10 obľúbených potravín, ktoré sú v skutočnosti toxické. Časti viacerých obsahujú dokonca kyanid

  • Niektoré z nich ješ možno aj každý deň
  • Ich množstvo však nepodceňuj
nebezpečné potraviny
Nebezpečné potraviny TASR/Gardens.com
  • Niektoré z nich ješ možno aj každý deň
  • Ich množstvo však nepodceňuj

Pred tisícročiami bolo úplne bežné, že na to, aby človek zistil, či je daná potravina bezpečne skonzumovateľná, postačil systém – pokus a omyl. Avšak aj po tisícročiach evolúcie môžu byť niektoré moderné potraviny toxické a môžu spôsobiť okamžitú smrť.

Dobrá správa však znie, že človek prišiel na to, akým spôsobom tieto potraviny konzumovať tak, aby nespôsobili žiadnu školu. Tu je rebríček desiatich potravín, ktoré môžu byť skutočne škodlivé a v niektorých prípadoch aj smrteľne nebezpečné. 

1. Baza Čierna 

Táto rastlina má mnohé silné stránky, aj vďaka tomu je jednou z najvyhľadávanejších. Kvety bazy sa zbierajú najmä na jar. Najčastejšie využitie je v podobe čaju, ktorý pomáha pri nachladnutí, no obľúbený je aj bazový sirup. Rovnako dôležité ako kvety sú aj plody. Ľudia ich často konzumujú v rôznych podobách, obľúbené sú marmelády alebo kečup. 

Len málokto však vie, že listy, konáre či nezrelé plody bazy čiernej sú jedovaté. Obsahujú sambunigrín, látku podobnú kyanidu, ktorá môže vznikať v ich zelených častiach. Nezrelá alebo nesprávne tepelne upravená rastlina môže spôsobiť zdravotné ťažkosti, najmä silné hnačky, nevoľnosť či kŕče. 

Baza čierna
zdroj: mediteka.sk

2. Jablká 

Jablká sú jedným z najobľúbenejších druhov ovocia na svete. Jablone sú odolné rastliny schopné rásť v rôznych klimatických podmienkach, a preto sa vyskytujú po celom svete. Vnútri jablka sú semená zhluknuté dohromady, aby vytvorili jadro. Práve tomu sa ľudia pri konzumácií jabĺk vyhýbajú. A dobre robia. Semená jabĺk totiž obsahujú látku zvanú amygdalín, ktorá je nabitá jedom známym ako kyanid. Zatiaľ čo semená z jedného jablka obsahujú nevýznamné množstvo kyanidu, je známe, že požitie viac ako 20 jadierok jabĺk spôsobuje okamžitú smrť. 

3. Muškátový oriešok 

Hoci sa nepoužíva tak často ako iné druhy korenia, predsa len má svoje miesto v mnohých kuchyniach. Šikovné gazdinky ho pridávajú do tekvicového koláča alebo aj do bešamelovej omáčky. Toto aromatické korenie sa však v minulosti používalo ako droga po mletí semienok na výrobu šnupavého tabaku. Dôvodom tohto použitia je prítomnosť inhibítora oxidázy známeho ako myristicín. Požitie malých množstiev muškátového orieška, samozrejme, nemá žiadne účinky. Keď sa ale konzumuje vo veľkých množstvách, obsah myristicínu spôsobuje dehydratáciu, halucinácie, nevoľnosť, paranoju a môže byť dokonca smrteľný. 

Muškátový oriešok
zdroj: Zelený Ježko

4. Fugu 

Zaujímavosťou tejto ryby je skutočnosť, že ju môžu pripravovať ako pokrm len kuchári, ktorí absolvujú dvojročný kurz. Pravdepodobne toto pravidlo vychádza z minulosti, pred polstoročím si konzumácia fugu vyžiadala viac ako sto obetí ročne. A nielen kuchári musia prejsť výcvikom. Reštaurácie, ktoré túto pochúťku ponúkajú, musia mať licenciu. 

Väčšina druhov tejto ryby obsahuje silné dávky tetrodotoxínu. Ide o jed, ktorý blokuje prenos nervových impulzov, a dochádza tak k ochrnutiu svalových oblastí. Tetrodotoxín je uložený hlavne v pečeni, pohlavných orgánoch a koži. Jeho konzumácia paralyzuje nervový systém, čo môže pre človeka skončiť tragicky. Pochúťka je síce smrteľne nebezpečná, no doteraz neodradila gurmánov od jej konzumácie. 

Ryba Fugu
zdroj: epochalnisvet.cz

5. Rebarbora

Rebarbora je populárna bylina používaná pri výrobe dezertov a je obľúbená pre nízky obsah cukru, ale aj vysoký obsah vlákniny. Ak chceme čerpať maximum benefitov z rebarbory a vyhnúť sa problémom, musíme konzumovať iba jedlé časti tejto neobvyklej zeleniny, teda šťavnaté a dlhé stonky po olúpaní kôry. Jej listy obsahujú toxíny, medzi ktoré patrí kyselina šťaveľová a antrachinónové glykozidy. Keď sú požité dostatočné dávky, toxíny spôsobujú bolesti žalúdka, nevoľnosť, ťažkosti s dýchaním, kómu a v niektorých prípadoch môžu byť následky ich konzumácie fatálne.

rebarbora
zdroj: nasregion.cz

6. Špargľa

Špargľa je obľúbená zelenina, ktorá sa konzumuje pre vysoký obsah vlákniny a tiež bohatý obsah minerálov. Ako informuje agentúra SITA špargľa má zásaditý charakter, preto je skvelým pomocníkom pri problémoch s prekyslením organizmu. Vysoká zásaditosť je účinná aj pri znižovaní kyslosti krvi a pomáha čistiť tkanivá a svaly od odpadových látok.

„Špargľa je základný zdroj antioxidantov a glutathionu, ktoré môžu predísť obávanému nádorovému ochoreniu. Dokonca sa čoraz častejšie objavujú názory, že je zázračným liekom proti rakovine. Okrem vysokého obsahu antioxidantov je za jej liečivé účinky zodpovedná aj bielkovina nazývaná histon, o ktorej sa verí, že je účinná pri kontrole rastu buniek,“ informuje SITA. 

Na konzumáciu sa však požívajú iba stonky a výhonky tejto rastliny, pričom jej bobule sú jedovaté. Požitie niekoľkých bobúľ spôsobuje silné hnačky a zvracanie. Účinky možno neutralizovať konzumáciou mletého dreveného uhlia.

7. Paradajky 

Paradajky sú známe po celom svete vďaka obsahu živín a vitamínov. Rajčiak doviezol do Európy v roku 1496 Krištof Kolumbus, konkrétne to bolo do Španielska a Portugalska. V súvislosti s paradajkami často nastáva dilema, či ide o ovocie alebo zeleninu.

Z botanického hľadiska je rajčiak ovocie – bobuľa. Paradajka sa však považuje za kulinársku zeleninu, pretože má oveľa nižší obsah cukru než kulinárske ovocie. Bežne sa používa ako súčasť šalátu alebo hlavného jedla, a nie ako dezert. Paradajky však nie sú jedinou potravinou s náročnejšou identifikáciou toho, či ide o ovocie alebo zeleninu. Rovnaký problém majú aj kapie, uhorky, zelené fazuľky, baklažány, avokáda a rôzne druhy tekvíc.  Tento druh zeleniny má výhodu v tom, že sa môže konzumovať aj surový. Listy, koreň či stonka však obsahujú toxickú zlúčeninu – tomatín, ktorá je pre ľudský organizmus nebezpečná. Veríme, že radšej siahneš po plode, než po rastline ako takej, no vedieť, že aj v tvojej záhrade sa nachádza potenciálne nebezpečná rastlina pre malé deti, nie je na zahodenie.

8. Kešu oriešky  

Kešu orechy sú najobľúbenejším druhom orechov v Európe. Buď sa konzumujú samy, alebo sú súčasťou prísad na výrobu iných druhov potravín či občerstvenia. Kešu orechy sú obľúbeným zdrojom vlákniny, nenasýtených tukov a minerálov. Sú spájané s výhodami, ako je chudnutie, lepšia kontrola hladiny cukru v krvi a zdravšie srdce.  

Ako pripomína agentúra SITA, majú antiseptické a antibakteriálne vlastnosti, takže sú dobré proti nachladnutiu alebo bakteriálnym infekciám.

„Vitamíny a živiny pozitívne ovplyvňujú zápalové procesy, v hornej časti tráviaceho traktu a ich odstránenie. Sú dobré na pomoc pri metabolických problémoch, pretože normalizujú hladinu cholesterolu v krvi a bránia vzniku krvných zrazenín. Tiež sú dobré pre posilnenie nervového systému,“ informuje SITA. 

Škrupina kešu orieškov, ako aj ich listy obsahujú fenolické lipidy, kardanol a kyselinu anakardiovú, čo sú všetky toxíny, ktoré sú pri požití pre človeka škodlivé.

kešu oriešky
zdroj: freepik. com

9. Mandle 

Do rebríčka potravín, ktorých príliš veľká konzumácie môže spôsobiť zdravotné následky, určite patria aj mandle. Medzi ich výhodami patrí to, že sú zdrojom vitamínu E, zdravých tukov a vlákniny. Existujú sladké a horké. Prvá verzia je bezpečná na konzumáciu aj vo veľkých množstvách. Horké mandle však predstavujú problém. Viaceré krajiny odrádzajú od ich konzumácie, napríklad USA dokonca zakázali ich predaj. Dôvodom je to, že horké mandle pestované vo voľnej prírode obsahujú vysoké hladiny kyanidu, ktoré sú pri požití smrteľné. Odhaduje sa, že množstvo kyanidu obsiahnutého v 10 – 70 divokých horkých mandliach môže byť pre zdravého dospelého človeka smrteľné.

10. Fazuľa Lima 

Táto fazuľa patrí k obľúbeným strukovinám. Môže byť súčasťou rôznych šalátov aj polievok, či už tých kyslejších alebo sladkých. Pochádza z Ánd a je zdrojom bielkovín a vlákniny. Jej semená však obsahujú zlúčeniny na báze kyanidu. Fazuľa Lima je teda známa predovšetkým ako ostatné strukoviny vysokým obsahom linamarínu na báze kyanidu obsiahnutého v semenách, a preto je potrebné fazuľu pred jej konzumáciou bezpodmienečne dôkladne uvariť. 

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: magazin.pluska.sk, dennikrelax.sk, SITA, wordatlas.com, wikipedia.com 

Najnovšie videá

Trendové videá