Zriedkavá a vážna porucha mozgu robí z ľudí „démonov“. Údajne ňou trpí aj Brad Pitt
- Táto jedinečná a zároveň veľmi záhadná porucha sa volá prosopometamorphopsia
- Pacienti, ktorí ňou trpia, čelia každý deň pohľadu ako z hororového filmu
- Táto jedinečná a zároveň veľmi záhadná porucha sa volá prosopometamorphopsia
- Pacienti, ktorí ňou trpia, čelia každý deň pohľadu ako z hororového filmu
Vždy, keď sa vedci domnievajú, že sa dostali bližšie k pochopeniu fungovania ľudskej mysle, opäť narazia na veľkú neznámu. Jednou z takýchto enigiem je aj takzvaná prosopometamorphopsia (PMO). Ide o zriedkavú neurologickú poruchu, ktorá deformuje vnímanie tvárí, informuje Science Daily.
Predstav si, že pohľad na tvár tvojho najlepšieho priateľa, partnera, alebo dokonca vlastného dieťaťa, vyvoláva vidiny, ktoré pripomínajú skôr tváre z nočných môr či hororových filmov. Táto porucha transformuje známe rysy na groteskné a často desivé grimasy, pripomínajúce tváre démonov, a to vďaka záhadnej chybe v spracovaní vizuálnych signálov v mozgu.
Čo je prosopometamorphopsia?
Ide o poruchu zrakového vnímania, spôsobenú poškodením mozgovej kôry, konkrétne oblastí zodpovedných za rozpoznávanie a spracovanie tvárí. Táto porucha môže byť dôsledkom rôznych faktorov, vrátane mozgovej príhody, úrazu hlavy, alebo dokonca infekčných ochorení, ktoré ovplyvňujú mozog.
Pacienti s prosopometamorfopsiou vidia zdeformované, niekedy nerozoznateľné tváre, s prvkami, ktoré sú nesprávne veľké, skreslené, alebo abnormálne umiestnené, vysvetľuje CNN.
Tento stav môže spôsobiť výraznú sociálnu izoláciu, úzkosť a dokonca depresiu, keďže interakcia s ľuďmi sa stáva vyčerpávajúcou, až traumatizujúcou skúsenosťou.
Príbeh muža, ktorý sa na svet „nedokázal“ viac dívať
Jedného dňa sa v Nashville zobudil zo spánku 59-ročný Victor Sharrah a jeho svet sa navždy zmenil. Keď do miestnosti vošiel jeho spolubývajúci a následne jeho priateľka, Sharrah ich tváre vnímal ako zdeformované, s predĺženými očami a hlboko ryhovanými jazvami.
„Bolo to, akoby som hľadel priamo na démonov,“ opísal Sharrah svoje pocity v rozhovore pre CNN. Tento šokujúci jav sa stal jeho novou realitou, keď sa tváre všetkých ľudí, ktorých stretával, javili ako zdeformované a čudné.
Sharrah sa totiž potýka práve s opisovanou zriedkavou poruchou. Objekty a iné časti tela zvyčajne zostávajú nezmenené, čo ešte viac zvyšuje kontrast medzi skutočnosťou a vnímanými deformáciami. „Vytvoril som počítačom generovaný 2D obraz toho, čo vidím na tvárach, ale je toho oveľa viac,“ hovorí Sharrah.
Len do roku 2021 bolo identifikovaných 81 prípadov PMO, ale odvtedy sa objavilo mnoho ďalších ľudí trpiacich rovnakými symptómami. Táto porucha, ktorou trpí údajne napríklad aj herec Brad Pitt, umožňuje pacientom rozpoznávať známe tváre, avšak vnímané sú skreslene.
Dá sa to liečiť?
Za Sharrahovým stavom stojí navyše aj boj s bipolárnou poruchou a PTSD po jeho službe v námorníctve, ktorý vyvrcholil po traumatickom zážitku z bombového útoku v Bejrúte v roku 1983.
Podarilo sa mu však nájsť odborníčkou, s ktorou našli spôsob, ako symptómy zmierniť. Urobili tak s pomocou viacfarebných žiaroviek a videohovorov sa im podarilo identifikovať špecifické farby svetla.
Ich spolupráca neostala bez výsledkov. Použitím zeleného svetla sa podarilo odstrániť skreslenia, ktoré Sharrah videl. Tento prelomový objav viedol k objednaniu okuliarov so správnym odtieňom zelenej, čo Sharrahovi umožnilo prvýkrát normálne vnímať tváre svojich vnúčat.
Sharrahova cesta k pochopeniu a liečbe PMO je príkladom toho, ako kombinácia vedy, inovácie a ľudskej súčinnosti môže priniesť nádej aj v tých najtemnejších chvíľach.
Spolupráca s výskumníkmi z Dartmouth College, vrátane Brad Duchainea a Antônia Vitora Reisa Goncalvesa Mella, teraz Sharrah pomáha testovať rôzne intervencie s cieľom zmierniť alebo dokonca odvrátiť symptómy PMO pre seba aj iných.
Prosopometamorphopsia, hoci je zriedkavá, pripomína komplexnosť ľudského mozgu a jeho schopnosť formovať našu percepciu sveta.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Science Daily, CNN