Ukrajinci už nemusia čakať na F-16. Pre MiG-y dostali smrtiace „kladivo“, Rusom klepne po prstoch
- Ukrajinský arzenál rozšírila bombardovacia súprava AASM HAMMER
- Niesť dokáže pumy o hmotnosti 125 až 1 000 kíl a využíva rôzne zdroje navádzania
- Ukrajinský arzenál rozšírila bombardovacia súprava AASM HAMMER
- Niesť dokáže pumy o hmotnosti 125 až 1 000 kíl a využíva rôzne zdroje navádzania
Ukrajinské letectvo rozšírilo svoj arzenál o veľmi cennú posilu – modernú francúzsku bombardovaciu sadu HAMMER, známu tiež pod menom AASM.
Tieto „kladivá“ už stihli Ukrajinci integrovať aj so svojimi sovietskymi lietadlami MiG-29, čo dokazuje fotografia zo sociálnych sietí. Snímka zachytáva stíhačku, ktorá má vo výzbroji HAMMER.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v januári oznámil zásielku tejto munície, s tým, že ich Paríž bude mesačne posielať približne 50. Ukrajina tak získala ďalšiu cennú výzbroj, ktorú môže používať za každého počasia a ktorá sa dá poskladať podľa potrieb misie.
HAMMER je v podstate „skladačkou“, ktorá pozostáva z gravitačnej bomby, pričom dostupné sú rôzne veľkosti od 125 kíl do 1 000 kíl. Zadnú časť tvorí raketový motor, ktorý má predĺžiť dosah. Predná hlavica má na starosti navádzanie munície.
Low pass by a Ukrainian Air Force MiG-29, armed with a French-supplied AASM 250 HAMMER extended-range guided bomb. pic.twitter.com/FlibJ9VZfm
— OSINTtechnical (@Osinttechnical) March 15, 2024
V závislosti od variantu sa môže meniť typ navádzania. Štandardná verzia je vybavená 250-kilovou pumou a navádzacou hlavicou, ktorá kombinuje GPS a inerciálny navigačný systém. Táto forma navigácie mieri na cieľ s presnosťou desiatich metrov. Rusi sa ale naučili rušiť GPS, a preto zrejme bude pre Ukrajincov vhodnejšie navádzanie pomocou optického infračerveného navádzania, ktoré dosahuje presnosť jedného metra.
Pre pohyblivé ciele je najvhodnejšie navádzanie pomocou lasera, ktoré tiež dosahuje vynikajúcu presnosť.
S klesajúcou výškou lietadla klesá aj dolet munície
Munícia dokáže prekonať vzdialenosť približne 70 kilometrov, pri kombinácii dosiahnutej dostatočnej výšky lietadla a motorového pohonu strely. The Warzone ale pripomína, že ukrajinské vzdušné sily často operujú v nízkych polohách, aby sa vyhli odhaleniu nepriateľskej protivzdušnej obrany.
Nízkou polohou sa však znižuje aj dolet HAMMER-u, ktorý dosahuje približne 15 kilometrov. Ale výhodou munície je, že dokáže pracovať v móde vystrel a zabudni, keď po odpálení nepotrebuje ďalšiu navigáciu zo strany operátora a nie je potrebné udržiavať vizuálny kontakt s cieľom. Tento druh navádzania je bezpečnejší pre posádku stíhačiek, ktorá sa môže zo svojej pôvodnej pozície vzdialiť.
Ďalšou výhodou je vypustenie po „balistickej krivke“ cez terén, napríklad z nízkej polohy, pričom strela prekoná prevýšenie, ktoré kryje operátora – MiG-29.
Práve protivzdušná obrana Rusov, patrí k najväčším problémom Ukrajincov na bojisku. Kvôli nej musia piloti operovať buď z väčšej vzdialenosti, alebo v nízkych polohách, aby sa vyhli odhaleniu, a následnému zničeniu.
Ukrajinci môžu túto muníciu používať na zásahy na nepriateľa za frontovou líniou. Ukrajinci vo videu zo začiatku marca naznačovali, že muníciu prvýkrát použili aj pri ostrom útoku. Video zachytáva útok na ruské skladisko v obci Kozači Laheri, na ľavom brehu Dnepra. Zábery leteckého útoku na konci dopĺňa strela HAMMER, popísaná po ukrajinsky, čo naznačovalo, že za atakom stojí práve táto munícia.
Full strike on a Russian depot in Kozachi Laheri pic.twitter.com/wlOS6MihRQ
— OSINTtechnical (@Osinttechnical) March 4, 2024
Muníciu vyrába francúzska spoločnosť Safran a používajú francúzske stíhačky Dassault Rafale a Dassault Mirage F1, ktoré ich použili pri vojenských intervenciách v Afganistane, Líbyi, Mali či Iraku.
Okrem toho prebieha integrácia aj so stíhačkami F-16 či indickými stíhačkami štvrtej generácie HAL Tejas.
Okrem HAMMER-u používajú ukrajinské vzdušné sily aj britsko-francúzske strely s plochou dráhou letu Storm Shadow, známe tiež ako SCALP, protiradarovú strelu AGM-88 HARM, navádzanú muníciu pomocou JDAM, či návnady ADM-160 MALD.
Zdroje: Safran, The Warzone