Slovenská návšteva Kremľa: Pellegrini mal v roku 2020 požiadať Orbána, aby mu robil „spojku“ s Ruskom
- Informácie získali novinári z projektu VSquare
- Pellegrini do Ruska nakoniec aj cestoval
- Informácie získali novinári z projektu VSquare
- Pellegrini do Ruska nakoniec aj cestoval
Denník N informuje, že Peter Pellegrini ešte v roku 2020 požiadal maďarského premiéra Viktora Orbána, aby mu robil sprostredkovateľa v kontakte s Ruskom.
Pred vtedajšími parlamentnými voľbami chcel totiž ako líder kandidátky Smeru dostať pozvanie na návštevu Moskvy.
Podľa Denníka N informácie získali novinári z projektu VSquare, a tí ich poskytli ICJK. V roku 2018, po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a po rozsiahlych protestoch nakoniec vtedajší premiér Robert Fico musel opustiť premiérske kreslo. Podpora Smeru v tom čase klesla a Pellegrini sa práve preto snažil v kampani využiť všetko.
Do Ruska nakoniec aj cestoval, ale ani stretnutie s ruským premiérom Michailom Mišustinom nepomohlo zvrátiť trend nízkych preferencií tejto strany. Smer v tom čase voľby nevyhral.
Citlivé spravodajské informácie
Text ICJK vznikol „na základe citlivých spravodajských informácií“. Tie naznačujú, že terajší kandidát na prezidenta a súčasný predseda parlamentu Pellegrini tajne žiadal Viktora Orbána o pomoc pri vybavení oficiálneho pozvania.
Z materiálu taktiež vyplýva, že premiér tvrdil, že návšteva Moskvy osloví svojich voličov a zvýši tak volebné šance Smeru. Podľa textu mal vtedajší premiér Orbánovi vysvetliť, že pozvanie do Moskvy je pre neho dôležitejšie ako návšteva Bieleho domu.
„Orbán odovzdaním odkazu do Ruska poveril ministra zahraničných vecí Pétera Szijjártóa. Mal tak urobiť prostredníctvom svojho priateľa, ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova. Lavrov žiadosť postúpil ruskému premiérovi Michailovi Mišustinovi.“
Ako sa uvádza v texte ICJK: „Dva týždne pred parlamentnými voľbami, 13. februára 2020, sa vtedajší premiér Peter Pellegrini s ministerkou vnútra Denisou Sakovou stretli s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Na maďarsko-srbskej hranici pri Röszke si potriasli rukou a prezreli si opatrenia proti nelegálnej migrácii. Prešli sa popri hraničnom plote s ostnatým drôtom a pozdravili sa aj so špeciálnou policajnou jednotkou.“
Novinári dostali reakciu Maďarska
Otázky o zisteniach novinárov zaslali hovorkyni Petra Pellegriniho a tlačovému oddeleniu Viktora Orbána, taktiež aj Ministerstvu zahraničných vecí Ruskej federácie, Úradu predsedu vlády Ruskej Federácie a maďarskému ministerstvu zahraničných vecí a obchodu.
Maďarské ministerstvo im odpísalo: „Ako povedal Péter Szijjártó, ak ministerstvo zahraničných vecí a obchodu dostane žiadosť o pomoc pri nadväzovaní alebo udržiavaní kontaktov s inými krajinami a táto žiadosť nie je v rozpore s maďarským národnými záujmami, sme vždy pripravení pomôcť. Tomu sa hovorí diplomacia.“
Poľský premiér Donald Tusk kritizoval časté stretnutia ministra Szijjártóa so Sergejom Lavrovom. Szijjártó pritom ako reakciu na Tuskovu kritiku otvorene priznal, že pravidelne pôsobí ako „spojka“ medzi európskymi politikmi a Kremľom.
„Myslím, že poľský premiér by bol prekvapený, keby vedel, aký dlhý je zoznam európskych politikov, ktorí ma v posledných rokoch požiadali, aby som im pomohol nadviazať kontakt s Rusmi, dohodnúť stretnutie alebo len odovzdať odkaz. Boli aj krajiny, kde ma o to požiadali zástupcovia súperiacich strán, takže ak príde takáto žiadosť aj v budúcnosti, samozrejme, rád pomôžem,“ uviedol Szijjártó.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: Denník N, ICJK