Tarabov rezort vypátral medveďa vďaka špeciálnemu dronu. Minulosť jeho pilota je plná kontroverzií
- Dronistovi rezortu životného prostredia hrozilo väzenie
- Obvinený bol zo sprenevery
- Dronistovi rezortu životného prostredia hrozilo väzenie
- Obvinený bol zo sprenevery
Minulý týždeň sme ťa informovali o mimoriadnej situácii, ktorú vyhlásili v Liptovskom Mikuláši v súvislosti s pohybom medveďa po meste. V uliciach však pobehoval len krátko, bezpečnostné zložky ho podľa hovorkyne mesta zatlačili do neobývaných zón. Konkrétne do lesa medzi Iľanovom a Závažnou Porubou.
Celá situácia spôsobila kauzu, keďže piatich ľudí medveď hnedý napadol. Nikto však neutrpel vážnejšie zranenie, poškodení utrpeli len škrabance a pohryzenia a boli prepustení do domácej liečby.
Prípad mal dohru, včera sme písali, že medveďa odstrelili a zároveň odvolali mimoriadnu situáciu. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.
Našli ho pomocou dronu
Hovorkyňa pripomenula, že v meste sa pohyboval 17. marca. „Útočil na ulici Podtatranského a Československej brigády, následne sa presunul k blízkemu obchodnému centru. Cez štvorprúdovku na Rachmaninku prešiel na Nábrežie, kde zranil ďalšie osoby. Potom preplával rieku Váh, záchranné a bezpečnostné zložky ho následne vytlačili do lesa medzi Iľanovom a Závažnou Porubou. Odvtedy po ňom nepretržite až do eliminácie vo dne aj v noci pátralo niekoľko hliadok,“ spresnila.
O tom, že medveďa eliminovali, informoval na sociálnej sieti aj minister životného prostredia Tomáš Taraba. Uviedol, že medveďa zastrelili v utorok (26. 3.) večer. „Medveď, ktorý v Liptovskom Mikuláši zranil 5 ľudí, bol včera o 21:50 úspešne odstrelený,“ napísal v stredu šéf rezortu. „Na jeho identifikáciu bol použitý dron s biometriou,“ dodal.
Potvrdila to aj Štátna ochrana prírody (ŠOP). Uviedli, že jedinca našli s pomocou dronov a špeciálnej techniky do 1,5 hodiny po incidente. Medvedicu potom nasledujúce dni monitorovali s cieľom potvrdiť jej identifikáciu.
„Situácia v Liptovskom Mikuláši nemá obdobu v histórii Slovenska a takisto sme k tomu aj pristupovali. Prvýkrát bol použitý Manuál pre ochranný odstrel medveďa hnedého v SR, kde sme si odskúšali niektoré postupy, ktoré budeme do budúcna vylepšovať,“ skonštatoval generálny riaditeľ ŠOP SR Štefan Kysel.
Pochybný dronista
Bývalý štátny tajomník rezortu životného prostredia na sociálnej sieti upozornil na pilota dronu, ktorý medveďa vypátral. Postupy, ktoré ministerstvo využilo, skritizoval.
„Zo 100 kg samca z ulíc mesta sa po viac ako týždni stala vlastne 65 kg samica. Medveď to má byť ten istý a dôkazom má byť ,dron s biometriou‘. Takou, ktorá rozpoznáva medvede aj po tme, z rozmazaných záberov, a o ktorej použití vo svete zatiaľ nikto nepočul,“ obul sa do Tarabovho úradu.
Upozorňuje, že jediným problémom nie je len metóda, ale aj samotný dronista. „Kto to je? Dominik V., dobrovoľný hasič z Mostu pri Bratislave. O jeho expertíze v odbore zoológia sa síce nedozvieme nič, no verejne sa dá dohľadať kadečo,“ píše na sociálnej sieti.
Kiča ako problém vidí hlavne to, že je obžalovaný zo sprenevery 19 služobných motorových vozidiel z čias jeho pôsobenia na Ministerstve hospodárstva SR.
„Dominik je pravidelný hosť na Infovojne a aj bývalý administrátor stránky Armáda Ruskej federácie. Názor na jeho dôveryhodnosť si spravte sami. Aký minister, taký dronista,“ uzatvára bývalý zamestnanec rezortu.
Opradený kauzami
Na pochybnosti okolo Dominika Vároša upozorňoval už Denník SME v roku 2012. V služobnom aute vtedajšieho ministra hospodárstva za SaS Juraja Miškova sa vtedy našlo zariadenie pripomínajúce odpočúvaciu plošticu. Nájsť ho mal práve aktuálny dronista, ktorý pomohol ministerstvu vypátrať medvedicu.
Problémom bolo, že namiesto toho, aby ho odovzdal polícii, odpočúvacie zariadenie dal svojmu nadriadenému, čo zrejme sťažilo vyšetrenie prípadu možného odpočúvania ministra.
Závažnejšia však bola kauza, ktorú s ním spojil v roku 2014 Nový Čas. Počas ministrovania Tomáša Malatinského zmizli z rezortu desiatky služobných áut v státisícových hodnotách. Rozpredať ich mal práve Vároš a polícia ho obvinila zo sprenevery.
„Z celkového počtu 27 služobných cestných motorových vozidiel 19 z nich predal fyzickým aj právnickým osobám, pričom peniaze z predaja si ponechal pre vlastnú potrebu. Pri ďalších 7 vozidlách vykonal úkony smerujúce k ich predaju,“ povedala vtedy pre Nový čas krajská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová.
Po pár rokoch meno Vároša skloňovali zas Aktuality, konkrétno to bolo v roku 2021, kedy jeho organizácia zastrešovala dobrovoľníkov počas testovania na covid. Pojem Civilná ochrana NDD (ako sa spoločnosť volala), ale nehovorila nič ani ministerstvu vnútra, ani zdravotníctva. Nič o nich nevedelo ani Národné centrum zdravotníckych informácií.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: Archív Startitup, TASR, Facebook/Tomáš Taraba, Facebook/Michal Kiča, Nový Čas, Aktuality, SME