Slovenskom sa šíri hoax, ktorý môže ovplyvniť voľby. Ministerstvo obrany uviedlo veci na pravú mieru
- Na internete sa šíri nebezpečný hoax
- Ministerstvo obrany vysvetlilo, ako je to s „posielaním" našich vojakov na Ukrajinu
- Na internete sa šíri nebezpečný hoax
- Ministerstvo obrany vysvetlilo, ako je to s „posielaním" našich vojakov na Ukrajinu
Do prezidentských volieb ostáva pár dní a Slovenskom sa čoraz viac šíri hoax o tom, že prezident Slovenskej republiky má právomoc poslať Slovákov do vojny na Ukrajine. Tieto klamné naratívy sa šíria najmä prostredníctvom sociálnych sietí a dezinformačných médií.
K veci sa vyjadrilo aj Ministerstvo obrany SR. Informuje o tom na Facebooku stránka Hoaxy a podvody.
Ministerstvo obrany vyvracia hoax
„Vraciame sa k hoaxu o nasadení slovenských vojakov do vojny na Ukrajine. Opýtali sme sa Ministerstva obrany SR, či existuje akýkoľvek dokument, ktorý by zaväzoval nasadiť našich vojakov do akejkoľvek vojny,“ upozorňuje mimovládna organizácia.
„Nie, neexistuje. Akékoľvek nasadenie OS SR do vojny či konfliktu na území iného štátu je totiž na základe Ústavy SR výsostne v kompetencii ústavných orgánov SR. V žiadnom prípade nejde o ‚svojvoľné rozhodnutie jedného človeka‘,“ vyjadrilo sa ministerstvo.
Rezort obrany taktiež upozornil na dva články týkajúce sa kolektívnej obrany v rámci nášho členstva v NATO a EÚ. Ako by teda proces vyslania našich vojakov vyzeral?
„V prípade vyslania našej armády na územie iného štátu na plnenie záväzkov z medzinárodných zmlúv o spoločnej obrane proti napadnutiu na najviac 60 dní rozhoduje Vláda SR. Toto rozhodnutie bezodkladne oznámi NR SR,“ vysvetľuje ministerstvo obrany.
„V prípade vyslania našej armády do zahraničia za účelom humanitárnej pomoci, vojenských cvičení a mierových pozorovateľských misií rozhoduje Vláda SR. V ostatných prípadoch rozhoduje o nasadení našej armády NR SR,“ uzavrel rezort obrany.
Kontroverzné slová Fica
S teóriami o tom, že by slovenský prezident mohol poslať slovenských vojakov do vojny na Ukrajine, nedávno vyrukoval aj minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD). „Ja som od pána Korčoka nepočul jasnú odpoveď, či by poslal slovenských vojakov na Ukrajinu,“ tvrdil v nedeľu (16.3.) v TA3.
„My jednoznačne hovoríme, že nesúhlasíme s tým, aby naši vojaci išli na Ukrajinu, ale treba povedať, že je to strašenie verejnosti, pretože vysielanie vojakov nie je úplne v kompetencii hlavy štáty, nakoľko rozhodnutie musí prejsť aj cez parlament a vládu,“ kontrovala ministrovi poslankyňa Martina Holečková (KDH).
Ivan Korčok v RTVS povedal, že by nesúhlasil s vyslaním slovenských vojakov na Ukrajinu. „Odsudzujem akékoľvek strašenie občanov tým, že by mal niekto vyslať vojakov.“ Pripomenul, že NATO stráži iba vlastné územie a nie je vo vojne.
Dojem, že niekto môže nútiť Slovensko poslať na Ukrajinu vojakov, navodzoval vo svojom prejave vo februári premiér Robert Fico (Smer-SD).
„Rozmýšľam, či je to úplná neznalosť, čo sa mi na štvornásobného premiéra nehodí, alebo je v tom zámer priblížiť sa nejakému typu voličskej skupiny. Pretože on veľmi dobre vie, že ak by sa priblížili vojaci, či už teda z našej armády na územie Ukrajiny, znamenalo by to vtiahnutie NATO do konfliktu. A o tomto sa nerozhoduje na summite zvolanom francúzskym prezidentom,“ uviedla vtedy pre Startitup poslankyňa Irena Bihariová (PS).
„Nič také nehrozí. Prišiel s absolútnym výmyslom, ktorým sa znemožnil v celom medzinárodnom prostredí,“ uzavrela politička.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Facebook/Hoaxy a podvody , TA3, Archív Startitup