či by jednotlivci s prevažne sedavou prácou mohli vyvážiť tieto zdravotné riziká pravidelnou chôdzou. Medzinárodný výskumný tím však zistil, že dokonca aj ľudia s tým najsedavejším spôsobom života môžu minimalizovať negatívne dôsledky sedenia tým, že do svojej každodennej rutiny zahrnú väčší počet krokov.
Výsledky novej štúdie uverejnenej v British Journal of Sports Medicine ukázali, že čím viac krokov účastníci spravili, tým nižšie bolo riziko srdcovocievnych ochorení a dokonca aj predčasnej smrti, nezávisle od toho, ako veľa času strávili sedením. To naznačuje, že aj tí, ktorí trávia väčšinu dňa sedením za stolom, nie sú nevyhnutne odsúdení na negatívne zdravotné dôsledky.
10 000 krokov denne
Ako uvádza Science Alert, Ahmadi a kolegovia analyzovali údaje od 72 174 dobrovoľníkov z Biobanky Spojeného kráľovstva, rozsiahleho databázového projektu založeného v roku 2006, ktorý má za cieľ sledovať zdravotné ukazovatele svojich účastníkov po dobu najmenej 30 rokov.
Zdravotné informácie účastníkov boli zaznamenávané v priemere 6,9 roka. Počas štúdie účastníci nosili zápästné akcelerometry na meranie fyzickej aktivity (krokov) a na odhad času, ktorý denne strávili sedením počas jedného týždňa.
Priemerný čas strávený sedením bol 10,6 hodiny denne. Účastníci, ktorí presiahli túto hodnotu, boli kategorizovaní ako osoby s „vysokou mierou sedavého správania“, zatiaľ čo účastníci s kratším časom boli zaradení do skupiny s „nízkou mierou sedenia“.
Výskumný tím odhalil, že denný počet 9 000 až 10 000 krokov je ideálny pre neutralizáciu účinkov veľmi sedavého spôsobu života, čo vedie k zníženiu rizika srdcovocievnych chorôb o 21 % a celkového rizika úmrtia o 39 %.
Navyše, bez ohľadu na mieru sedavosti účastníkov, štúdia ukázala, že už pri počte okolo 4 000 až 4 500 krokov denne sa môže prejaviť polovica z týchto zdravotných benefitov.
Na každom pohybe záleží
V štúdii neboli zahrnutí účastníci, ktorí mali v prvých dvoch rokoch zaznamenané zdravotné problémy, aby sa predišlo skresleniu výsledkov. V dôsledku toho sa zistenia štúdie vzťahujú iba na osoby, ktoré boli v danom období považované za všeobecne zdravé.
Takisto nie je úplne jasné, či boli do štúdie zahrnutí aj ľudia so zdravotným postihnutím, ktoré by mohlo ovplyvniť ich schopnosť nachodiť určený počet krokov. „Toto nie je v žiadnom prípade únik z väzenia pre ľudí, ktorí príliš dlho sedia,“ hovorí populačný lekár Matthew Ahmadi z University of Sydney v Austrálii.
„Je však dôležitým posolstvom pre verejné zdravie, že na každom pohybe záleží a že ľudia by sa mali snažiť kompenzovať zdravotné následky nevyhnutného sedenia zvýšením počtu krokov za deň.“
Každý počet krokov, ktorý prekročil referenčnú hodnotu 2 200 krokov denne, bol spojený s nižším rizikom úmrtia a nižšou pravdepodobnosťou vzniku srdcovocievnych ochorení, a to bez ohľadu na to, či boli účastníci menej alebo viac sedaví. „9 000 až 10 000 krokov denne optimálne znížilo riziko úmrtnosti a kardiovaskulárnych ochorení u vysoko sedavých účastníkov.“
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: BJSM, Science Alert, University of Sydney