Zbytočné chyby, ktorými sa pripravuješ o prácu snov. Odborníčka radí, s čím musíš prestať
- Tieto chyby robí viac ľudí, než si myslíš
- Ak sa im vyhneš, pomôžeš si
- Tieto chyby robí viac ľudí, než si myslíš
- Ak sa im vyhneš, pomôžeš si
Hľadanie novej práce je vec, s ktorou sa minimálne raz za život stretne hádam každý Slovák. Iní a tých je nepochybne viac, sa v cykle hľadanie nového džobu ocitajú pomerne pravidelne. Ak si v posledných rokoch viackrát menil prácu, určite nie si sám, avšak mal by si si dať pozor na jednu vec.
Jednou zo základných vecí pri hľadaní svojej vysnenej práce je dobrý životopis, avšak množstvo ľudí pri jeho tvorbe robí banálnu chybu, ktorou si v očiach potenciálneho zamestnávateľa môže viac uškodiť, ako pomôcť.
Priveľa pracovných pozícií v životopise môže byť aj nevýhodou
„Pracovné skúsenosti sú pri hľadaní práce vítané, ale priveľa pracovných pozícií v životopise môže byť aj nevýhodou. Uchádzači by preto nemali uvádzať skúsenosti staršie ako desať rokov a mali by vedieť vysvetliť, prečo zamestnanie menili tak často,“ hovorí pre TASR PR riaditeľka spoločnosti Edenred Lívia Bachratá.
Personalista môže uchádzača následne považovať za nekonzistentného, neochotného prispôsobiť sa, hľadajúceho svoj smer v pracovnom živote, ale aj za netrpezlivého. „Závisí to od uhla pohľadu. Rozhľadený líder môže rôznorodé skúsenosti považovať za výhodu, je však dôležité, ako ich uchádzač odprezentuje,“ dodala Bachratá.
Ľuďom s príliš dlhým zoznamom zamestnávateľov v životopise odporúča neuvádzať pozície, ktoré zastávali pred viac ako desiatimi rokmi. Ako uviedla, je ideálne vybrať si pozície a pracovné skúsenosti, ktoré môžu potencionálneho zamestnávateľa zaujať. Pokiaľ ide o prácu s ľuďmi na predajnej pozícii, pomôžu napríklad pracovné skúsenosti z oblasti gastroslužieb alebo predaja. Uviesť posledné tri zamestnania v životopise je však podmienkou.
Je dôležité vedieť vysvetliť, prečo uchádzač menil prácu často
„Dôležité je vedieť vysvetliť, prečo uchádzač menil prácu často, ak to v životopise vidieť. Určite neodporúčam hodnotiť predchádzajúcich nadriadených alebo kultúru zamestnávateľa. Treba to obrátiť na pozitívum a predať sa spôsobom, čo uchádzača konkrétna práca, respektíve pozícia naučila,“ odporučila Bachratá.
Rôznorodé skúsenosti nadobudnuté u rôznych zamestnávateľov môžu byť konkurenčnou výhodou. Uchádzači by ich však podľa odborníkov mali komunikovať ako príležitosti, pri ktorých sa naučili mäkké zručnosti. K nim patrí napríklad flexibilita a rýchla adaptácia, schopnosť rýchlo sa učiť nové veci, inovatívny prístup a tiež spektrum odborných znalostí.
Už dávnejšie sme ťa informovali, že ďalšou častou chybou, či už z nepozornosti alebo prílišnej skromnosti, je to, že sa ľudia zabúdajú v životopisoch pochváliť dosiahnutými úspechmi.
Pozor na súkromné sociálne siete
Práve náčrt kľúčových úspechov by mal byť časťou, na ktorú by si sa mal sústrediť. Ich vynechaním sa môžeš ocitnúť na pozícii, ktorá nezodpovedá tomu, čo si v živote dosiahol, informuje portál Top Universities.
Ak nechceš byť terčom otázok na telo či uštipačných poznámok od nových kolegov už pri nástupe na pracovisko, neuvádzaj v životopise svoje osobné účty na sociálnych sieťach, upozorňuje portál Profesia.
Pre takéto prípady by si mal mať neutrálny účet. Ten by ťa mal reprezentovať na profesionálnej úrovni. Fotky z tvojej piatkovej noci či víkendového výletu môžu tvojmu výzoru privodiť viac škody než osohu.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, Top Universities, Profesia, Archív Startitup