Na Slovensko prichádza nečakané oteplenie. Už o pár hodín nastane výrazná zmena (POČASIE)

  • Astronomická jar dorazila
  • V našich končinách nastala jarná rovnodennosť
  • Na predpovedi počasia sa príjemne odrazí
Predpoveď počasia, astronomická jar, oteplenie
Výstrahy prvého stupňa na Slovensku a oteplenie, ilustračný obrázok Reprofoto: SHMÚ, Archív Canva
  • Astronomická jar dorazila
  • V našich končinách nastala jarná rovnodennosť
  • Na predpovedi počasia sa príjemne odrazí

Na Slovensko dorazila astronomická jar a naša krajina si po chladných dňoch oddýchne od mrazov. Vráti sa k teplejším dňom a záhradkárom tak dopraje menej stresu. V posledných dňoch totiž nočné teploty klesajú na viacerých miestach Slovenska pod nulu a ohrozujú tak vegetáciu.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na dnešné ráno 20. marca vydal v tejto súvislosti aj výstrahy prvého stupňa. Tie platili takmer na celom južnom, v častiach stredného a na celom západnom Slovensku.

Mráz vo vegetačnom období však končí. Dnes ráno o 4.06 hod nastala jarná rovnodennosť a na severnej pologuli odštartovala takzvaná astronomická jar.

Ako píše TASR, v okamihu rovnodennosti sa Zem na svojej obežnej dráhe okolo Slnka ocitne v bode, v ktorom rovina zemského rovníka prechádza geometrickým stredom slnečného disku.

Slnečné lúče dopadajú kolmo na zemskú os, respektíve priamo na rovník a osvetľujú rovnomerne severnú aj južnú pologuľu našej planéty. Keďže zemská os má sklon 23,4 stupňa, v lete je viac k Slnku priklonená severná pologuľa. V zime platí presný opak.

Slnko presne na východe

Na celej Zemi okrem severného a južného pólu v tento deň slnko vychádza presne na východe a zapadá na západe. Po rovnodennosti sa miesto východu slnka posúva smerom na severovýchod. Večer zas zapadá čoraz bližšie k severozápadu.

V roku 2023 nastala jarná rovnodennosť takisto 20. marca, ale až večer o 22.24 h SEČ. O viac než 18 hodín skôr sa teraz jej začiatok posunul preto, že tento rok je priestupný, teda má o jeden deň – 29. február – navyše.

Dĺžka tropického roka (jeden obeh Zeme okolo Slnka) predstavuje v skutočnosti 365 a štvrť dňa (tento rok je to presne 365 dní, 5 hodín, 48 minút a 45 sekúnd), preto v rokoch, ktoré nie sú priestupné, začiatky ročných období nastávajú každý rok o cca 6 hodín neskôr.

Čo to znamená pre predpoveď? Vyhliadky ťa potešia

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: TASR, SHMÚ, Počasie & radar

Najnovšie videá

Trendové videá