Veľký prehľad: Analytik predpovedá defláciu, Slováci sa dočkajú zlacňovania. Obchodníci na zvyšovaní cien nezarobili

  • Inflácia zasiahla minulý rok takmer všetky odvetvia
  • Marže potravinových reťazcov vtedy kritizoval premiér
  • Obchodníci tvrdia, že na inflácii nezarobili
Inflácia
Ilustračné foto TASR/dpa/Hauke-Christian Dittrich, Canva/Syda Productions
  • Inflácia zasiahla minulý rok takmer všetky odvetvia
  • Marže potravinových reťazcov vtedy kritizoval premiér
  • Obchodníci tvrdia, že na inflácii nezarobili

Minulý rok čelili ťažkej finančnej situácii pre infláciu takmer všetky sektory. Spotrebiteľské ceny v roku 2023 medziročne rástli dvojciferne a inflácia bola na štvrtej najvyššej hodnote od vzniku Slovenska. Najviac sme to ale pocítili na rastúcich cenách potravín. Podľa Štatistického úradu SR sa počas roka 2023 ceny potravín zvýšili v priemere o viac ako 17 %.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) v minulosti viackrát obviňoval vysoké marže obchodných reťazcov. Keď po voľbách vznikla nová vláda, v novembri uložila uznesením šéfovi rezortu financií Ladislavovi Kamenickému (Smer-SD) zabezpečiť vykonanie analýzy cenového vývoja základných druhov potravín.

Rast ziskov zaznamenali produkcia, veľkoobchod aj maloobchod

Z najnovšej Analýzy cenového vývoja základných druhov potravín 3/2024 vyplýva, že podľa odhadov Národnej banky Slovenska začali prirážky v potravinovej vertikále rásť ešte v roku 2021. V sektore s potravinami už podľa ministerstva financií klesli, no v sektore výroby potravín a nápojov boli v druhom štvrťroku 2023 výrazne nad priemerom.

„Kým priemerná ziskovosť v sektore výroby potravín dosahovala pred rokom 2021 približne 1,2 bodu, aktuálne dosahuje 1,4 bodu (hodnota 1,4 bodu znamená, že ak zvýšenie objemu produkcie vedie k nárastu nákladov o 1 euro, tržby v odvetví stúpajú o 1,40 eura). V sektore obchodu, resp. predaja potravín dosahovala ziskovosť pred rokom 2021 asi 1,05 bodu. Následne tiež vzrástla a klesla na aktuálnych 1,2. To je síce najmenej od roku 2021, avšak stále mierne nad priemerom z rokov 2015 až 2020,“ píše sa v analýze.

Producenti, veľkoobchod a maloobchod zažili podľa analýzy výrazný rast ziskov. Spotrebiteľské ceny potravín rastú výraznejšie než ceny vstupov (vrátane miezd) v poľnohospodárstve, potravinárskom priemysle a obchode. Napriek vysokému podielu spotreby potravín z dovozu (až 44 %), rástli dovozné ceny potravín výrazne pomalším tempom ako tie z domácej produkcie.

Obchodníci hovoria, že na inflácii nezarobili

„Žiaden z reťazcov nezaznamenal zisk v dôsledku inflácie, ale práve naopak, všetkým reťazcom klesol reálny zisk, pretože tlmili infláciu na Slovensku. Obchodníkom ako jediným v celom potravinovom reťazci klesol reálny zisk,“ uviedol pre Startitup predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) Martin Krajčovič.

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.

Čítajte viac z kategórie: Ekonomika

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroje: Štatistický úrad SR, Analýza cenového vývoja základných druhov potravín 3/2024

Najnovšie videá

Trendové videá