Obrnený bermudský trojuholník je záhadou Ukrajiny. Ruské sily v ňom navždy miznú
- Ukrajinci tvrdia, že na Rusov číha „obrnený bermudský trojuholník“
- Svoj koniec v ňom malo nájsť 7 ruských vozidiel
- Práve nedostatok techniky je problémom Ruska
- Ukrajinci tvrdia, že na Rusov číha „obrnený bermudský trojuholník“
- Svoj koniec v ňom malo nájsť 7 ruských vozidiel
- Práve nedostatok techniky je problémom Ruska
Ruskú armádu naďalej sužujú veľké straty v oblasti techniky a ľudských zdrojov. Ruskí vojaci naďalej padajú do pascí, ktoré pripravili ukrajinskí obrancovia. Jedna z nich, prezývaná ako „obrnený bermudský trojuholník“, leží priamo na Donbase.
Ukrajinské ministerstvo obrany tvrdí, že v tomto úseku sa Rusi pokúsili prelomiť ukrajinské pozície. Narazili však na ukrajinskú obranu, a tak „zmizli“ z povrchu zemského.
„Mnoho ruských tankov a IFV sa pokúša zaútočiť na ukrajinské pozície pri obci Novomychajlovka, ale nikto sa nevráti. Tentoraz naši obrancovia zničili 3 tanky a 4 obrnené vozidlá pechoty. Ďalších 6 obrnených vozidiel bolo poškodených,“ uviedlo ministerstvo.
The „Bermuda Triangle“ for russian armored equipment in the Donetsk region. Many russian tanks and IFVs try to attack Ukrainian positions near Novomykhailivka village, but nobody returns.
This time, our defenders destroyed 3 tanks and 4 IFVs; also, 6 armored vehicles were… pic.twitter.com/03cdwFaPOv— Defense of Ukraine (@DefenceU) March 18, 2024
Práve na Donbase sa odohrávajú ťažké boje medzi ukrajinskou armádou a ruským agresorom. Rusi sa pokúšajú udržať tempo útočných operácií hlavne na východe Ukrajiny.
Dúfajú, že sa im podarí využiť nedostatok munície a ľudských zdrojov na strane obrancov, a taktiež, že zabránia vybudovaniu a stabilizovaniu ukrajinských obranných línií. Nedostatok munície je dôsledkom neschopnosti republikánov v Snemovni reprezentantov schváliť balíček pomoci pre Ukrajinu v hodnote 60 miliárd.
Slabinou Rusov je nedostatok techniky
Bezpečností analytici Michael Kofman a Rob Lee, ktorí sa nedávno vrátili zo služobnej cesty na Ukrajine, tvrdia, že hlavnou slabinou Rusov je práve nedostatok techniky, ako sú tanky, bojové vozidlá pechoty a ďalšie špecializované vozidlá.
Doteraz Rusi stratili 2 827 tankov, 1 261 obrnených bojových vozidiel, 3 620 bojových vozidiel pechoty a 409 obrnených transportérov.
Práve tieto straty sú podľa Kofmana a Leeho ťažko nahraditeľné. Rusi majú obmedzenú kapacitu v ich ďalšej výrobe a rekonštrukcii. Vďaka rekonštrukcii starších skladových vozidiel ešte z čias Studenej vojny sa Rusom darí udržiavať vojnovú mašinériu. Ale tieto zásoby nie sú nekonečné a v priebehu nasledujúcich rokov sa vyčerpajú.
Pri výrobe novej techniky je tiež otázna jej kvalita, čo platí hlavne pri súčiastkach závislých od vyspelých čipov, akou je optika tankov či obrnených vozidiel.
S čím ruská armáda nemá problém, sú ľudské zdroje. Pomocou mobilizácie, ale tiež vďaka štedrým odmenám a platu, ktorý prekračuje priemernú mzdu v Rusku, sa im podarilo získať ďalšie posily, ktoré vstúpili do súkromných žoldnierskych skupín.
Ukrajina naopak trpí nedostatkom vojakov a tento problém sa stupňuje vďaka chýbajúcej politickej vôli urobiť politicky nepopulárny krok. Analytici tvrdia, že čím viac bude s reformou mobilizácie ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj čakať, tým viac problémov môže spôsobiť. Už teraz existujú obavy, že obranné línie nie sú dostatočne pokryté.
Drony nedokážu nahradiť delostrelectvo
Ukrajincom chýba aj delostrelecká munícia, z tohto dôvodu čoraz viac prechádzajú na útoky pomoc dronov.
Na ukrajinských bojiskách začínajú dominovať útočné drony s dlhým doletom, komerčné drony a najmä tzv. FPV drony (ich operátor sleduje záznam kamery dronu v reálnom čase prostredníctvom špeciálnych okuliarov).
„Na Ukrajine v súčasnosti vidíme nasadzovanie dronov v nepredstaviteľnej miere, hovoríme skutočne o desiatkach tisíc dronov,“ uviedla Ulrike Frankeová z Európskej rady pre zahraničné vzťahy (ECFR) pre agentúru AFP.
Ukrajinskí predstavitelia odhadujú mesačnú spotrebu dronov na 100 000 až 120 000. Na rozsiahlu ofenzívu je potrebných 200 000 až 250 000 delostreleckých granátov mesačne alebo 75 000 až 90 000 pri obrane, uvádza správa britského Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie (IISS).
Kyjev v rozpočte na rok 2024 vyčlenil na drony 1,15 miliardy eur a prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že Ukrajina tento rok vyprodukuje jeden milión dronov. Ďalšie jej majú dodať spojenci.
Problémom dronov je ich nosnosť
Drony dokážu za zlomok ceny nahradiť mnoho využití delostrelectva či rakiet, uvádza Mykola Bjeljeskov z think-tanku Atlantická rada. Podľa Frankeovej toto riešenie nie je ideálne pre ich malú nosnosť, aj najväčšie dostupné drony dokážu prepraviť iba niekoľko kilogramov.
„Ani veľké množstvo malých dronov sa nedokáže vyrovnať ničivosti delostreleckej paľby,“ uvádza Stacie Pettyjohnová v štúdii amerického think-tanku CNAS. Podľa nej drony dokážu doplniť zbrane na nepriamu paľbu, ale nedokážu ich nahradiť.
Denník The New York Times v septembri zverejnil analýzu, podľa ktorej zasiahne cieľ iba tretina dronových útokov. Dôvodom sú rušičky alebo elektronické protiopatrenia ma ničenie dronov.
Pettyjohnová dodáva, že Ukrajina sa nemôže spoliehať ani na výhodu v počte dronov, ktorú mala v roku 2022, keď ruské drony prevyšovala v pomere 9:1. V súčasnosti je ich počet prakticky vyrovnaný aj napriek tomu, že ruské ministerstvo obrany na zavádzanie dronov spočiatku reagovalo iba pomaly. Stroje a potrebný výcvik dodali ruským frontovým jednotkám dobrovoľníci.
Rusko sa na ne spoliehalo aj pri odvracaní ukrajinskej letnej protiofenzívy, keď využívalo množstvo kamikadze dronov.
Drony ponúkajú nové možnosti boja, tvrdí Pettyjohnová, pretože sťažujú nepozorovanú koncentráciu síl, dosiahnutie prvku prekvapenia, a tým znižujú vedenie ofenzívnych operácií.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: War on the Rock, Oryx, TASR