Sekunda, ktorá zmení svet: Vedecká štúdia odhalila, ako nás zmena klímy oberá o čas
- Prídeme o sekundu prvýkrát v histórii
- Pred 70 miliónmi rokov trval deň asi 23,5 hodín
- Prídeme o sekundu prvýkrát v histórii
- Pred 70 miliónmi rokov trval deň asi 23,5 hodín
Hoci sa aj v dnešnej dobe nájde nezanedbateľný počet ľudí popierajúcich existenciu globálneho otepľovania a jeho dopadu na náš každodenný život, snáď už väčšina ľudí minimálne so stredoškolským vzdelaním patrí k tej skupine, ktorá si je tohto fenoménu vedomá.
A mala by byť nielenže vedomá, ale aj konať tak, aby sa jeho vplyvy znižovali. Podľa najnovšej štúdie A global timekeeping problem postponed by global warming, ktorá vyšla v prestížnom časopise Nature, totiž globálne otepľovanie mierne spomalilo rotáciu Zeme. Mohlo by to dokonca ovplyvniť aj spôsob merania času, ako sme ťa informovali v tomto článku.
Každý z nás stratí v dohľadnej dobe sekundu života
Americká CNN podotýka, že jedného dňa v priebehu najbližších rokov stratí každý obyvateľ našej planéty sekundu svojho času. Podľa novej štúdie, kedy presne sa to stane, ovplyvňujú ľudia, pretože topiaci sa polárny ľad mení rotáciu Zeme a aj samotný čas.
Hodiny a minúty, ktoré určujú naše dni, sú určené nekonštantnou rotáciou Zeme, ktorá sa môže mierne meniť v závislosti od toho, čo sa deje na povrchu Zeme a v jej roztavenom jadre. Tieto takmer nepostrehnuteľné zmeny príležitostne znamenajú, že je potrebné upraviť svetové hodiny o „priestupnú sekundu“. Znie to síce zanedbateľne, no môže to mať zásadný vplyv na počítačové systémy.
V priebehu rokov pribudlo množstvo sekúnd. Ale po dlhom trende spomaľovania sa rotácia Zeme teraz zrýchľuje kvôli zmenám v jej jadre. Prvýkrát v histórii bude potrebné jednu sekundu odpočítať.
Za spomalenie rotácie Zeme môže roztopená voda
Negatívna priestupná sekunda by musela prísť skôr, keby nebolo globálne otepľovanie, tvrdí štúdia. „Smerujeme k zápornej priestupnej sekunde. Ide o to kedy,“ povedal Dennis McCarthy, bývalý riaditeľ námorného observatória USA, ktorý nebol súčasťou štúdie.
Topenie ľadu na oboch zemských póloch v dôsledku zmeny klímy spôsobenej človekom mierne spomalilo rotáciu planéty. Menej pevného ľadu na severe a juhu a výsledná roztopená voda zvyšujúca hladiny morí presúva hmotu planéty smerom k rovníku. To spomaľuje rotáciu podobne ako keď rotujúci korčuliar spomaľuje, keď vysúva ruky do strán, povedal geofyzik Daniel Agnew. Bez vplyvu topenia ľadu by Zem podľa jeho výpočtov potrebovala túto negatívnu priestupnú sekundu v roku 2026 namiesto roku 2029.
NBC News vysvetľuje, že dôvodom, prečo boli historicky potrebné úpravy v priestupnej sekunde, je to, že aj bez zmeny klímy sa denná rotácia Zeme v priebehu miliónov rokov spomaľovala, hoci sa môže zdať, že išlo o konštantu. Asi pred 70 miliónmi rokov boli dni kratšie a trvali približne 23,5 hodiny, naznačuje štúdia, ktorá vyšla na portáli Paleoceanography and Paleoclimatology. To znamená, že kriedové dinosaury zažili planétu s 372 dňami v každom roku.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: CNN, Nature, Euronews, NBC News, Paleoceanography and Paleoclimatology, archív Startitup