Päť „zdravých“ potravín, ktoré nemusia byť také prospešné, ako sa na prvý pohľad zdá
- Niektoré „zdravé" potraviny nemusia byť vôbec prospešné
- Toto sú niektoré z potravín, ktorým sa treba radšej vyhnúť
- Niektoré „zdravé" potraviny nemusia byť vôbec prospešné
- Toto sú niektoré z potravín, ktorým sa treba radšej vyhnúť
Keď sa usilujeme o znižovanie hmotnosti alebo zlepšenie kvality našej stravy, je prirodzené, že sa pri nákupoch snažíme voliť „zdravé“ snacky, ako sú müsli tyčinky alebo smoothie nápoje.
Mnohí zdravotníci však poukázali na to, že nie všetky zdravé potraviny sú skutočne také prospešné, ako sa na prvý pohľad zdá, a to aj napriek tomu, že sú často ponúkané ako lepšie alternatívy oproti čipsom či sladeným nápojom.
Lydia Stephens, novinárka pre Wales Online, zostala šokovaná, keď zistila, ako nezdravé môžu byť niektoré z týchto „zdravých“ alternatív. Nižšie uvádzame 5 potravín, ktorým sa snaží úplne vyhýbať, aby mohla žiť zdravšie.
Nízkokalorické tyčinky
Müsli tyčinky sú často prezentované ako zdravšia náhrada čokolády, no ak sa pozrieme na zoznam ingrediencií, nájdeme tam prevažne také, ktoré by sme vo svojej kuchyni hľadali márne, napríklad rôzne kypriace prostriedky, zahusťovadlá a zvlhčovadlá.
Doktor Chris van Tulleken upozorňuje na narastajúce množstvo štúdií, ktoré poukazujú na „vlastné nebezpečenstvá pri konzumácii zložitých zmesí látok, s ktorými sa ľudia nikdy predtým nestretli“. Profesor Tim Spector tvrdí, že takéto ultra spracované potraviny prispievajú k obezite v západnom svete.
Ovocné jogurty
Jogurty sú často považované za zdravý snack prospešný pre naše trávenie, avšak mnohé verzie obsahujú prídavné látky ako stabilizátory, sladidlá a regulátory kyslosti.
Pribúdajú dôkazy o tom, že sladidlá môžu mať negatívny vplyv na črevný mikrobióm, čo znamená, že konzumácia jogurtu, ktorý obsahuje takéto ingrediencie, môže byť v skutočnosti krokom späť. Ak chceš pre svoje črevá urobiť niečo prospešné, zvoľ si radšej pravý, prirodzený kefír, ktorý obsahuje živé bakteriálne a kvasinkové kultúry.
Alternatívy masla
Podobne ako v prípade müsli tyčiniek či jogurtov, aj Lydia sa kedysi rozhodla pre zeleninovú nátierku namiesto tradičného masla, pretože si myslela, že variant s nízkym obsahom tuku bude automaticky zdravšou voľbou.
Avšak, mnoho týchto nátierok obsahuje emulgátory, ktoré podľa výskumu zverejneného v British Medical Journal môžu zvyšovať riziko srdcových chorôb. Lydia teraz dáva prednosť klasickému maslu, ktorého jedinou zložkou je mlieko.
Pomarančový džús
Aj keď cukor obsiahnutý v pomarančovej šťave pochádza z prírodných zdrojov, jeho množstvo je stále pomerne vysoké. Podľa British Heart Foundation malý 150 ml pohár pomarančového džúsu obsahuje rovnaké množstvo cukru ako tri pomaranče, ale s podstatne nižším obsahom vlákniny.
V 355 ml plechovke Coca-Coly sa nachádza 39 gramov cukru. Z údajov USDA vyplýva, že 30 ml pomarančového džúsu obsahuje 2,6 gramu cukru, čo znamená, že 355 ml pomarančového džúsu bude takmer 31 gramov cukru. Tento cukor je navyše vo forme fruktózy, ktorá preukázateľne zvyšuje riziko obezity.
Smoothie
Lýdia si kedysi často dopriala smoothie, pretože to považovala za ideálny spôsob, ako doplniť potrebné vitamíny a pridať do svojej stravy viac ovocia.
Aj keď to môže byť stále lepšia voľba než plechovka Coca-Coly, mixovanie ovocia porušuje bunkovú stenu a uvoľňuje prírodné cukry obsiahnuté vo vnútri. To ich premieňa na tzv. „voľné cukry“, o ktorých odborníci tvrdia, že by sme sa im mali vyhýbať alebo ich aspoň obmedziť.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Wales Online, BMJ